Uplynulou sobotu se v Olomouci konal turnaj pro nejmenší judisty, kteří po dlouhé přestávce přijeli poměřit síly. Hranické družstvo u takové velkolepé akce nesmělo chybět a nominovalo hned šest šikovných závodníků.

Jako první na tatami vypustili Adama “Rajče” Pleváka, který ovládl svou kategorii a získal zlatou medaili. Bronzovým medailistou turnaje se stal poté Vojtěch Dornica a František Vávra, pro kterého byl tento turnaj premiérou.

Pro ostatní velmi šikovné závodníky - Matouše Hendrycha, Terezii Vřeskou a Magdu Juhaňákovou - byl tento turnaj smolný a odjeli bez umístění.

„Všichni judisté ale na tatami nechali srdíčko a opět začali sbírat cenné zkušenosti. Největší radost však máme z toho, že jsme se po tak dlouhé pauze, která nemá obdoby, zase setkali na závodech a můžeme poměřovat síly se závodníky z ostatních klubů. Velké díky patří organizátorům, rodičům a dětem,“ zhodnotili trenéři Marie Holčáková a Jan Mazan.

Trenéři se vzdělávali

Prestižního čtyřdenního školení trenérů II. třídy se v Teplicích účastnili hned čtyři trenéři Judo Železo, a to Robert Trojnar s Davidem Šatánkem, kteří působí v Přerově, a Marie Holčáková a Jan Mazan z Hranické základny.

Školení se skládalo jak z praktických části na tatami, tak i z částí teoretických, kde trenéři nabyli cenné zkušenosti, které jistě zúročí při výchově a tréninku mladých talentů. Trenéry čeká v září ještě druhá část školení, kde budou muset složit závěrečné zkoušky a obhájit seminární práce.

V Karviné se potkaly generace

O uplynulém víkendu v Karviné proběhl trénink „judistických generací“ za účasti Judo Železo Hranice. Jeho účelem bylo především předávání bohatých zkušeností napříč generacemi. Vždyť nejstaršímu účastníkovi bylo 73 let a nejmladšímu zase 15 let!

Trénink vedla děčínská špička Lenka Königová. I přes víkendový termín se akce zúčastnilo devět železných judistů, kteří se na místo dostavili klubovou dodávkou. Po svižně ubíhající cestě následoval více jak dvouhodinový trénink, který byl zahájen řádnou rozcvičkou spojenou s nácvikem úniků, následovanou nácvikem chvatů a hodů v postoji.

Odměnou za pečlivost při této fázi byla krátká pauza, kterou brzy vystřídaly cvičné boje (randori). Tato část trvala nejdéle, a proto po ní byla potřeba pořádného protažení. Po náročném tréninku byli judisté z Hranic domácími pozváni k přátelskému posezení napříč generacemi.

Akci a prázdninový program zhodnotil trenér Tomáš Ličman: „Jsme moc rádi, že jsme nasáli další zkušenosti a příprava dále pokračuje v soustředění na Spálově a širší reprezentace v Hranicích. Je nám ctí pořádat tak důležitou akci přímo u nás,“ uzavřel.

Autor: Adam Purgert