Routa proti neurózám

Routu znali už starověcí Římané. Později se na zahrádkách pěstovala společně se šalvějí. Naši předci totiž věřili, že routa odhání hady a žáby. Šalvěj je prý naopak přitahuje. Routa vonná je žlutě kvetoucí, přibližně metr vysoký keřík, kterému se daří na teplých a slunných místech. Tam vydrží i více než pět let.

Používá se jako koření i lék. Konkrétně se využívá jemnější nať s lístky nebo pouze listy. Sbírají se v době květu. Chutnají slabě hořce a mají specifickou intenzivní vůni. Používá se čerstvá i sušená, i když aroma není tak silné.

Bylinka povzbuzuje trávení, dýchání a chuť k jídlu, je močopudná a působí proti neurózám (bušení srdce, návaly krve do hlavy).

S dávkováním však opatrně. Na jednu osobu se doporučuje maximálně lžička rozsekaných čerstvých lístků. Protože routa způsobuje i prokrvení hladkého svalstva, není vhodná pro těhotné ženy. Žvýkání trochy čerstvé routy odstraňuje z úst česnekový zápach.

V kuchyni se routa používá například do bylinkových másel, salátů či omáček. Se šalvějí se hodí ke skopovému a společně s tymiánem, bobkovým listem a jalovcem je vynikající ke zvěřině. Užívá se také do voňavek a alkoholických nápojů. Skladuje se celá a drtí se až těsně před použitím.

Jehněčí hřebínek v máslovém těstě

Jehněčí hřebínek v máslovém těstě

Špízy s cuketou

Špízy s cuketou

Rozmarýn jako obrana před bakteriemi

Málokdo nezná rozmarýn. Jde o velmi rozšířené koření, které je doma v zemích kolem Středozemního moře, kde roste volně v přírodě.

Jde o vytrvalý keř s tmavozelenými lístky, na rubu plstnatými lístky a modrými až fialovými kvítky. Jako koření se používají lístky, a to čerstvé i sušené.

Rozmarýn povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, stimuluje činnost jater, působí proti revmatismu, omezuje růst bakterií a je žlučopudný a močopudný.

S rozmarýnem se musí opatrně. Do jídla pro čtyři lidi stačí lžička celých nebo drcených lístků. Ve větších dávkách působí rozmarýn opojně. Velmi opatrně by s ním měly zacházet těhotné ženy.

Rozmarýn se hodí do polévek, omáček, k zelenině, do salátů, k rybám, jehněčímu nebo vepřovému masu. Vyzkoušejte například jehněčí hřebínek v máslovém těstě s bylinkami nebo jednoduché špízy s cuketou.

Jako netradiční přílohu doporučujeme brambory s parmazánem.

Brambory s parmazánem

Brambory s parmazánem

Více informací a receptů na www.vseovareni.cz.