Toto dietetické centrum nové výchovy ve výživě je jediným svého druhu ve Zlínském kraji. Ve spolupráci s ní přinášíme nový seriál o zdraví. Dnešní díl se bude týkat blížících se Vánoc a rad, jak si svátky užít s plným žaludkem, ale přitom bez nadměrného zatížení organismu. Přejídání je totiž obecně škodlivé pro každého, a pro osoby, které se snaží dodržovat nejrůznější diety, dvojnásob.

Lékařka Eva Marečková připomíná, aby si lidé, kteří jsou v procesu dietního režimu, nezapomněli nakoupit potraviny, které jim budou vyvažovat náročné vánoční stravování. „Neměly by chybět celozrnné přílohy jako rýže, pohanka, jáhly, kuskus, těstoviny a kvalitní brambory, které lze vařit ve slupce. Důležité jsou také zásoby celozrnných žitných nebo pšenično-žitných sucharů a sušenek, které mají nižší energetickou hodnotu než běžné pečivo, a mohou tak snížit příjem energie v tuto kritickou dobu,“ podotýká Eva Marečková s doporučením, že takové produkty lze koupit například v uherskohradišťské provozovně Naturhouse. Podle Evy Marečkové je také nezbytné, aby lidé nezapomínali přes Vánoce předzásobit se dostatečným množstvím čerstvé zeleniny a čerstvého ovoce.

Kachnu nechte v lednici

Lidé, kteří mají absolvovat dietní režim, by měli vynechat smažené a fritované jídlo, vepřové maso, husí a kachní maso, zasmažené hutné polévky, slané pochutiny, větší množství alkoholu, dorty, zákusky, plněné a polévané cukroví, smetanu a šlehačku. „Z klasického vánočního sortimentu lze například na snídani bez obav zkonzumovat plátek vánočky s rozinkami. Je možné do denních pokrmů zahrnout i cukroví, například linecké kolečko s marmeládou, mandlový a vanilkový rohlíček, ořechové tlapky z formiček nebo kokosovou kuličku,“ radí doktorka Marečková. A jak by podle ní měla vypadat lehká štědrovečerní večeře? Menu tvoří rybí polévka, zeleninovo-bramborový salát s jogurtovým dresinkem, kapr na kmíně pečený v zelenině, dvě sklenky vinného střiku. Dezert sestává z čerstvého ananasu a tvarohové pěny. Po večeři zelená káva s trochou mléka, tři kousky suchého cukroví bez náplně a polevy.

Hodně lidí má vánoční svátky spojené se skvělým jídlem a sladkým lenošením. Proto je velmi obtížné stravovat se střídmě a pokračovat v rozumném stravování. Lékařka Eva Marečková doporučuje navodit pohodu svátků jiným, užitečnějším způsobem. „Vhodná je například procházka zimní krajinou, posezení s přáteli u vybraného střízlivého menu, nějaký kulturní zážitek nebo sport. Největší chybou je zcela se odklonit od dietního plánu a většinu času strávit u televize s plným talířem v ruce,“ varuje Marečková. Připomíná, že svižná procházka nebo sportování zrychlí metabolismus, spálí část kalorií, podpoří krevní a lymfatický oběh a vytvoří se tak vlastní opiáty, hormony endorfiny. Ty pak vyvolávají pocit radosti a štěstí, tlumí bolest, úzkost a depresi.

Vánoce bez sladkostí?

Místo sladkostí je možné pojídat malé množství sušeného ovoce, ořechů, mandlí a jader. Doktorka Marečková doporučuje lidem některé jídlo během dne nahradit hotovým pokrmem z prodejny Naturhouse. Tyto pokrmy zajistí vysokou výživovou hodnotu. K těmto produktům patří polévky, pudinky a koktejly, které spolehlivě nahradí jedno hlavní jídlo. Konzumace takového speciálního pokrmu ušetří člověku čas i přijatou energii. Dietoložka také doporučuje omezit konzumaci hodně kalorického ovoce, jako jsou datle, avokádo, banány, olivy a kokos. Za vhodné nápoje považuje neperlivé neslazené vody, bylinné čaje, vodu s přírodní ovocnou šťávou, zeleninové šťávy a malé množství vína nebo nealko piva.To, jak se správně stravovat o Vánocích, lze pohodlně a komplexně zjistit pomocí „Vánočního kalendáře Naturhouse 20112012“, který pravidelně střídá pestrou dietu a nárazové dny.

Tyto vánoční kalendáře, triky pro udržení váhy, vánoční recepty a doporučení jsou již jako čerstvá novinka k dispozici v dietetické poradně Naturhouse v Rezidenci Hradební v Uherském Hradišti. „Pro návštěvníky jsme připravili, kromě jiného, ochutnávku některých našich produktů, dárkové vánoční poukazy v různých cenových hodnotách a vánoční balíčky s produkty Naturhouse.” Lidé, kteří potřebují získat podrobnější rady o stravování, mohou cenné informace získat v Dietetické poradně Naturhouse v novém komplexu Rezidence Hradební v Uherském Hradišti u autobusového nádraží. Podrobnosti lze zjistit i na webových stránkách www.naturhouse-cz.cz. (poh)