„Do soutěže za minulý rok se přihlásily dvě stavby. Jednalo se o nástavbu lázeňského domu Janáček a právě vítězný Dům ve své zahradě,“ uvedla starostka města Radka Ondriášová. Pro vítěznou stavbu rozhodlo nejen její architektonické řešení, ale zejména fakt, že dům je energeticky pasivní, to znamená téměř nezávislý.

„Vždy se snažíme vybrat dům, který nějakým způsobem obohatí architektonický život v Hranicích,“ doplnila starostka města. Investorem a současně majitelem vítězného domu je Jan Večerek, který ocenění v kanceláři starostky města osobně převzal.

„Jde opravdu o něco jiného. Nejsem zvyklý se do podobných staveb pouštět. Po energetické stránce si ale myslím, že jsme udělali maximum co šlo,“ řekl spokojeně Jan Večerek.

Dům stojí ve svahu nad cestou ke Staré střelnici. Proto se architekt s majitelem snažili brát co největší zřetel na osazení terénu.

„Hlavním záměrem bylo postavit dům, který bude skutečně pasivní a bude dlouhodobě na nějaké úrovni soběstačnosti,“ dodal majitel domu. Protože dům má velké plochy oken i vysoké místnosti, bylo z počátku bydlení velkým problémem vyřešení akustiky. „Původně se nedalo ani sedět u stolu a povídat si. Ale poté, co jsme pověsili dlouhé závěsy, veškeré problémy zmizely,“ informoval Jan Večerek.

Dům ve své zahradě

Dům ve své zahradě - stavba roku 2010

Náklady na stavbu domu byly samozřejmě vyšší než obvykle bývají. Podle pana Večerka by návratnost investic měla být v horizontu pěti let.

„Vytápění domu máme vyřešené tepelným čerpadlem. Dům má i vlastní vzduchotechniku a proto si myslím, že za pět let by se měla projevit právě ta jeho energetická soběstačnost, kdy se nám původně vložené peníze vrátí v tom, že nebudeme muset platit nic za energie,“ pronesl Jan Večerek.

Porazil i Janáčka

Soupeřem pro vítězný návrh byla nástavba lázeňského domu Janáček v Teplicích nad Bečvou. Stavba, která se podařila lázním dokončit koncem loňského roku, nebyla úplně bez šancí na úspěch.

„Tuto stavbu jsme do soutěže přijali, protože se nám líbí, jakým způsobem poslední dobou přistupují k opravám v lázních a že se snaží dělat lázeňské domy pěkné. Aby například nevypadaly jako paneláky,“ poznamenala starostka města Hranic Radka Ondriášová.

Soutěž o Stavbu roku není každoroční záležitostí. Vždy záleží, zda se v daném roce podaří zkolaudovat nějakou zajímavou stavbu, která znamená pro město přínos. Majitel podobné stavby se poté může přihlásit do soutěže. Příslušná komise přihlášku zváží a případně doporučí radě města, která rozhoduje o udělení ceny. (zem)