„Mám rád dobrou náladu a pozitivní energii a to se snažím přenést na diváka v předvedené iluzi tak, aby si odnesl silný zážitek. Nejlepší recenzí je pro mě to, když byli doslova okouzleni a chtějí mě vidět znovu při dalším vystoupení nebo mne doporučí svým známým. Jsem prostě kouzelník pro každou příležitost,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Jak jste se dostal k mikromagii?

K mikromagii jsem se dostal někdy v roce 2008, kdy jsem se ve svém rodném Přerově seznámil s jedním profesionálním kouzelníkem. On se věnoval spíše jevištní magii, ale na jedné z jeho kouzelnických akcích jsem mohl nahlédnout do zákulisí. Tam jsem na vlastní oči viděl v jeho podání styl mikromagie a okamžitě se do toho zbláznil.

Co následovalo?

Viděl, že mě to hodně zajímá, a tak mi pro začátek ukázal pár triků, které se mám naučit, a já ho poslechl. Triky jsem se naučil za pomoci jeho rad nebo rekvizit z Magic Studia 2000, které je prodává.

Pak přišlo to nejtěžší, naučit se vystupovat před lidmi a předvést to tak, jako bych byl profesionál. Proto jsem začal na akcích pro přátele, abych zjistil zpětné reakce, a mohu říct, že to mělo velký ohlas. I když jsem se tomu nezačal věnovat profesionálně, byl jsem i párkrát kouzlit pro děti, na narozeninách a podobně, ale nikdy za peníze.

Opravdu jsem to bral jako koníček, se kterým jsem chtěl pobavit lidi kolem sebe, zdokonalit se a třeba někdy za čas si tím i přivydělat. Po nějaké době mne to ke kouzlení přivedlo zpět a začal jsem si svým koníčkem i přivydělávat

Máte v rodině „kouzelnickou” tradici?

V rodině žádného kouzelníka nemáme a nikdy jsme ani žádného neměli. Začal jsem s tím sám, protože mám strašně rád zábavu, chtěl jsem bavit lidi, a když jsem viděl reakce na kouzelníky, chtěl jsem to umět.

Co je to vlastně mikromagie? Jak se liší od klasických kouzel?

Vlastně nijak, vše je založeno skoro na stejném principu. Liší se to pouze tím, že máte jevištní magii, kdy kouzelník předvádí své triky pro větší publikum z jeviště, čili z velké vzdálenosti, a vždy má své vystoupení naplánované na určitý časový úsek.

Mikromagie je o tom, že kouzelník nestojí na pódiu, chodí mezi lidmi a vytváří triky přímo před zrakem diváka a to opravdu zblízka. O to víc je těžší odvést jeho pozornost a následně ho okouzlit. Ta reakce je potom silnější.

Jaké bývají reakce publika?

Reakce bývají hodně emočně založené. Právě proto mám mikromagii strašně rád, jsem přímo v centru dění mezi lidmi a mohu si vychutnat jejich reakce přímo z první ruky.

Setkal jste se i s negativními ohlasy?

Občas někdo řekne, že to už viděl a podobně, přesto se nenechám se rozhodit a ani vyvést z míry, protože stejně většinou vždy toho člověka dokážu zaujmout. A pokud ne, nedá se nic dělat. Jsme jen lidi. Někdo se chce dívat a nechat oslnit a někdo zase ne. Od toho jsem zase já, abych tohle rozpoznal, a tak tomu negativnímu předešel.

Jak dlouho pilujete jednotlivé triky?

To je různé. Některé triky se dají naučit za pár hodin, když je člověk šikovný, a některé se učí klidně i měsíc nebo dva. Já se vše učím po večerech, protože mám svoji práci, jsem realitní makléř, mám teď nově i rodinu a času je opravdu málo, ale vůle je strašně veliká a nedá mi to. Do všeho jdu naplno! Nicméně, já se učím neustále a nejvíce vždy na akcích, a to ihned po provedeném triku z reakce diváka.

Podle ohlasů publika tedy upravujete program?

Vidím, jaký to mělo úspěch, a podle toho trik buď zdokonalím, nebo improvizuji a míchám více triků do jednoho tak, abych vždy diváka opravdu pobavil a zaujal. Kouzelník by se měl učit neustále a nejet takovou tu rutinu. Já se vždy snažím diváka poznat i v té krátké chvíli před předvedením triku, poté ukážu něco, co umím i se zavřenýma očima (smích), a poté z reakcí usoudím, jak se k divákům chovat. Poté už to jde skoro samo.

Hledáte inspiraci u kolegů, na internetu, nebo si vymýšlíte své triky sám?

Na jedné rodinné oslavě, kde jsem předvedl opravdu pár triků, jsem doslova zaujal bratrance mojí ženy. Ten kouzlení obětoval dosavadní život a dnes je z něj profesionál na slovo vzatý. Je to kouzelník Tomasiano, účastnil se Československo má talent, a to, co dokázal za tu dobu, je opravdu neuvěřitelné. Za mne bude vždy v kouzlení mým vzorem, už jen proto, že znám jeho příběh, trošičku jsem ho k tomu dovedl a vždy ho budu uznávat a všude chválit, potažmo respektovat.

Mne poté životní okolnosti donutili svůj koníček odložit, ale jeho talent mne dovedl zpět ke kouzlení.

Kde všude vystupujete, kde vás mohou čtenáři v nejbližší době vidět?

Vystupuji prozatím na akcích typu narozeniny, svatby, večírky, firemní akce, ale nebráním se čemukoliv, kde je dobrá zábava. Zatím tedy vystoupení sháním přes dobré přátele, ale pracuji na zlepšení a zviditelnění se.

Nechci nikomu konkurovat, protože v branži je hodně profesionálních kouzelníků. Chci si jet svůj styl, proto nemám ani internetové stránky, ale rád se chytím každé šance a tu využiji k tomu, ukázat své dovednosti.

Bude tomu už pár měsíců, kdy jsem přihlásil svoje dva kamarády do pořadu Ano, šéfe! a měl jsem možnost předvádět kouzla celému natáčecímu štábu a dokonce i Zdeňku Pohlreichovi, který byl nadšený. Díl se bude vysílat někdy v březnu.

Pomohlo vám to ke zviditelnění?

Ke zviditelnění zatím ne, ale v tom podniku se to chytlo natolik, že jsme se rozhodli z toho udělat tradici, založit Magic Night a jednou až dvakrát měsíčně zakouzlit pro lidi v restauraci, která je nejen nejlepší v okolí, ale ještě k tomu má pro zákazníka něco navíc – mě jako kouzelníka, který je zasvětí do tajů mikromagie a u toho si dají výborné jídlo. Už máme za sebou první večer a opravdu se to ujalo, lidé byli nadšení.

Kdy a kde bude Magic Night II.?

Bude to 15. prosince, restaurace je sice v Ostravě v ulici Na Hradbách 16 (Mama’s Bistro), ale kdo by chtěl, může si rezervovat místo předem. Vždy bude také upoutávka na mém Facebooku pod mým jménem Michal Zapletal.

Postupem času bych rád dostal příležitost i v přerovských a okolních restauracích a místech, kde chtějí mít něco navíc a hostům nabídnout i netradiční pobavení.

Závěrem bych chtěl všem popřát kouzelné prožití vánočních svátků a šťastný Nový rok 2018.

Pokud mě chce někdo kontaktovat, může psát na e-mail mich.zapletal@ seznam.cz. nebo volat na 608 951 921.