Psycholog, terapeut, filozof a lektor Radim Grebeníček v seriálu Deníku představuje integrální medicínu

Nové způsoby léčení, tak jak se začínají vyučovat například na fakultách věhlasných amerických univerzit, se souhrnně nazývají integrální medicína. O nich bude v seriálu Deníku mluvit psycholog, filozof, terapeut a lektor integrální psychologie, filozofie a medicíny Radim Grebeníček. Je mu 41 let a je absolventem Univerzity nové doby a Institutu integrálních studií v Praze. Své vědomosti v oboru transpersonální psychologie a celostní medicíny získával na prestižní tuzemské univerzitě celkem deset let a dnes učí další lékaře, terapeuty a psychology. Je vyhledávaným odborníkem a lektorem na nemoci těla i duše. Mezi častými pacienty jeho poradny v Bílovicích a v Praze jsou lidé s depresemi.

Lze vůbec krátce vysvětlit původ deprese?

Jistěže ano. Z biochemického hlediska trpí stavem deprese člověk, u kterého došlo k velkému poklesu dopaminu, serotoninu a vůbec hormonální nerovnováze. Dopamin je hormon, přesněji neurotransmiter, který souvisí s motivací a chutí k životu. Serotonin zase ovlivňuje náladu. Má zásadní vliv na pocity štěstí, uvolnění, paměť, myšlení a třeba i usínání. Pokles této látky v těle může způsobit nedostatek slunečního světla nebo dlouhodobě nevhodná strava. Mezi další příčiny se řadí špatná životní perspektiva, negativní sociální prostředí, ale zejména silný emoční zážitek, jako je například smrt blízkého člověka a další. Lidé s těmito stavy v krajním případě často ani neuvažují o vyhledání odborníka, protože jim vše, co se týká života, přijde zbytečné. Deprese je vlastně zlomená vůle. Člověk by chtěl, ale nemá dostatek vnitřní ani fyzické energie. U silné deprese se objevují myšlenky na sebevraždu.

Jak se může člověk takovým stavům bránit a kdy už by měl vyhledat odborníka?

Naprosto zásadní je, aby si člověk s takovými obtížemi uvědomil, v jakém stavu se nachází. Ať už prostřednictvím sebe nebo blízkých. Prvním vhodným lékem u lehčích forem je změna, přerušení stereotypu, nalezení nové motivace. Pro někoho může být takovým lékem studium, pro jiného třeba sport nebo oblíbená tvůrčí práce. Deprese nebo také jakákoliv velká krize, a to vážná nemoc vždycky je, bývá impulzem k nové životní cestě či spirituální proměně, nové práci.

Jestliže je člověk ve zmatku a chaosu pohlcený letargií, odborník je na místě. Tento odborník by měl být zároveň průvodcem na další životní cestě a ne pacienta pouze zasypat pilulkami.

Jakým způsobem léčíte takové pacienty?

Integrální, nebo chcete-li, celostní medicína, ale i psychologie nepohlíží na člověka jako na stroj, kterému se něco polámalo, ale jako na lidskou cítící bytost. Zároveň propojuje v rámci uzdravování nejnovější poznatky vědy s tradiční moudrostí starověkých civilizací, jako je tradiční čínská medicína, indická ayurvéda nebo evropské léčitelství. Tělo, strava, emoce, genetika, životní prostředí, vztahy a zejména smysl života a spiritualita, to jsou všechno důležité věci, které je nutné vidět v souvislostech. A na základě toho pak vytvořit cestu k uzdravení těla i duše. To je neoddělitelné. Moderní výzkum zároveň ukazuje, jak mimořádně účinné jsou byliny. Mohou pomoci při depresi, ale i dalších nemocech. A to bez vedlejších účinků.

Můžete uvést konkrétně některé byliny?

Samozřejmě. Jedná se například o bylinu, která je původem z Jižní Ameriky. Jmenuje se Suma, latinsky Pfaffia paniculata. Používá se na syndrom vyhoření, chronický únavový syndrom, deprese, ale také jako afrodiziakum. U nás je to zase třezalka, která je účinnější než většina antidepresiv. Podotýkám ale, že byliny musí doporučit znalec individuálně, protože na každého působí jiná bylina. Někomu třezalka pomůže, jiný člověk její účinek vůbec nepocítí.

Jací lidé vás s těmito obtížemi navštěvují nejčastěji?

V mé pražské poradně jsou to nejčastěji lidé z podnikatelského prostředí a manažeři, kteří mě taktéž využívají jako poradce, průvodce životem a kouče. Na Moravě jsou to převážně obyčejní lidé. Tito pacienti se do depresí dostali nejčastěji z důvodu krize ve vztahu, úmrtí v rodině či podobných příčin. Někteří vůbec nevědí, co by měli v životě dělat. Proto jim často pomáhám zodpovědět otázky staré jako lidstvo samo: Kdo jsem? Odkud přicházím? A kam jdu?

Jak může depresím člověk předcházet?

První, co mě napadá, je meditace. Osobně se mi osvědčila a u klientů taktéž. Nový vědní obor, neuroanatomie díky současnému rozsáhlému výzkumu v armádě potvrzuje, jak meditace rozvíjí mozek, kognitivní funkce, vytváří duševní rovnováhu a je zdrojem endorfinů. Jedná se o látky, které způsobují pocity štěstí a radost. Je faktem, že pro každého je vhodný jiný meditační tréning a i tady by na začátku měl mít každý svého učitele. Pacienti, kteří se o léčbě deprese a dalších nemocí chtějí dozvědět více, mne mohou kontaktovat prostřednictvím e-mailu pramenypoznani@gmail.com nebo v regeneračním studiu mého bratra Pavla Grebeníčka, které se nachází na zámku v Bílovicích na Uherskohradišťsku. Poradnu mám také v Domě osobního rozvoje Maitrea v Týnské uličce v Praze. Další informace lze najít i na webu www.regestudio.eu.

Příští díl: Duševní bolest úzkost