Kolekce obsahují čtyři medaile s motivy českých bankovek, jejichž autorem byl Oldřich Kulhánek.

Medaile, označené číslovkou odkazující na příslušnou bankovku, nesou portréty Boženy Němcové, Františka Palackého, Emy Destinnové a Tomáše Garrigua Masaryka. Vyrobené jsou z ryzího zlata a hmotnost každé činí 3,11 gramu, celá kolekce se dá včetně dřevěné etue pořídit za 22 tisíc korun. „Už dříve se v naší nabídce objevila i cenově dostupnější sada stříbrných medailí s totožnými motivy.

Čtyři půluncovky v dárkovém balení se dají pořídit za tři tisíce osm set korun," upřesnil Jaroslav Tomanec z numismatického portálu www.Zlate-Mince.cz (půl troyské unce = cca 16g).

Dodal, že sady medailí, jež razí Česká mincovna, jsou početně limitované: zlatá kolekce počtem 500 kusů, stříbrných pak bude maximálně 800. Sádrové modely, které posloužily pro výrobu raznic, zpracoval výtvarník Vladimír Oppl.

Umělec, který se prosadil až po revoluci

Oldřich Kulhánek se narodil 26. února 1940 v Praze. V hlavním městě také absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Studium v ateliéru profesora Karla Svolinského ukončil v roce 1964.

Poprvé vystavoval o čtyři roky později. Jeho další kariéra byla však poznamenaná perzekucí ze strany totalitního režimu, takže zejména v sedmdesátých letech minulého století měl problém se vůbec prosadit. Důvodem byly grafiky karikující Stalina a socialistické státní zřízení, kvůli nimž dokonce strávil měsíc za mřížemi.

Matrice k těmto listům se ale dochovaly a po Sametové revoluci grafiky vyšly v edici nazvané Prohibita.

I když byl umělci vystaven zákaz publikování, podařilo se mu v roce 1971 zvítězit v anonymní soutěži na novou desetikorunovou bankovku. Ta se ale nakonec kvůli příliš religiózně vyznívajícímu námětu do tisku nedostala.

Ve stejném roce Oldřich Kulhánek vystavoval v Norimberku, ovšem tajně pod pseudonymem Ulrich Böhm. Jeho dílo se tak postupně stávalo známým i na Západě. V osmdesátých letech díky pomoci kamarádů dokonce ilustroval několik publikací vydaných v Československu.

Naplno se však z jeho tvorby mohla veřejnost těšit až po Sametové revoluci. Do české historie vstoupil především jako autor osmi nových českých bankovek, když vyhrál soutěž vyhlášenou tehdejší Státní bankou československou.

Mimo jiné vypracoval i návrh poštovní znánky s prezidentem Václavem Klausem. Oldřich Kulhánek obdržel řadu ocenění na světových výstavách a bienále, jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách. Do konce života působil jako prezident nadace Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

(miu)