Mince a medaile se svatým Václavem patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším. A není divu: tradice zobrazování patrona českých zemí na ražbách sahá až do XII. století a přes středověk se přenesla až do časů první Československé republiky. Právě zlaté československé dukáty, jako první investiční mince nového státu, získaly popularitu takřka světovou. Jejich cena dnes výrazně převyšuje tu původní a jsou velmi žádané investory i sběrateli doma i v zahraničí.

Novodobé svatováclavské dukáty patří do kategorie medailí, nemají tedy vyraženou nominální hodnotu, uvedená číslovka je symbolická a slouží k rozlišení velikostí. Od mincí se medaile liší také zpracováním. „U pamětních medailí klademe mimořádný důraz na precizní úpravu povrchu. Lidé si je totiž pořizují nejen jako investici do budoucna, ale především jako umělecký předmět, která má hlavně přinést radost," uvedl mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. Připomněl, že velmi hlídaným parametrem je také obsah drahých kovů. Stříbrné odražky svatováclavských dukátů Pražské mincovny jsou z čistého stříbra (999/1000 Ag), zlaté stylově ze zlata dukátového (986/1000 Au). Mincovna tyto dukáty razí ve čtyřech velikostech a nabízí je v kompletní sadě i samostatně. Největší desetidukáty patří do uznávané jednouncové váhové kategorie (31,1 g) a jak zlatý, tak stříbrný skutečně obsahují troyskou unci drahého kovu. „Zlatý desetidukát má o něco vyšší celkovou váhu, takže jeho majitel o poctivou unci zlata nepřijde," ujistil mincmistr.

Celá emise je početně limitovaná a rok od roku se liší vyraženým letopočtem. Oblíbenost těchto ražeb se svatým Václavem je daná i pestrostí provedení. Vedle verzí proof (špičková kvalita s leštěným povrchem) a standard, nechybí u stříbrných ani atraktivní patina.

„Cena začíná na několika stokorunách za nejmenší stříbrný jednodukát a končí zlatým desetidukátem za více než padesát tisíc. Vybrat si tak může opravdu každý podle svých finančních možností," upřesnil Jaroslav Tomanec z numizmatického portálu www.Zlate-Mince.cz. Motiv pro svatováclavské dukáty Pražské mincovny pochází z ateliéru akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla, který patří k nejvýznamnějším českým tvůrcům numismatiky. Podrobnější informace o emisi uvádějí stránky www.Zlate-Mince.cz, kde pro snadnější vyhledání stačí zadat heslo „svatováclavské dukáty". (aku)