Zná dopodrobna postupy, díky kterým dokáže i ty nejmenší děti seznámit s vodou tak, aby pobyt v rehabilitační vaně, dětském bazénu a vzápětí i ve velkém bazénu byl pro ně potěšením. Ve třetím díle tematického seriálu instruktorka Jitka Slivečková vysvětlí, kdy je vhodné, aby děti vyzkoušely výhody dětského bazénu.

Pro děti jakého věku je pobyt v dětském bazénu vhodný?

Nejvhodnější je pro děti od půl roku shruba do 3 až 4 let věku, záleží na tom, kdy dítě začalo do plavání chodit. Pokud jako tříleté teprve začíná, je důležité s ním pracovat ještě v dětském bazénu. Děti, které chodily do rehabilitační vany, jsou při návštěvách dětského bazénu odvážnější a s vodou si tazkvaně lépe rozumí.

Jeho přínos spočívá v tom, že nabízí, ve srovnání s vanou, další možnosti pohybu a her a tím i přirozeného seznámení s vodou. Děti se navíc adaptují na kolektiv svých vrstevníků, což je pro ně i do budoucna hodně důležité.

Formou hry si také osvojují základy plaveckých dovedností, ke kterým se v pravém slova smyslu pak časem dopracují. K tomu, abychom dítěti vštěpili správné polohy a pohyby, nutné pro plavání v pozdějším věku, používáme speciální plavací pomůcky. Ty v první fázi výuky, udrží dítě nad vodou a dávají prostor pro nácvik zmíněných základních plaveckých návyků.

Vysvětlete, prosím, jak vypadá první hodina plavání v dětském bazénu?

Úvodní hodina bývá takzvaně bezplatnou seznamovací lekcí. Koná se, stejně jako celé kurzy, v oddělených prostorách dětského bazénu, mimo hlavní provoz. Rodičům sdělím, co všechno budou k hodinám plavání potřebovat , dále jak může dítě reagovat a jak se v určitých situacích zachovat. Naučíme je správným úchopům dítěte, což je pro jeho klid velmi důležité.

Zkoušíme polohy na bříšku i na zádech, kolektivní hry i základy prvků potápění. Seznamujeme se hračkami a pomůckami i s vlastnostmi vody jako takové. Veškerou činnost provází písničky a básničky, aby dítě navázalo kontakt s vodou bezprostřední a přirozenou formou.

Některé děti potřebují čas na adaptaci na neznámé prostředí i jiné maminky a tatínky. Pokud má zpočátku obavy, přistupujeme k němu individuálně, a pomalu ho s vodou i kolektivem seznamujeme. Rodičům také vysvětlíme, jak se zachovat, když se dítě nedopatřením napije a co mohou od plavání i do budoucna očekávat .

V dalších hodinách si děti více a více osvojují získané dovednosti a postupně je učíme i potápění, skokům do vody a dalším úkonům.
Na lekce si rodiče s sebou berou jen základní věci na koupání, přebalovací podložky, nočníčky, židličky, postýlku, hračky i věci na plavání zajišťujeme dětem sami.

Měl by si doprovod dítěte s sebou vzít třeba i dětské kapky do očí? Voda v bazénech přece jen obsahuje chlór…

Dětské kapky si brát nemusí. Voda v dětských bazénech je podle hygienických norem upravena tak, aby byla pro zdraví dětí nezávadná. Vedení bazénu ji pravidelně kontroluje, aby nedošlo k žádným odchylkám.

Mívají při první hodině větší strach děti, nebo rodiče?

Někdy se stává, že rodiče skutečně mají až příliš velké obavy. Úzkostlivý rodič často znamená i úzkostlivé dítě. I rodiče se musí někdy takzvaně otrkat a brát celou činnost jako příjemné zpestření denního stereotipu se snahou naučit se a seznámit s tím, co vše se dá s dítětem ve vodě dělat.

Postupy rodičům předem vysvětlíme, aby se zbavili veškerých obav. V naprosté většině se to daří a rodiče jsou pak zpravidla velmi překvapeni tím, co jejich dítě ve vodě dokáže.

Má pobyt v dětském bazénu i ozdravný efekt?

Rozhodně ano. Má pozitivní vliv na imunitu dítěte, jeho tělesný i psychický vývoj. Navíc rozvíjí jeho orientační schopnosti a má pro děti i rodiče relaxační účinek.

Přesto doporučujeme rodičům, kteří mají o zdraví svého dítěte pochybnosti, aby se před plaváním poradili se svým dětským lékařem.

Další informace mohou zájemci zjistit na webu www.babyclubuh.cz

V DĚTSKÉM BAZÉNU. Strach malých dětí před vodou spolehlivě odbourá soustřední při hře.

Soutěžní otázka o tři poukazy na kurzy plavání miminek (kurz obsahuje deset lekcí):

Od jakého věku mohou děti začít navštěvovat rehabilitační vanuOdpovědi zasílejte na e-mail: babyclub_uh@volny.cz

Příští díl: Plavání dětí ve velkém bazénu