Plavání dětí: velký bazén má naučit především splývání
Střední Morava – Zkušená instruktorka Jitka Slivečková ví o výuce plavání malých dětí prakticky všechno. Vždyť se této činnosti věnuje už dvacet let. Za ta léta zbavila strachu z vody stovky dětí a přesvědčila drobotinu, a v některých případech i jejich rodiče, že voda může být zábavný kamarád i vynikající rehabilitační prostředek.
Ve čtvrtém díle tematického seriálu Jitka Slivečková hovořila o tom, jakým metodám vyučuje děti ve velkém bazénu.
Paní Slivečková, v minulých dílech jsme hovořili o tom, co pro děti znamená pobyt v rehabilitační vaně a následně i malém bazénu. Co malé „plaváčky" naučí pobyt v klasickém velkém bazénu?
Velkou plochu klasického bazénu děti využívají především ke zdokonalení nácviku základních plaveckých schopností, potápění, a podobným činnostem. Velký bazén je další stupeň pro děti, které před tím chodily do dětského bazénu.
Dětem, které s vodou nemají žádnou zkušenost, bych jej ale ještě nedoporučovala, je vhodné s nimi začít postupně. To znamená nejdříve v dětském a teprve později ve velkém bazénu.
Jak dlouho trvá lekce plavání ve velkém bazénu a co v rámci takové výuky děti čeká?
Lekce trvá půl hodiny, zájemci ale i po této základní době mohou v bazénu trávit delší čas. Při prvních lekcích se ovšem musí připravit na několik zásadních změn, které odlišují pobyt v malém bazénu.
Tím hlavním rozdílem je teplota vody, ta je totiž o něco nižší. Činnost ve velké ploše se v mnohém podobá lekcím v malém bazénu, kde děti cvičí, hrají si různé hry a učí se základům plaveckých pohybů, stylů a hlavně splývání. Rozdíl je ale v tom, že zde už děti nedosáhnu nohama na dno, takže musí využít vlastní síly pohybu. K tomu si pomáháme i různými plaveckými pomůckami a zdokonalujeme koordinaci základních plaveckých dovedností.
Děti ve vodě plní zábavné úkoly, jako je například sbírání hraček z hladiny či soutěž o nejlépe provedený plavecký pohyb, rozeznání správného či špatného provedení plaveckých stylů, správně provedená šipka a jiná zadání. Děti navykáme na vodu postupně. Opět nám k tomu pomáhají hry, při kterých se soustředí na zábavu ve vodě a postupně se tak zbavují obav z větší plochy vody.
Je potřeba si s sebou, na rozdíl od malého bazénu, přinést nějaké speciální vybavení?
Ne, přinesou si pouze ručník či osušku, plavky a oblečení k převlečení. Výborné jsou i plavecké brýle, které dětem i rodičům umožňují ostřejší vidění pod hladinou a možnost soustředit se více na prováděné úkony.
Děti ale učíme plavat i bez brýlí a některé lekce i v lehkém oblečení. To proto, aby se dítě naučilo reagovat na vodu i v těchto situacích. Hračky a veškeré plavecké pomůcky a máme k dispozici v rámci provozu Babyclubu. Bližší inforace zájemci najdou na webu www.babyclubuh.cz (poh)
SOUTĚŽ: Soutěžní otázka o tři poukazy na kurzy plavání miminek (kurz obsahuje deset lekcí. Kurzy se konají se v bazénech v Uherském Hradišti, Uherském Brodě, Luhačovicích a Brumově-Bylnici): Od jakého věku mohou děti začít navštěvovat rehabilitační vanu? Odpovědi zasílejte na e-mail: babyclub_uh@volny.cz
Příští díl: kojenecké a dětské masáže