Paní instruktorko, vysvětlete prosím, v čem je rehabilitační vana pro děti přínosem?

Jak správně postupovat při koupání miminka ukazujeme rodičům již po příchodu z porodnice v domácím prostředí. Teprve od 2 měsíce, až se děťátku zpevní šíjové svalstvo, přistupujeme k plavání v rehabilitační vaně, která pak přináší další možnosti. Ve větším prostoru mohu například rodičům lépe vysvětlit, jak děti ve vodě, ale i mimo ni, správně držet a jak s nimi manipulovat. Úchopy dítěte a celkový přístup k němu jsou mimořádně důležité nejen ve vodě, ale i na suchu. Děti mohou být po porodu rozdrážděné a lekavé a informovaní rodiče si s touto situací ví lépe rady.

Ve velké vaně ukazuji s miminky polohy, které by malý prostor neumožnil. Dítě může nadnášené vodičkou nenásilnou formou již více zapojit do činnosti své svalstvo, klouby, ale i plíce, srdce a další orgány.

Soutěžní otázka o tři poukazy na kurzy plavání miminek V jakém věku mohou děti začít navštěvovat rehabilitační vanu? Odpovědi zasílejte na e-mail: babyclub_uh@volny.cz

To vše má velmi příznivý vliv na celkový psychomotorický vývoj dětí a také rodiče často vidí věci, o kterých by si nepomysleli, že může jejich miminko zvládnout. Velmi vhodné je pro děti po komplikovaném porodu, pro miminka s ochablým svalstvem, obrně či jinými vadami a odchylkami, a také jako doplněk rehabilitace.

Jak vypadá taková první hodina, když k Vám přijde maminka s miminkem?

Nejprve zjišťuji, za jakých okolností se děťátko narodilo. To má totiž zásadní vliv na jeho reakce ve vodě. S maminkami ze všeho nejdříve konzultuji jak dítě správně držet, chovat a jak s ním manipulovat. Posuzujeme možné reakce miminka a řešíme, jak na tyto podněty správně reagovat. Teprve poté přistupuji ke koupání děťátka v rehabilitační vaně. Rodičům ukazuji, jak dítě pokládat na záda i na bříško, provádíme cviky za pomocí správných úchopů, ale i různých plaveckých pomůcek a přistupujeme k prvnímu prvku potápění.

Miminko ale nepotápíme hned na 1. nebo 2. lekci, vše chce čas a dostáváme se k němu postupně.

Děti se při plavání i za pomoci různých her, písniček a básniček učí samostatnému pohybu ve vodě, cvičí prostorové vnímání a orientaci, sledují různé tvary, vnímají barvy, vůně a zvuky a seznamuje se s vodičkou po všech stránkách.

Odborníci připomínají, že k pohodě miminka v rehabilitační vaně výrazně přispívá i klid jeho maminky.

Odborníci připomínají, že k pohodě miminka v rehabilitační vaně výrazně přispívá i klid jeho maminky. Foto: Archiv

Zřejmě není nouze o situace, kdy se dítě vody napije. Jak na to reagují rodiče?

Někteří z nich se o své děti obávají a dávají to najevo. To je naprosto v pořádku. Není to naším cílem, ale zažili jsme to všichni. Vysvětluji, že případné napití vody je u dítěte zcela normální a není pro miminko nijak škodlivé. Je důležité zůstat v klidu, položit dítě na bříško a počkat, až si kýchne. Teprve pak pokračujeme. Když se dítě naučí i s touto situací vyrovnat, případná nehoda jej již nevyleká. Děťátko se naučí reagovat na zvolený slovní podnět tak, že zatají dech a připraví se na ponoření do vody. Vnímá pak tento úkon jako hru a zpestření pobytu ve vodě. Naše postupy musí být zcela v souladu s jeho vývojem a jejich využití má ve výsledku znamenat radost z pobytu ve vodě.

Jaké pomůcky by si k rehabilitační vaně měli vzít rodiče?

Určitě osušku, dětský olej, smotky pro vytírání uší, případně dudlík. Pokud maminka nekojí, měla by s sebou přinést láhev s pitím pro dítě, dále vybavit se tričkem s krátkým rukávem a přezůvkami. Koupání děťátka trvá zhruba půl hodiny, pokud však vidím, že je již neklidné či unavené, pak může být návštěva i kratší. Postupy jsou u každého miminka individuální. (poh)

Příští díl Plavání miminek v bazénu