Na vaše otázky a přání připravuje zaměstnance těchto zařízení Barmanská škola Jaroslava Labounka v Přerově.

„Mou pracovní náplní je vzdělávat budoucí, ale také stávající barmany v nápojové gastronomii a barmanství. Základní kurzy pořádáme pro odborné školy, ale nabízíme také specializační kurzy pro pracovníky v oboru gastronomie, kteří mají zájem samostatně pracovat za barem,“ vysvětlil význam své práce Jaroslav Labounek.

Jeho firma pořádá také rekvalifikační kurz barman - nápojář. Po dokončení prvních dvou nabízených kurzů získají absolventi Certifikát České barmanské asociace a Certifikát londýnské Mezinárodní vzdělávací společnosti (IES).

Barmanskou školu Jaroslav Labounek založil před šesti lety a podle svých slov na počátku svého podnikání žádné výrazné potíže neměl. „Dříve jsem pracoval jako barman a pak jsem se o nápojovou gastronomii začal zajímat z širšího úhlu pohledu. V roce 2001, kdy jsem oficiálně založil Barmanskou školu, jsem pracoval jako obchodní ředitel hotelu Jana v Přerově, takže mé podnikání mělo jedinou nevýhodu - nedostatek času,“ nastínil počátky svého podnikání Labounek, který je mimo jiné také členem čtyř zahraničních profesních organizací.

Při své práci musí Jaroslav Labounek hodně cestovat, což považuje za nevýhodu ve své profesi.

„Z počátku se mi to samozřejmě líbilo, ale když jsem si uvědomil, že z celého roku trávím až polovinu na cestách, začal jsem o tom smýšlet jinak,“ ozřejmil Labounek.

Na své práci si naopak velice cení možnosti být v kontaktu s mladými lidmi a možnosti stále se vzdělávat v oboru, který se rychle vyvíjí. „Kromě toho pro tuto profesi člověk potřebuje nemalou dávku talentu. Barman je vlastně umělec, jehož schopnosti se však nejvýrazněji projeví až v praxi. Proto své vyučovací kurzy zaměřuji především na praktické dovednosti. Teorii si může nastudovat kdokoliv,“ řekl Labounek, který by si nedokázal představit, že by mohl podnikat v jiném oboru.

Do budoucna by se chtěl podnikatel i nadále udržet mezi nejvyššími špičkami v České republice, neboť konkurence v tomto oboru je vysoká.