Podle jeho slov k tomu však vedla dlouhá cesta, která nebyla vždy jednoduchá.

„Na začátku stojí rozhodnutí, zda chci podnikat. Poté následuje první krok, kdy se člověk naučí spoléhat pouze sám na sebe a chce se sám živit. Já tomu říkám, že tak vzniká živnostník. Další zlom přichází ve chvíli, kdy živnostník začne zaměstnávat a živit další lidi, tedy kdy je schopen se postarat o své zaměstnance. Tehdy se stává podnikatelem,“ popsal cestu k podnikání Milan Sivera.

Jak dodal, jeho prvních pět let podnikání bylo opravdu náročných. „Člověk tomu musel věnovat maximum své energie a volného času. Ale ani v současné době nemám pocit, že jsem za vodou. Vždy se totiž vyskytnou nějaké problémy, které je potřeba řešit,“ zhodnotil své podnikání Milan Sivera, který dříve pracoval jako letecký mechanik radiových a radiolokačních systémů.

Podle jeho mínění je úspěšné podnikání založené na poctivosti a na nutnosti spolehnout se sám na sebe a počítat pouze se svým kapitálem.

„Podnikatel se sice musí obklopit lidmi, na které se může spolehnout, nicméně všechna rozhodnutí by měla vycházet z jeho iniciativy. Za špatná rozhodnutí pak může nadávat pouze sám sobě. V neposlední řadě je důležité, aby člověk dělal to, čemu rozumí a co ho baví. Podle mého názoru je přesto u podnikání nejdůležitější poctivost,“ shrnul recept na úspěšné podnikání Milan Sivera.

V uvolněné atmosféře devadesátých let minulého století, kdy chtěl podnikat téměř každý, vznikal tvrdý konkurenční boj. Podle slov Milana Sivery to oproti současné době byla větší divočina.

„Dosud přetrvává heslo: co podnikatel, to podvodník, a mnohdy tomu tak i bylo. Na druhou stranu musím říct, že ti rádoby podnikatelé, kteří se zaměřili pouze na finanční zisky, už dávno odpadli, a v současné době je stav poměrně stabilizovaný,“ řekl Milan Sivera.

Konkurenci Milan Sivera vítá, protože to podnikatele nutí jít dál. Jak ale dodal, konkurence v jeho oboru byla za jeho firmou vždy o krok pozadu.

„Výhodou naší firmy bylo to, že jsme stále vymýšleli něco nového, takže jsme vlastně ostatním firmám proráželi cestu. Ukázali jsme, že to je možné a že je nutné pouze věřit tomu, co člověk dělá,“ uvedl Milan Sivera, jehož firma mezi prvními přinesla do Přerova mobilní telefony.

V oboru telekomunikace se firma Milana Sivery zaměřuje především na poskytování služeb zákazníkovi, protože v tom vidí budoucnost.

„ Každý podnikatel musí plánovat, protože jinak by zanikl. Vzhledem k přesycenosti trhu v našem oboru, kdy dochází k přetahování zákazníků mezi firmami, je důležité zaměřit se na služby, protože z globálního hlediska jsou na tom všichni stejně,“ dodal Milan Sivera.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika