VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel přerovského exekutorského úřadu: Štěstí vás potká, když mu jdete naproti

Přerov /ROZHOVOR/ - Činnost exekutorů je v posledních letech pod drobnohledem, nějakou zkušenost s nimi má už větší část společnosti. Za největší úřad v republice je označován přerovský exekutorský úřad Tomáše Vrány, jehož ředitelem je už dvanáct let olomoucký rodák Robert Runták.

15.9.2013
SDÍLEJ:

Robert Runták.Foto: DENÍK/archiv

 V rozsáhlém rozhovoru přinášíme jeho názory na exekutorskou branži, současnou politickou situaci či olomoucký fotbal.

Pane Runtáku, žijete v Olomouci, ale pracujete převážně v Přerově. Cítíte se být více Olomoučanem, nebo Přerovanem?

Narodil jsem se v Olomouci, kde stále žiji a zatím nemám v plánu na tom nic měnit. Do Přerova mě osud přivál na podzim roku 2001, když zde vznikal nový exekutorský úřad. Za těch dvanáct let jsem si k městu vytvořil velmi pěkný vztah, ale za ryzího Přerováka se určitě označit nemůžu.

Exekutorský úřad pana Vrány je všeobecně známý pojem. Méně lidí již ví, že na jeho fungování máte velký podíl. Můžete nám prozradit, jak jste se k této vaší práci dostal a jaké byly začátky?

Už je to docela dlouhá doba. Po vysoké škole jsem tehdy rok a půl vykonával náhradní civilní vojenskou službu v Moravském divadle v Olomouci. A když se mi civilka blížila ke konci, tak mi někdy v září 2001 zavolal dlouholetý kamarád a dnes úspěšný advokát Pavel Fryšák, který tehdy působil jako koncipient u advokáta Jiřího Nováka v Přerově. Pan Novák v té době pomáhal Tomáši Vránovi s přípravou úřadu. Dostal jsem tedy nabídku stát u zrodu exekutorského úřadu a tu jsem přijal.

Nelitujete tohoto svého rozhodnutí?

Nelituji a ani jsem ho nikdy nelitoval. Myslím si, že to bylo správné rozhodnutí. Kdokoli působí v tak nepopulární sféře, jako je tato, musí být vždy připraven na skutečnost, že společnost na něj bude nahlížet spíše negativně. Podle mě je pohled lidí na exekutory velmi zkreslený a určitě to nejsou takoví zloduši, za které je dnes mnozí mají. Lidi pracující u nás na úřadě jsou perfektní. Velmi loajální a pracovití zaměstnanci, jejichž nelehké práce si osobně velmi vážím a chovám k ní velkou úctu.

Jste vystudovaný právník. Můžete nám prozradit, co přesně v exekutorské kanceláři děláte?

Právník sice jsem, ale sebekriticky musím přiznat, že o právu toho už dnes vím dosti málo. Od samého začátku působím na úřadu Tomáše Vrány jako ředitel a té právní práce mi s průběhem času neustále ubývalo. Odhaduji, že tak někdy od roku 2007 už právo nedělám vůbec a soustřeďuji se pouze na manažerské řízení firmy, což při její velikosti není vždy úplně jednoduché.

Váš úřad je velký, to je všeobecně známo. Často se říká, že je největší u nás. Je to pravda?

Tak to nedokážu přesně posoudit. Možná je na prvním místě počtem zaměstnanců, kterých má zhruba dvě stě. Ale tento ukazatel určitě není významný. Co se týče dalších kritérií, jako je počet případů, obrat nebo celkově vymožená částka, tak tam se budeme asi pohybovat někde nahoře, ale přesná čísla neznám a vlastně pro mě nejsou ani tak důležitá.

Důležité pro vás ale asi bude to, že se vy, exekutoři, netěšíte zrovna dobré pověsti. Na internetu není těžké najít mnohé rozhořčené názory na vaši činnost. Netrápí vás to? Řešíte u vašich zaměstnanců jejich prohřešky?

Jak jsem řekl už předtím, naše pověst je podle mě mnohem horší, než je realita. Samozřejmě mě to trápí, ale už jsem trochu rezignoval, protože je to boj, který se asi nedá vyhrát. Velká část lidí, kteří si na nás stěžují, bohužel nemluví pravdu nebo přímo vědomě lže. Veškerá naše činnost se zaznamenává, o všem pořizujeme tuny záznamů. Pokud jedou naši zaměstnanci zabavovat majetek dlužníkům, vše se musí nepřetržitě nahrávat na kameru. Osobně bych byl nejraději, kdybychom po každém nějakém nařčení od dlužníka mohli vše druhý den umístit na internet, ať se každý, kdo bude mít zájem, podívá na YouTube, jak to ve skutečnosti bylo.

Tak proč to neuděláte?

Protože nám to zákon zakazuje. Kdysi jsme to udělali a pak z toho bylo málem kárné řízení s exekutorem. Prostě jsme ve velmi defenzivní pozici a mnoho možností nemáme. Dost mě to trápí, ale že bych kvůli tomu nemohl spát, to zase ne.

A jsou tedy nějaké věci, kvůli nimž nemůžete spát?

Asi ne. Jsem rád, že jsem celkem zdravý a že jsou zdraví mí nejbližší. To mi vlastně stačí. Vše ostatní už zdaleka není tak důležité. Když jsem byl mladší, tak jsem vše prožíval velmi intenzivně. Nepořádek ve společnosti, nespravedlnosti, neférové jednání, korupci a to všechno, co nám tak zhoršuje život. Určitě s těmi věcmi nejsem smířený a štvou mě, ale na druhou stranu si říkám, že pokud to tu někdy bude vyloženě strašné, tak se prostě zvednu a odstěhuji se jinam.

Dokážete si představit, že byste žil trvale v zahraničí?

Tak s tím nemám problém. Během života jsem navštívil už docela vysoký počet zemí, některé z nich mi přirostly k srdci stejně jako lidé, kteří v nich žijí. Nevím, čím to je, ale připadne mi, že ve světě se k sobě často chovají lidé tak nějak přívětivěji, jsou otevřenější, víc navzájem komunikují. Tady jako by měl každý kolem sebe nějakou ulitu. Neotravujte mě, nestarejte se o mě, já se o vás taky nestarám. Mladší generace už je možná jiná, ale o té mé generaci a samozřejmě i o těch starších to prostě platí.

Přemýšlel jste nad tím, proč to tak je? Že jsou třeba lidé otrávení, znechucení, že tu stále vládne blbá nálada, jak to označil někdejší prezident Václav Havel?

Já nevím. Ale prosím vás, na koho chceme být naštvaní? Vždyť si tu přece vládneme sami. Nikdo nám nic nediktuje. Ani Rusko, ani Američani, ani nikdo jiný. Pokud máme pocit, že to tu nestojí za moc, tak to můžeme vyčítat tak maximálně sami sobě. Každý má takovou vládu, jakou si zaslouží. Vždyť naši politici jsou věrným obrazem nás samotných. Nejsou ani lepší, ani horší než zbytek společnosti. Možná si ale Češi opravdu neumí vládnout, jak už kdosi prohlašoval během první republiky.

Mnohé osobnosti dnes právě ve snaze s tím konečně něco udělat vstupují do politiky. Vás to neláká?

Neláká mě to. Obávám se, že bych na politiku nebyl dostatečně trpělivý. Mám rád akční lidi, rychlost a vůbec celkově takový ten přístup, kterým se řídí firmy. Vysedávání na stranických konferencích, všechno to vyjednávání, kompromisy, politické dohody a obchody, to by mě asi strašně deptalo. Ale je dobře, že tam chtějí noví lidé jít a že nám dávají jakousi naději, která se bohužel asi dříve či později opět ukáže jako naděje z větší části lichá.

Chystáte se vy osobně k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny?

Volit určitě půjdu, v současné době však ještě nemám jasno koho. Jsem založením liberál, který věří v člověka a v jeho schopnost se o sebe sám postarat. Preferuji svobodu jednotlivce a co nejmenší stát. Nemám rád, když se vláda cpe tam, kde nemá co dělat. Což je trend, který bohužel nejen u nás, ale v celé Evropě dlouhodobě pozorujeme. A pak mě vyloženě děsí, když vidím, jak jsou mnozí lidé ochotni rychle a bez váhání obětovat podstatný kus své svobody výměnou za jakési zdánlivé sociální jistoty. Z toho mám opravdu strach.

Takže budete vybírat spíše mezi pravicovými stranami?

Podívejte, já nevím, jestli v Česku jde vůbec uvažovat v kategoriích pravice a levice. Prováděla podle vás pravicová vláda Petra Nečase pravicovou politiku? Co na ní bylo pravicového? To, že zvedala daně, to asi ne. Chci volit takovou stranu, která bude dělat politiku prospěšnou pro aktivní, pracovité lidi, a ne pro lenochy, kteří se jen vezou. Výdobytky sociálního státu nechme těm opravdu potřebným. Míra zneužívání sociálního systému je obrovská, to vidím každý den v exekucích. Je neuvěřitelné, kolik je jedna rodina, v níž ani jeden člověk nepracuje, schopna měsíčně pobrat na sociálních dávkách. A to všechno jde z daní těch, co pracují. Chci svobodné lidi, malý stát, malé daně pro lidi i pro firmy. Nechci přerozdělování, dotace, subvence a stát, který bude všechno dělat za mě, protože si myslí, že je chytřejší, zatímco já jsem hlupák.

Takových lidí, kteří preferují stejné hodnoty jako vy, je určitě spousta. Nemyslíte si ale, že je potřeba, aby se vláda postarala o ty, co na rozdíl od vás neměli to štěstí a třeba nemohou po dlouhou dobu sehnat jakoukoli práci?

Víte, s tím slovem štěstí bych byl dost opatrný. Když jsem nastupoval do exekutorského úřadu, spousta mých známých mě odrazovala, že je to špatná volba, nemá to budoucnost a že si jako relativně nadaný právník šlapu po štěstí. Sami by tu pozici nevzali. Po čtyřech letech ti úplně stejní lidé začali říkat, že jsem měl strašné štěstí, když jsem chytnul takový flek. Z jejich pohledu jsem nemakal, nedřel, nebyl jsem inovativní. Pro ně jsem byl jen někým, kdo měl prostě štěstí. Ale tak to přece v životě není. Štěstí určitě občas taky potřebujete, ale musíte mu jít naproti. Štěstí přeje připraveným.
Dobře, to s vámi souhlasím. Ale neodpověděl jste na moji otázku, zda by se vláda neměla postarat o ty, kteří to skutečně potřebují. Mám na mysli například postižené spoluobčany, dlouhodobě nezaměstnané, nemocné a podobně.

Ale to určitě ano. Od toho jsme civilizovaná společnost, abychom se o takové spoluobčany solidárně postarali. S tím nemám žádný problém a jako úřad věnujeme rovněž nemalé finanční prostředky na podporu různých charitativních projektů. Co mi však vadí, je zneužívání sociálního systému. Ten, kdo poctivě pracuje, se má ve výsledku hůř než někdo, kdo pracovat nechce. Ale díky sociálnímu příplatku, příspěvku na bydlení, příspěvku na dítě, rodičovskému příspěvku, pěstounskému příspěvku a nevím čemu ještě má ve výsledku dvakrát tolik a ani nemusí chodit do práce. To je zrůdné, demotivující a drasticky to snižuje konkurenceschopnost české ekonomiky.

Říkáte, že věnujete finanční prostředky na charitativní projekty. Je všeobecně známo, že jste výrazně finančně podporovali i fotbalový klub Sigma Olomouc. Tato podpora skončila. Proč?

Nezlobte se, ale k věcem kolem fotbalu už bych se moc vracet nechtěl. Je to pro mě uzavřená kapitola. Těch let strávených ve fotbale nelituji, v mnohém jsem se vyškolil, nabral nové a zajímavé zkušenosti, ale už je to pro mě pasé.

Zklamal jste se ve fotbalovém prostředí? Je fotbal opravdu tou žumpou, jak ho nazval jeden ze soudců olomouckého soudu?

Zklamal jsem se asi především kvůli své naivitě. Patrně jsem očekával něco, co reálně nemohlo být splněno. Lidé ve fotbale jsou zvláštní. Často mívají pocit, že fotbal je tou nejdůležitější věcí na světě a že musí zajímat každého. Ale není tomu tak. A jestli je žumpou? To nevím. Bude asi stejnou žumpou, jakou je přidělování veřejných zakázek, jakou je politika a jakou je každodenní život nás všech. Fotbal je obrazem společnosti, stejně jako jím je ta politika. Koneckonců by nebylo ani příliš logické, kdyby tomu bylo jinak.

A chodíte se teď, když už v klubu nepůsobíte, v Olomouci dívat na fotbal? Co říkáte na současnou situaci v klubu?

Když jsem v Olomouci, tak na fotbal zajdu. Mám na jižní tribuně skybox, tak chodím tam. Se svými bývalými kolegy se nevídám. Dokonce mám pocit, že jsem se od svého odchodu ze Sigmy nepotkal, s výjimkou Martina Raka, osobně snad s žádným z nich. Co se týče momentálního stavu, tak ten nevnímám jako příliš dobrý. Myslím si, že před pár lety jsme měli našlápnuto lépe než současný megaklub Viktoria Plzeň. Ale na rozdíl od Plzně, která má v čele obrovskou personu v podobě Tomáše Paclíka, Sigma nadále zůstává tím upracovaným klubem, co se vždy drápe na vrchol, a když je těsně pod ním, spadne zase zpátky do údolí a začíná znova. Je to v tom klubu geneticky zakódováno, a pokud tam budou zůstávat ti stejní lidé, tak se to těžko kdy změní. To je můj názor.

Názor ne příliš optimistický, kterým se nehodí náš zarozhovor končit. Tak tedy poslední otázka. Co vám v životě dělá radost?

Strašně moc věcí, a to i zdánlivých maličkostí. Třeba když se ráno probudím, do očí mi svítí sluníčko a z kuchyně cítím vůni čerstvě uvařené kávy.

Autor: Kamil Polko

Autor: Redakce

15.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 23 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti marketingu Manažer/ka pro strategický marketing. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, Řízení marketingových aktivit společnosti, produktu nebo produktové řady. Řízení marketingových aktivit od marketingové strategie přes řízení marketingové mixu (produkt, cena, distribuce a marketingová komunikace), jednání s dodavateli služeb (reklamní agentury, PR agentury, společnosti provádějící marketingový výzkum), řízení týmu. Stanovení business plánu z hlediska marketingové strategie. Náplní práce je mimo jiné také monitoring a analýza trhu, vývojových trendů a konkurence. Také tvoření analýzy a zpráv o průběhu a výsledcích práce svěřeného útvaru., , Požadavky:, Praxe v oblasti marketingu nebo reklamy a propagace, manažerská praxe, komunikativní osobnost, marketingový přístup, SŠ / VŠ vzdělání, případně i certifikáty (například CIMA A, CIMA B). Znalost AJ , NJ., , Nabízíme:, Stravování, příspěvek na životní a penzijní pojištění, další zaměstnanecké benefity., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 8 710 Kč

Vrátní Vrátný/á (OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8710 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., Pracovní doba je rozvržena do 10 hod. směn 19,00 - 05,00hod.., , Požadavky:, trestní rejstřík bez záznamu - podmínkou, certifikát strážného výhodou. , , Náplň práce:, drobná administrativa, obchůzky po objektu, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky (v pracovní dny 07,30 - 16,00hod.) na čísle 735 171 157 - pan Martin Dudák, , Pozn.: Na uvedené msto výkonu práce nechodit, kontaktní osoba má sídlo na jiné adrese.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - pracoviště kojetín, samota, Samota, č.p. 1484, 752 01 Kojetín. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 810 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Odborná kvalifikace - zákon č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů; moralní a občanská bezúhonnost; dobrý zdravotní stav., , Nbaízíme:, Příspěvky z FKSP na obědy, rekreace, rekondiční cvičení, vitamíny., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: daniel.navratil@zsvsechovice.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola všechovice, 753 53 Všechovice. Informace: Daniel Navrátil, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 9 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič (OZP). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , Požadavky:, řidičský průkaz sk.B, , Nabízíme:, možnost výkonu práce i na DPP nebo DPČ, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Jany Krpcové:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: jkrpcova@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 15,30hod.) na čísle 608 618 141;, - osobně (09,00 - 15,00hod.) na adrese: ZOE EXCLUSIVE s.r.o., Žerotínovo nám. č.p. 231/28, , 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Zoe exclusive s.r.o. - pracoviště přerov, Žerotínovo nám., č.p. 231, 750 02 Přerov 2. Informace: Jana Krpcová, +420 608 618 141.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Hranic Jan Jursík.

Líné a bez chuti, zlobil se kouč Hranic po prohře s posledním

Ilustrační foto
5

Další uzavírka v Hranicích. Kropáčovu ulici čekají finální úpravy

U Bělotína se srazil kamion se zametacím vozem, dva zranění

Ke srážce kamionu se zametacím vozem vyjížděli v pondělí hodinu před polednem hasiči do Bělotína.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

Sluncem zalité Pivní slavnosti přilákaly tisíce lidí

/FOTOGALERIE/ Vydařené počasí, tanečky pod pódiem během vystoupení oblíbených kapel, tisíce lidí a samozřejmě hektolitry piva. Takový byl osmý ročník Přerovských pivních slavností, které během sobotního dne zcela zaplnily areál výstaviště.

Uspěli jste v kotlíkových dotacích, můžete žádat o příspěvek i město

Koncem dubna uzavřel Olomoucký kraj další kolo kotlíkových dotací, do výzvy se tentokrát přihlásilo více než dva tisíce lidí. Úspěšní žadatelé z Hranic pak mohou dosáhnout také na příspěvek od města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT