Existují v mnoha druzích, lišících se velikostí, palčivostí, tvarem (oválným nebo kuželovitým), barvou slupky (červenou, červenobílou, bílou a černou). Rychle dozrávají, trvá jim to asi čtyři až šest týdnů.

Štiplavé plody pocházejí podle jedné verze ze zemí Blízkého východu, odkud rychle ovládly Středomoří. Jiní autoři tvrdí, že se původně pěstovaly v Číně a Japonsku. Dnes se sklízejí po celý rok v mírném pásu Evropy i Ameriky.

Ředkvičky jsou bohaté na vlákniny, které podporují střevní peristaltiku. Tím pomáhají k rychlejšímu vylučování jedovatých, škodlivých látek, odstraňují zácpu a ochablost střev.

Mají však velmi mnoho kyseliny listové, která je důležitá pro růst a nervy, i vitaminu C, ten podporuje imunitní obranu a mentální zdraví.

Ředkvičky jsou vhodným dodavatelem selenu, i ten je nezbytný pro imunitní systém a chrání tělesné buňky před volnými radikály.

Mají příznivý vliv na zdraví, obsahují vysoce kvalitní utišující a léčivé látky. Na ochranu proti škůdcům produkují hořčičné oleje, které v lidském organismu působí antibakteriálně a antimykoticky: na jazyku, na sliznici patra, v žaludku a střevě loví bakterie i plísně a ničí je.

Pomáhají tak předcházet nadýmání a průjmům, podráždění střev i vážnějším střevním onemocněním. Ředkvičky rozpouštějí hleny, čistí nosohltan, dezinfikují sliznice a preventivně působí proti infekcím.

VYZKOUŠEJTE:

Ředkvičky se smetanou

Tvarohová pomazánka s nivou a ředkvičkami

Hlávkový salát s ředkvičkami a karotkou

V chladničce vydrží asi týden

V lidovém léčitelství se odpradávna používaly jako prevence proti tvorbě žlučových, ledvinových a močových kamenů. Jsou nízkokalorické, obsahují málo tuku, a proto je lze využívat ke snižování nadváhy.

Ředkvičky můžeme nakupovat celý rok. Vždy vybíráme čerstvé, pevné, křehké a šťavnaté plody; odmítejte dřevnaté, vyšeptalé, popraskané, vysychající či houbovité bulvy, které jsou hořké, suché a nechutné.

Má-li ředkvička svěží, jemné, sytě zelené drobné listy, bude kvalitnější. V chladničce a děrovaném mikrotenovém sáčku vydrží ředkvičky bez listů asi týden.

Při zpracování oddělte listy a konce kořínků, bulvy důkladně omyjte. Zbytečně je však ve vodě nemáčejte, pouze ovadlé plody namočte do studené vody, aby přišly k sobě.

Výborné i jako příloha k masu

Rozkrájené nebo nastrouhané ředkvičky nenechávejte dlouho ležet, jinak dojde ke ztrátě vitaminů a vůně. Ředkvičky se obvykle konzumují syrové jako součást salátů, předkrmů a pomazánek.

Výborné jsou s chlebem namazaným máslem, s uzeninou či sýrem; jejich listy dodávají salátům palčivou chuť.

Ředkvičky chutnají také tepelně upravené, například vařené v polévce nebo dušené či pečené jako příloha k masu. Lze je nakládat, zpravidla do smíšené zeleniny ve sladkokyselém nálevu.

Ředkvičky mohou být kontaminovány dusičnany z hnojiv, které se působením slin a žaludečních šťáv mění na nebezpečné jedovaté dusitany, působící rakovinotvorně. Je proto jistější nakupovat bioředkvičky, a to především při vyšší spotřebě, tj. nad sto gramů denně.

Více receptů, tipů a informací najdete na www.vseovareni.cz