Trefit se do přání druhých bývá mnohdy velmi těžké, a to zejména o Vánocích.

Kromě luxusního oblečení, kosmetiky a drahé elektroniky můžete udělat radost i dárkem, který bude doslova k sežrání. Sice nevydrží dlouhá léta, zato vlastnoručně vytvořené dobroty potěší každého.

Čokoláda a oříšky

Milovníci sladkého mají vyhráno, pokud jsou jejich přátelé tvořiví, nápadití a nebojí se občas riskovat.

Tyto Vánoce proto zapomeňte na kupované čokolády, marmelády nebo předem namíchané směsi oříšků všechny dobroty můžete vytvořit v klidu a v teple domova. Pro „čokoholiky" doporučujeme schogetten kuličky, kuličky ze sušenek či rumové kuličky.

Miluje snad váš blízký horkou čokoládu?

Vytvořte formované čokoládové bonbony na špejli, které zabalíte do celofánu stačí je zalít horkým mlékem nebo vodou a lahodný nápoj je na světě. Pralinkám odolá jen málokdo. K přípravě neodolatelných kousků vám postačí čokoláda na vaření, oříšky, kokos, med nebo kandované ovoce.

Pokud váháte nad typickým vánočním dárkem k snědku, naším tipem je tradiční štola, stylová krabička s vybranými kousky vlastnoručně upečeného cukroví a pro „veverky" oříšky v medu.

VYZKOUŠEJTE:

Vánoční tvarohová štola

Tvarohová štola

Pečený čaj

Pečený čaj

Maso, maso, maso

Kdo má rád maso, bude mít dozajista rád i slané a pikantní pečivo což je krásný odrazový můstek pro dárek. Takový slaný chlebový dort plněný šunkou, klobáskami a dalšími dobrotami potěší i toho nejmlsnějšího „masaře".

Pokud skousnete pohled na vepřové nožičky, ouška a rypáček perfektním darem bude domácí huspenina.

Pokud si troufnete darovat jedlé dárky, doporučuji zakoupit i vhodné nádoby, například s vánočními motivy. Nebojte se využít fantazie, třeba takový fiktivní účet z řeznictví lze použít i jako jmenovku.

Pro milovníky sýrů

Přestože nabídka těch nejlepších a nejchutnějších sýrů u nás stále ještě pokulhává, sýrař nemá problém sáhnout hlouběji do peněženky. Sám moc dobře ví, že ten nejlepší sýr chutná ve spojení s vhodně zvoleným vínem.

Pokud máte obdarovat milovníka sýrů, bude to oříšek. Tady bychom vám doporučili návštěvu specializovaného sýrového obchodu, kde vám ochotně poradí a doporučí vybrané druhy. Stejně tak součástí obchůdku bývá i vinotéka, případně nabídka jiných alkoholických a nealkoholických nápojů, které zpříjemní labužníkovy chutě.

Alkohol je sám o sobě drahý a takový pravý domácí likér, tomu nelze odolat. Kromě alkoholických likérů můžete připravit i nealko verzi, stejně tak můžete využít zázračné síly šípků, černého bezu nebo meruněk. Vrcholem luxusu je domácí likér z bílého rumu s plátky růží.

Recepty, nápady a návody najdete na www.vseovareni.cz