VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snažím se přispívat k rozvoji kraje, kde žiji, tvrdí Richard Benýšek

Olomoucký kraj - Pokud jste o něm v posledních letech slyšeli, bylo to nejspíš v souvislosti s jeho angažmá v O2 areně. Případně proto, že je vlastníkem Krátkého Filmu Praha. V regionu je známý jako majitel Běleckého Mlýna. Místa s nádhernou přírodou pár kilometrů od Prostějova, kde je podle něj dobře. Řeč je o Richardu Benýškovi.

15.9.2013
SDÍLEJ:

MANAŽER I KLUK Z FARMY. Richard Benýšek před pražskou O2 arenou. Svůj volný čas ale nejraději tráví na Běleckém Mlýně na Prostějovsku. Foto: DENÍK/Michal Bílek

Milí čtenáři regionálního Deníku
přinášíme vám nový seriál nazvaný Společenská odpovědnost.
Možná si myslíte, že se vás toto téma netýká. Opak je ale pravdou. V našem regionu žijeme všichni společně, všichni se podílíme na utváření našeho okolí. Někdo jako podnikatel, někdo jako čtenář, někdo jako novinář. Všichni jsme však zrcadlem našeho kraje.
Každý týden vám proto v našich novinách představíme jednoho z šéfů velkých moravských firem. Nepůjde o ledajaké společnosti. Představíme vám podnikatele, kteří umějí nejen dobře obchodovat, ale také si uvědomují, že je část peněz potřeba vracet zpět do regionu. Přečtěte si, jakou životní filozofii mají osobnosti, jimž není lhostejné, co se děje kolem.
Martin Nevyjel, divizní šéfredaktor, martin.nevyjel@denik.cz

Richard Benýšek, manažer O2 areny a majitel Běleckého Mlýna na Prostějovsku, v rozhovoru pro Deník:

Bělecký Mlýn na Prostějovsku, to bude asi vaše srdeční záležitost.

V jistém smyslu ano. To místo jsem si oblíbil dlouho před tím, než se mi ho podařilo jako velmi zanedbané koupit. V mládí jsem zavítal na pionýrský tábor do tohoto koutu Drahanské vrchoviny a okamžitě si to místo zamiloval. Pak jsem sem jezdil i na čundry. A nechci, aby to znělo fanfarónsky, ale už tehdy jsem si říkal, že něco takového jako Bělák chci. Za dobu, co se mi ho podařilo před deseti lety získat, se rozrostl a prosperuje. A třeba na portálu kudyznudy.cz patří mezi nejvyhledávanější agroturistické destinace.

Ale Bělecký Mlýn není jen místo pro turisty, je to i firma. Představte ji.

Je to zemědělská firma se vším všudy. Našimi konečnými produkty jsou dřevo, obilí, seno, sláma, štěpka, med. Máme obrovské včelíny, pálenici, máme oboru, lesy, chováme hovězí skot, nově jsme postavili štípací linku na dřevo, vyrábíme brikety z biomasy. Je toho hodně. Nejbližší plány počítají s vysazením plantáží netradičních dřevin, konkrétně to bude javor cukrový, který se v místě již pokusně sázel v době blokády Napoleona v Evropě, a korkovník amurský. Ale plánujeme rovněž vybudování vodních ploch, které budou sloužit jako retenční nádrže a budou zachytávat přívalové deště a zajišťovat akumulaci vody v krajině.

Důležitým článkem Běleckého Mlýna jsou koně. Jak k tomu spojení vlastně došlo?

To spojení má sakra dlouhou historii, protože platí už tři sta let. Podařilo se nám získat místní část Zámeček, která se ke koním přímo váže, sloužila totiž jako stáje pro šlechtický velkostatek v Hluchově. Potom tu i JZD Budětsko chovalo dostihové koně, v plánu bylo i vybudování dostihové dráhy. Zámeček nyní prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes jsme schopni nabídnou vysoký standard nejen milovníkům koní. Nabízíme kromě našich kvalitních odchovaných hříbat i jejich ustájení, ubytování, výlety do přírody, výcvik v parkuru či venkovní jízdárnu. Přímo před Běleckým Mlýnem začíná síť hipostezek, které vedou za turistickými zajímavostmi v okolí a které jsou vybaveny orientačním značením, odpočívadly a informačně naučnými tabulemi. Samotný Bělák je také koňácký pojem. V roce 1936 ho koupil prostějovský továrník Pyrolt, který si dal záměr vyšlechtit zde českého klusáka. Jeho pokusy mu přerušila válka, nadějný chov mu na závěr zrekvírovali vojáci. Říká se, že koně skončili v guláši. Zemský hřebčinec v Tlumačově měl pak na Běláku dlouho středisko, po revoluci se zde chovali westernoví koně. Takže je na co navazovat. Máme zde jezdecký klub, už přináší výsledky, naši mládežníci jsou pravidelně dekorováni. Na Zámečku je nové travnaté kolbiště, kde se konají i závody, a oprášili jsme záměr cvičné dostihové dráhy, kvůli Pardubicím. Tu máme v územním řízení, takže uvidíme.

Hodně jste byl vidět a slyšet kolem projektu cyklostezky z Kostelce do Konice. Co je tam nového?

Ani nevím, nechce se mi už tím zbytečně ztrácet čas. Nechci být Don Quijote Prostějovska. Osobně si myslím, že cyklostezka nebude. Od samého začátku se totiž spojila s lidmi, o kterých mohu pochybovat, že jim šlo o cyklisty. Koneckonců to vyšetřuje policie. Přesto chceme, aby cyklisté do našeho regionu jezdili a oblíbili si ho. Teď se kolem toho vyskytuje jeden nadšenec a táhne to dopředu, tak uvidíme. Ale kdyby byl neúspěšný, rozhodli jsme se, že vlastními silami vyznačíme cyklotrasu a postupně ji doplníme informačními tabulemi. Aby standard, na který jsou cykloturisté zvyklí, byl v nějaké podobě i u nás.

Rozsah vašich aktivit je široký. Bylo podnikání vždy vaším snem?

Vždy určitě ne. Zažil jsem dobu, kdy jsem si slovo podnikání ani neuměl významově přeložit. Časy se ale mění a přišla doba, kdy jsem si uvědomil, že mě ekonomická sféra táhne a chci se v ní uplatnit. Potkal jsem spoustu zajímavých lidí, na některé věci a události hned tak nezapomenu, i když bych chtěl. Ale to patří nejen k podnikání, ale i k životu.

Jsou vaše rozhodnutí s růstem věku více promyšlená?

Nevím, zda více promyšlená, možná více funguje intuice. Což bude malér, až přestane (smích)!

Za poslední roky jste známý i jako úspěšný krizový manažer, který působí prakticky v celém Česku. Jaké to je, stavět firmy „na nohy"?

Chce to zkušenosti, zaručený tip není, při koupi existuje řada rizik včetně zániku firmy. Je samozřejmě rozdíl u jednotlivých firem, jak jsou velké, jaké je jejich postavení na trhu, zda je alespoň část z nich zdravá a má šanci přežít, jaké má závazky. Je to soubor kritérií, které je třeba posuzovat. Ale v zásadě platí, že každý podnik v bídné kondici představuje obchodní příležitost. A já takové rovnice s mnoha neznámými rád řeším. Kvůli tomu třeba nezmizel ze světa Krátký Film Praha, který jsem koupil v době, kdy měl záporný majetek, a tak tak se držel nad vodou. Jako u jedné z mála firem v ČR se u něj podařilo dosáhnout vyrovnání s věřiteli a „Kraťas" dnes funguje a vyrábí filmy. Samozřejmě už to není moloch, ale je postaven na reálných základech.

Píše se o vás rovněž jako o člověku, který přebírá neúspěšné projekty PPF.

Denně se toho o spoustě lidí napíše opravdu hodně (usmívá se). Nevím, kde se to bere. Pravda je taková, že kontakty se skupinou PPF začaly kolem roku 1996. Pracovně se nárazově potkáváme doposud.

Platí to i o vašem angažmá v O2 areně, kde jste byl klíčovým člověkem při řešení insolvence jejího majitele?

Ano, platí to. Mám za sebou řadu zvládnutých projektů z pozice krizového manažera, takže co. Příběh O2 areny nakonec skončil dobře, s věřiteli se podařilo dohodnout, že úpadek bude řešen takzvaně reorganizací, což se dá přeložit jako vyrovnání s věřiteli. Velmi zjednodušený překlad je, že firma neprojde konkursem. Byla by škoda, aby taková hala padla, přišla o důvěru, o návštěvníky. Má totiž hodnotu nejen vyčíslitelnou v penězích, ale taky společenskou, protože žádná podobná ve střední Evropě není. Bylo to těžké období, ale podařilo se nám zajistit atraktivní program a udržet důvěru návštěvníků. Teď, s odstupem času, hala potvrdila, že má perspektivu a dokáže na sebe vydělat. Je plná lidí, kteří se chodí bavit.

Bělecký Mlýn se stal také akcionářem Dostihového spolku Pardubice.

Ano, je to tak, vidíme v tom zajímavou obchodní příležitost. Velká je skutečně mimořádný dostih, ostatně svědčí o tom i skutečnost, že by se jí i jako majitel koně mohl zúčastnit mistr světa formule 1 Mika Häkkinen. Do Česka nyní dorazila osmiletá klisna Folie D'Ocean, kterou bývalý pilot McLarenu koupil ve Francii a dodatečně dohlásil do Velké pardubické. Řídící organizace Jockey Club nyní vyřizuje formality kolem registrace klisny i nové stáje, bude to zajímavé.

Bydlíte v Olomouci, podnikáte na Prostějovsku a vlastně po celé republice. Kde jste doma?

Na takto položenou otázku neumím snadno odpovědět. Podnikám tam, kde jsou příležitosti a žiju v kraji, jehož hlavním městem je Olomouc. Je to kraj, kde žít chci, kde chci rozvíjet podnikání, platím daně, a chci tak přispět k jeho rozvoji. Když jsem dlouho pryč, tak se do Olomouce hrozně rád vracím. A když se vrátím, tak se hrozně těším, že zajedu na Bělák. Takže to shrnu: všude dobře, doma nejlépe. A doma je pro mě Olomouc i Prostějovsko. Jsem kluk z vesnice, mám k venkovu vztah, a tak to prostě bude.

Autor: Kateřina Slouková

15.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 100 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Kontrolor kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, Vizuální kontrola kvality dílů v automobilovém průmyslu. Kontrola je prováděná na výstupu u linky. Díl se z linky umísťuje do stojanu. Díl váží cca 12 kg., , Požadujeme: , flexibilitu, spolehlivost, technické myšlení, výborný zrak (brýle nejsou překážkou), ŘP:B výhodou, , Nabízíme:, Motivační ohodnocení, Benefity, Možnost profesního růstu., , Zájemci se mohou hlásit u paní Baselové:, - zasláním životopisu (CV) na email: pavlina.baselova@pro-fair.cz;, - telefonicky od 8,00 do 15,00 hod. na čísle 725 259 531;, - osobně od 8,00 do 15,00 hod. na adrese Mostní 54/17, Valašské Meziříčí (kancelář firmy). Pracoviště: Profair spol. s r.o. pracoviště hranice, Olomoucká, č.p. 306, 753 01 Hranice 1. Informace: Pavlína Baselová, +420 725 259 531.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví Pomocný pracovník/ce v zahradnictví. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 33. Poznámka: Náplň práce:, Jedná se o práci na poli, to znamená v dešti, na slunci, ve vysokých a nízkých teplotách., Pracovní doba: od 5,00 hod., včetně sobot a nedělí., , Požadujeme:, manuální zručnost, řidičský průkaz na traktor pouze výhodou., , Zájemci se mohou hlásit u Ing. Mlčocha nebo pana Rašky:, - osobně v sídle firmy každé pondělí od 7,00 - 13,00 hod.;, - zasláním životopisu (CV) na email: zeltr@volny.cz;, - telefonicky (07,00 - 16,00hod.) na čísle 605 208 830 - Ing. Miroslav Mlčoch, 603 333 482 - p. Raška, , Místo výkonu práce: ZELTR AGRO a. s., Roketská č.p. 790/23, 751 02 Troubky nad Bečvou. Pracoviště: Zeltr agro a. s., Roketská, č.p. 790, 751 02 Troubky nad Bečvou. Informace: Miroslav Mlčoch, +420 605 208 830.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Kvalifikace dle § 7 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, v platném znění - učitelství 1. stupně ZŠ. , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: zsmsmerovice@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola měrovice nad hanou, okres přerov, příspěvková organizace, 752 01 Kojetín. Informace: Dita Červenková, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha lisů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Nabízíme:, stravenky, , Zájemci se mohou hlásit u pana Marka Valenty:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail:valenta@abmax.cz;, - telefonicky v pracovní dny od 7,00 do 14,00 hod. na čísle 778 701 446 nebo 581 601 595;, - osobně středa až pátek od 9,00 do 12,00 hod. na adrese místa výkonu práce., , Místo výkonu práce: AB Max lisovna Kovářov s.r.o., Kovářov 47, 753 62 Potštát.. Pracoviště: Ab max lisovna kovářov s.r.o., 753 62 Potštát. Informace: Marek Valenta, +420 778 701 446.


Na navigaci si dá příště lepší pozor muž, který v pondělí v noci boural v katastru obce Bohuslávky.
3

Cizinec v mercedesu věřil na dálnici navigaci, skončil v hromadě písku

Hranická motomše pořádaná klubem Harley Owners Group
34

OBRAZEM: Harleye se sjely do Hranic na motomši

O kompostéry se mohou zájemci hlásit do konce května

Do konce měsíce je stále možnost zažádat si na Městském úřadě v Hranicích o kompostér. Město opět zapůjčí nádoby na biologicky rozložitelný odpad svým občanům.

Pozor na silné bouřky. Čekají se kroupy. přívalové deště i nárazy větru

Olomoucký kraj mohou ve středu zasáhnout silné bouřky. Bouře budou slábnout až pozdě večer, vyskytnout se ale mohou i v dalších dnech. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jana Tomečková úřadovala za repre, další judisté zářili v Praze

Minulý víkend starší žačka Juda Hranice Jana Tomečková hájila barvy České republiky v rakouském Strasswalchenu. V sobotní části turnaje startovali jednotlivci, kde si v kategorii U17 zajistila stříbrnou medaili. V neděli pak přišla na řadu družstva. Tomečková společně s českým týmem vybojovala zlatou medaili.

Tragická nehoda u Kojetína: cyklista zemřel, dítě je zraněné

Tragická nehoda se stala v úterý po deváté hodině ráno na silnici mezi Chropyní a Kojetínem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT