Úvodním závodem celého seriálu se v neděli 28. dubna stane VALACHY DUATLON. Start je u hotelu Galik, kde budou mít závodníci k dispozici i potřebné zázemí s občerstvením a sprchou. Po hromadném startu ve 12 hodin účastníky čeká běh na 3 km údolím Velké Hanzlůvky po lesních cestách, následuje 15 km na kole s výjezdem na Třeštík a nakonec běh na 1,5 km. Uskuteční se i závod pro děti v běhu na tratích 500 až 1 000 metrů, jeho start je v 11 hodin.

„Nejlepší závodníci získají ceny od partnerů, ve hře jsou i finanční odměny v celkové výši 15 tisíc korun. Výsledky se zároveň díky bodovému systému započítávají do celkového hodnocení seriálu. Čím víc akcí se během něj sportovci zúčastní, tím větší mají šanci vyhrát další ceny v celkovém objemu 750 000 Kč," uvedl prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

Seriál VALACHY TOUR je ojedinělý právě tím, že do společného bodového hodnocení spojuje různé disciplíny vytrvalostního charakteru. Po duatlonu se uskuteční ještě závod na horských kolech (13. 7.), minitriatlon (9. 8.) a závod v běhu (26. 10.).

Jednotlivé závody situované do členitého terénu CHKO Beskydy u česko-slovenské hranice ve Zlínském kraji svou účastí podpoří také známí profesionální sportovci. Svou účast na jednom ze závodů potvrdila jedna z největších hvězd současného českého sportu, držitel olympijského zlata v horské cyklistice z roku 2012 Jaroslav Kulhavý. Zúčastní se také běžec na lyžích Lukáš Bauer nebo triatleti Petr Vabroušek a Jan Čelůstka.

„Myšlenka vytvořit seriál závodů vnikla v reakci na rostoucí zájem o minitriatlon, který pořádáme již čtyři roky, z toho poslední dva pod názvem VALACHY MAN. Rozhodli jsme se proto nabídnout lidem více závodů i v jiných ročních obdobích. V budoucnu možná přidáme ještě lyže," doplnil Vladimír Sušil.

Hlavním pořadatelem VALACHY TOUR je Resort Valachy, který provozuje tři hotely s relaxačními centry, Ski areálem Razula a dalšími aktivitami pro volný čas ve Velkých Karlovicích. Dosud se zaměřoval na akce zejména pro rodiny s dětmi či Karlovský gastrofestival pro gurmány. Nyní tak rozšiřuje aktivity také o sportovní akce.

Duatlon.

VALACHY DUATLON

Kdy: neděle 28. 4.
Kde: hotel Galik a Areál Lésková, Velké Karlovice
Trať: 3 km běh - 15 km horské kolo - 1,5 km běh
Startovné: 300 Kč (zahrnuje teplé jídlo + nápoj po závodu v hotelu Galik, sportovní výživu NUTREND, drobné sponzorské dárky, občerstvení v depu a cíli)

Časový harmonogram
9:30 - 11:00 registrace
10:00 otevření depa kolo
11:00 závody dětí
11:50 uzavření depa kol
12:00 hromadný start VALACHY DUATLON
14:30 Vyhlášení výsledků

Seznam závodů VALACHY TOUR:

28. 4. – VALACHY DUATLON (běh, kolo)
13. 7. – BIKE VALACHY (kolo)
9. 8. – VALACHY MAN (plavání, kolo, běh)
26. 10. – BĚHEJ VALACHY (běh)
Více na www.valachytour.cz.

Triatlet Jan Čelůstka radí: první běh si užijte, závoďte až na kole

Jednotlivé závody VALACHY TOUR podpoří svou účastí také úspěšní a profesionální sportovci. Pro mnohé závodníky bude jistě zajímavé srovnat síly s českou špičkou.

Úvodní závod VALACHY DUATLON se uskuteční za účasti Jana Čelůstky (na snímku).

Jan Čelůstka.Jednatřicetiletý Zlíňan je „hlavní profesí" triatlet. VALACHY DUATLON kombinující pouze běh a kolo pro něj tedy nebude úplně běžnou disciplínou.

Honzo, proč jste se rozhodl zúčastnit seriálu VALACHY TOUR? Jaký máte vztah k Valašsku, k Velkým Karlovicím?

Když se podíváte na rozložení duatlonových a triatlonových závodů v České republice, tak Morava hraje "druhé housle". Proto rád podpořím svou účastí projekt, který to pomůže trochu srovnat. Velké Karlovice i celé Valašsko jsou mi navíc blízké. Velké Karlovice jsou v zimě ráj lyžařů a já využívám běžky v přípravě docela hodně. V létě pak vždy v okolí absolvuji pár tréninků na kole.

Vaší doménou je triatlon. Ovšem VALACHY DUATLON kombinuje jen dvě ze tří jeho disciplín – kolo a běh. Je to pro vás výhoda, nebo spíše nevýhoda?

Určitě nevýhoda. Plavání, které v duatlonu není zastoupeno, je mou silnou disciplínou. Ale chápu, že plavat v dubnu v našich končinách nemusí být jednoduché.

Hraje pro vás důležitou roli kombinace dvojího běhu proloženého jízdou na kole, nebo skladba a pořadí disciplín nejsou rozhodující? A jakou taktiku byste poradil ostatním sportovcům, kteří s duatlonem začínají?

Součástí mého tréninku jsou i takzvané přechody, což znamená, že několikrát po sobě měním různě disciplíny. Proto pro mě jejich pořadí není rozhodující. Ostatním sportovcům bych poradil, aby si první běh užili s úsměvem na tváři a závodit začali až na kole. Do cíle se určitě unavit stihnou.

Kterou z disciplín „svého" triatlonu máte nejraději?

Záleží závod od závodu. Mám všechny tři disciplíny celkem vyrovnané. Oblíbená tak je většinou ta, která ten den zrovna sedne.

Jaké největší sportovní výzvy vás čekají v letošním roce?

Týden před VALACHY DUATLONEM se účastním Mistrovství Evropy v duatlonu v Holandsku, kde se závodí na tratích 15km-60km-7,5km. V půlce června mě pak čeká Mistrovství Evropy v triatlonu v Turecku a dále závody série Mistrovství světa.

Jan Čelůstka (31 let) Úspěšný český triatlet, účastník mistrovství Evropy i světa. Za své největší dosavadní úspěchy považuje Olympijské hry v Londýně 2012, kde (i přes zdravotní komplikace a smůlu v podobě antibiotik) obsadil 30. místo, dále 4. místo na Světovém poháru v Koreji 2010 a vítězství na City triatlonu v Bratislavě. Závodí za LABE TRI CLUB.