Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavíme s Deníkem: izolace pro kontaktní zateplení fasády

Střední Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Rádi byste uspořili náklady za vytápění a přemýšlíte o zateplení fasády? Chcete možnost volby vhodné izolace pro váš dům? Vydatně v tom může pomoci nový stavební rádce Deníku, kterým provázejí zkušení odborníci ze stavebnin TRADIX ve spolupráci se svými dodavateli dnes s výrobcem izolačních materiálů firmou Isover.

22.4.2012
SDÍLEJ:

Zateplení fasády pomocí EPS GreyWall Foto: Archiv Tradix

Nejpoužívanějším způsobem izolace obvodových stěn je vnější kontaktní zateplení, které se provádí jako kompozitní systém ETICS.

Pro kontaktní zateplení je možné využít jak minerální vatu s kolmým či podélným vláknem, tak také expandovaný polystyren EPS. Ten se dodává buď v klasické bílé podobě či v šedém zabarvení, které je způsobeno příměsí grafitu, což zajišťuje o 20 procent vyšší tepelně izolační účinek u tohoto typu EPS. Volba vhodného materiálu závisí na konkrétním případu dané stavby a samotné konstrukce. Jak tedy vybrat vhodný typ izolace? Je nutné porovnat výhody minerální vaty a EPS a poradit se s odborníky, například ve stavebninách Tradix.

Výhody minerální vaty:

- tepelně izolační funkce například nový vylepšený Isover TF PROFI

- pevnost oproti měkkým skelným vatám

požární ochrana

- ochrana proti hluku

- ekologická a hygienická nezávadnost.

Výhody EPS:

- tepelně izolační funkce zejména u nových grafitových materiálů, například Isover EPS GreyWall

- mechanické vlastnosti

- minimální hmotnost a jednoduchá aplikace

- výhodný poměr cena/ výkon

- ekologická a hygienická nezávadnost.

Aplikaci kontaktního zateplovacího systému provádějí zpravidla odborné realizační firmy. Montážní návody jednotlivých systémů od různých výrobců se mohou lišit.

Samotná aplikace izolantu vyžaduje následující postup. Nejprve je nezbytné ujistit se, že podklad, na který budeme izolační desky lepit, je dostatečně soudržný, pevný a rovný bez prachu a ostatních nečistot. „Doporučujeme povrch fasády omýt tlakovou vodou, penetrovat, případně vyrovnat novou omítkou. Dále je nutné demontovat veškerá zařízení, která se nacházejí na stávající fasádě, a označit elektrické vedení proti možnému poškození kotvami,“ vysvětlil František Řezníček, výrobkový specialista na tepelné izolace.

Pěnový polystyren Isover EPS se lepí, stejně jako minerální izolace s podélnými vlákny Isover TF PROFI, pouze po obvodu s vnitřními „body“ tak, aby kontaktní lepená plocha byla minimálně čtyřicetiprocentní. Minerální izolace z kolmých vláken Isover NF333 se ale vždy lepí celoplošně. U nižších objektů, typu rodinného domu se tento typ izolace při dostatečně soudržném podkladu a kvalitě lepidla může aplikovat i bez kotev. Podmínkou je dodržení technologického postupu konkrétního výrobce zateplovacího systému. Lepení se provádí odspodu nahoru natěsno na vazbu. Pro lepení soklových desek Isover EPS SOKL 3000, v oblasti soklu, na hydroizolace se používají nejčastěji PUR lepicí pěny.

Po nalepení desek a přiměřeném vytvrdnutí lepidla, které trvá minimálně 24 hodin, se v případě potřeby provádí přebroušení desek brusným hladítkem tak, aby se odstranily případné drobné nerovnosti. „Po přebroušení se provádí kotvení desek talířovými hmoždinkami. Množství, délka a umístění hmoždinek vyplývá z projektové dokumentace a předpisů pro výrobce ETICS,“ dodal František Řezníček.

Nároží a ostatní hrany by měly být vyztuženy speciálními profily nebo zdvojením výztužné síťoviny při méně náročných aplikacích. Základní výztužná vrstva složená ze stěrkové hmoty a skleněné síťoviny se provádí obvykle po jednom až třech dnech od ukončení lepení desek a případném kotvení hmoždinkami. Následuje penetrace podkladu a provedení vrchní tenkovrstvé omítky.

„Další informace poskytnou specialisté ze stavebnin TRADIX a mnohé novinky lze dohledat i na našich webových stránkách www.tradix.cz,“ doporučuje František Řezníček.

Související články

Stavíme s Deníkem: Zdicí systém

Využití samolepících asfaltových pásů na stavbách

Stavíme s Deníkem: Tvárnice ztraceného bednění - pero-drážka

Autor: Redakce

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Malého chlapce v Hranicích srazilo auto na přechodu

Divadlo Ventyl uvede novou komedii Dokud nás milenky nerozdělí

Po úspěchu s divadelní hrou Dva nahatý chlapi uvede divadlo Ventyl novou situační komedii francouzského autora Erica Assouse Dokud nás milenky nerozdělí. O tom, jak dlouho zabere takovou hru nacvičit, jsme si popovídali s vedoucím souboru Kamilem Štroncerem. Ventyl tuto hru představí v české premiéře 11. listopadu od 19 hodin na prknech hranické sokolovny.

V Hranicích se představily nové elektrobusy. Podívejte se

Představení nových elektrobusů, které mají městu Hranice zajistit čistší ovzduší a ekologičtější dopravu, proběhlo na Masarykově náměstí ve čtvrtek 19. října. Mimo představení nových vozidel byly k vidění i elektrická auta nebo starý autobus.

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení