Návrh medaile zpracoval český muzikant a výtvarník Jaromír Švejdík, který je spoluautorem komiksu Alois Nebel i stejnojmenného filmu. Finální sádrovou předlohu nové ražby osobně dotvořil sám Václav Neckář. Emitentem novinky je Pražská mincovna, která navíc vyrobí také limitovanou sérii medailí v neobvyklém černém provedení.

Václav Neckář dorazil do prodejní galerie Pražské mincovny v Obecním domě v doprovodu svého bratra Jana. Tam na něj už čekali nejen zástupci Supraphonu a Pražské mincovny, ale i rytec a medailér Miroslav Schovanec. Ten legendu české populární hudby nejprve krátce zaškolil a potom už se zpěvák chopil nástroje a soustředěně do sádrového modelu budoucí medaile vyryl část fragmentu.

Václav Neckář bude mít medaili.

Po Karlu Gottovi a Heleně Vondráčkové bude Václav Neckář teprve třetím novodobým českým zpěvákem, který se může pochlubit pamětní medailí se svým jménem. A podoba této numismatické novinky bude pro mnohé jistě překvapením. „Ražbu jsme chtěli pojmout netradičně, tak, aby se do zpracování návrhu přímo zapojil Václav Neckář. Zároveň nám nešlo o jeho realistickou podobu," prozradil výkonný ředitel Pražské mincovny Jan Hrubý. Autorem výtvarného návrhu medailonu se stal mnohostranně nadaný umělec, výtvarník, skladatel a muzikant Jaromír Švejdík, kterého proslavil později zfilmovaný komiks Alois Nebel a jehož s Václavem pojí mnohaleté profesní i osobní vazby. „Vzpomeňme například jejich spolupráci na desce Dobrý časy se skladbou Půlnoční, která se stala velkým hitem," upřesnil Hrubý, s tím, že podoba Václava Neckáře na lícní straně je tedy vcelku pochopitelně stylizovaná v duchu Švejdíkovy tvorby. Pro autora byla práce na medaili novou zkušeností a do projektu se podle jeho dřívějšího vyjádření rád zapojil. „Rubu dominuje silueta Václava Neckáře v jeho typickém výskoku, kterým zcela změnil interpretaci tehdejší pop music. V kombinaci s drážkami vinylového nosiče připomíná dobu před padesáti lety, kdy vznikla jeho první nahrávka se Supraphonem," přiblížil Jan Hrubý.

I výroba může být zábavná

S nápadem na realizaci pamětní medaile přišlo hudební vydavatelství Supraphon. „Numismatikou se nezabývám, takže jsem neměl ponětí, kdo v Čechách mince či medaile vyrábí. Jak to tak bývá, k oslovení Pražské mincovny jsme se dostali více méně náhodou. Slavili jsme narození prvního potomka jednoho z mých známých a šťastný tatínek dostal jako jeden z dárků dukát k narození dítěte. Líbil se mi jeho design a originální zpracování, byl to čáp s miminkem v provedení origami, to mne zaujalo," prozradil manažer Supraphonu Michal Máka. „Už při prvním kontaktu s Pražskou mincovnou se mi zamlouvala jejich snaha pojmout celou emisi pamětní medaile věnované Václavovi jinak a netradičně, také se mi líbilo, že si přáli, aby ražba a příprava medailonu byla pro všechny zábavou a novou zkušeností, takže jsme se na spolupráci dohodli ihned na první schůzce," dodal Máka.Václav Neckář bude mít medaili.

A zábavnou se finalizace návrhu skutečně stala. Hlavně díky dobře naladěným bratrům Neckářovým, kteří novinářům ochotně poskytovali rozhovory i rozdávali autogramy ostatním návštěvníkům prodejní galerie Pražské mincovny. „Nová deska bude mít název Mezi svými a podíleli se na ní autoři, kteří jsou generačně o něco mladší. Mezi nimi je i kamarád Filip Rácz, který mi napsal krásnou písničku," netajil se Václav Neckář.
Ostravský zpěvák skupiny Fíha si slavnostní dokončení návrhu nové medaile samozřejmě nemohl nechat ujít. „Ta písnička se jmenuje Tak ruku mi dej. Je to o samotáři, který o Vánocích loví dívku, ženu a náhodou jednu na ulici potká a osloví ji. Bůhví, jestli s ním ty svátky stráví. Je to taková decentní písnička," popsal téma skladby Filip Rácz. Deska Mezi svými vyjde 31. října.

Každá exemplář s vlastním číslem

Jak už je u Pražské mincovny zvykem, přednost před kvantitou dostává kvalita a platit to v plné míře bude i u připravované novinky. Výchozím materiálem pro ražbu této numizmatické rarity bylo určeno ryzí zlato a čisté stříbro. Každý exemplář navíc dostane jedinečné pořadové číslo, vyražené na hraně, takže budoucí majitel si může být jistý, že vlastní opravdový unikát. Medaile z obou kovů budou mít shodný průměr 37 milimetrů a stejná bude i hmotnost 31, 1 gramu (1 Oz). Limitovaný emisní plán počítá v obou případech se špičkovou úpravou povrchu, mezinárodně označovanou jako proof.

Speciální edice v barvě vinylu

Novinkou a skutečnou raritou pak bude speciální stříbrná proof verze s využitím černého studeného smaltu. V mincovnictví je tato technologie velmi neobvyklá, černý povrch medaile je však v tomto případě odůvodněný: má evokovat staré vinylové desky.
Všechny varianty této pozoruhodné medaile budou uloženy v luxusní etui s bookletem zachycujícím přípravu a výrobu medaile a grafickým listem s portrétem Václava Neckáře od Jaromíra Švejdíka. U zlatých verzí autor list opatří svým autogramem a několik prvních exemplářů slíbil podepsat i Václav Neckář. „Vzhledem k tomu, že se bude jednat o skutečně mimořádnou emisi, očekáváme také mimořádnou poptávku, a to nejen od sběratelů. Chceme proto první vyražené kousky rezervovat pro členy fanklubu Václava Neckáře," uvedl na závěr Hrubý.

Václav Neckář bude mít medaili.

Herec a legenda českého popu

Václav Neckář na sebe upozornil už v roce 1962, kdy se objevil na prknech Mosteckého divadla pracujících. Po angažmá v plzeňském písničkovém divadélku Alfa nastoupil v roce 1966 do divadla Rokoko. To už měl za sebou první nahrávky pro Český rozhlas. Asi vrcholem Neckářovy herecké kariéry byly role v Menzelových filmech Ostře sledované vlaky a Skřivánci na niti. První z nich v roce 1967 ocenila Americká filmová akademie filmových umění a věd Oskarem za nejlepší cizojazyčný film. Po boku amerického herce Deana Reada se Neckář objevil ve westernu Zpívej kovboji, ale zahrál si i v úspěšné pohádce Šíleně smutná princezna.

Neckářova hudební kariéra, s tou hereckou často úzce propojená, ovlivnila hned několik generací posluchačů. V letech 1968 až 1970 působil společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou v pěveckém triu Golden Kids. Jako frontman skupiny Bacily, kterou vedl jeho bratr Jan Neckář, absolvoval bezpočet koncertů doma i v zahraničí, jeho typicky zabarvený hlas je nositelem songů, které se staly trvalkami české popové scény. Posledním výrazným hitem se stala melancholická píseň Půlnoční, kterou po nelehkém období natočil se skupinou Umakart v roce 2011. (miu)

Foto: Michal Mikulenka