Kde všude firma působí a kolik momentálně zaměstnává lidí?

Obzor, výrobní družstvo Zlín, je firma s dlouholetou tradicí. Je jednou z nejstarších firem zlínského regionu, v letošním roce oslavila 50 let od založení. V současné době zaměstnává 260 pracovníků v závodech ve Zlíně, Uherském Hradišti, Olomouci a Šumperku.

Prozraďte nám nějaké zajímavosti z působení firmy.

Začínali jsme s několika málo zaměstnanci v roce 1965. V malém domku v ulici Pod Stráněmi jsme loupali cibuli, která se rozvážela do velkých závodních kuchyní v okolí. Několik podomáckých dělníků se zabývalo ruční výrobou mokasín a vyplétáním rámů pro uložení zavazadel v autobusech. Našim předchůdcům patří velké poděkování a obdiv za to, že dokázali v sedmdesátých letech prosadit a zahájit výrobu spínačů se zahraniční licencí a započali s budováním technicky i personálně silného podniku.

Firma vznikla s vizí určité sociální politiky, stále pracujete s lidmi se změněnou pracovní schopností? A kolik takových zaměstnanců máte?

Jako zaměstnavatel s dlouholetou zkušeností víme, že tito lidé mají v pracovním procesu určitá omezení, ale zároveň nabízejí své zkušenosti, praxi a vzdělání. My hodnotíme zaměstnance podle jejich schopností a dovedností, ne podle jejich zdravotního stavu.
Zaměstnanců se zdravotním postižením u nás pracuje 170, což je 65 % z celkového počtu.

Vysvětlete nám termín náhradního plnění – jak funguje a proč by se o něj měly firmy zajímat?

Náhradní plnění je praktické řešení pro firmy s více než 25 zaměstnanci, které nemohou splnit zákonnou povinnost přímo zaměstnat osoby se zdravotním postižením a současně nechtějí platit povinný odvod do státního rozpočtu. Nákupem náhradního plnění, tedy produktů či služeb od dodavatelů, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením, vyřeší svůj problém a současně podpoří existující pracovní místa zdravotně postižených osob.

A co další oblasti společenské odpovědnosti – jakým způsobem se firma angažuje například v oblasti nakládání s odpady či energetického hospodářství?

Obzor má zavedený systém environmentálního managementu podle ISO 14 001, který podporuje ochranu životního prostředí a naplňuje požadavky týkající se životního prostředí. Ekologická politika je po dlouhá léta nedílnou součástí naší podnikové strategie. Naším cílem je eliminace potenciálních rizik výrobních procesů na životní prostředí a zajištění zdravého prostředí a bezpečnosti svých zaměstnanců v pracovním procesu.

Zákazníci vás znají především díky vypínačům, co dalšího vyrábíte? A co tvoří hlavní složku výroby?

Kromě spínačů jak do domácností, tak do průmyslu Obzor vyrábí dávkovače na léky. Velký podíl našeho portfolia mají i naše služby, a to vstřikování plastů, kovolisování, výroba kabeláže a těsnění, archivační služby. Volné pracovní kapacity využíváme na místní kooperace. Kompletujeme, balíme, skládáme pro firmy, jako jsou ETA, Euronics, ale 
i ty méně známé.

Projevují se i v sortimentu vypínačů módní trendy? Jaký materiál momentálně „letí"?

Trendy se projevují v závislosti na trendech interiérů. Stále je v oblibě minimalistický styl, který právě splňuje řada vypínačů Decente. Roste obliba přírodních materiálů a skleněných vypínačů. V barvách dominuje stále bílá, ale i odstíny šedé a hnědé. Novinky navrhujeme společně s designéry a architekty.

Co všechno se dá v moderní domácnosti ovládat vypínačem, pracujete také nějak s trendem inteligentního ovládání domácnosti?

Ovládat se dá úplně vše, co je napojeno na elektrický proud. S výrobcem inteligentních systémů, firmou Teco, a. s., jsme spojili své síly a vyvinuli „chytrý spínač". Se systémem Foxtrot můžete ovládat celou domácnost i jedním stiskem na vypínači.

Co vás vedlo k rozšíření výroby o portfolio zdravotnických výrobků?

Špičkové stroje na vlastní vstřikolisovně jsme potřebovali naplno využít. Proto jsme se vrhli do lisování dávkovačů léků a krabiček na rovnátka a zubní protézy. Veškeré návrhy, výroba forem a lisování proběhly ve Zlíně Na Slanici. Umožňujeme využít naše vstřikolisy i pro externí účely.

Vyrábíte jenom pro domácí trh, nebo vyvážíte do zahraničí?

Na zahraniční trhy již dávno expedujeme. Máme silné partnery na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, pobaltských zemích, zemích Blízkého a Středního východu.

V jakém poměru se export firmy pohybuje a kam vyvážíte nejvíce?

Poměr exportu se pohybuje okolo třetiny produkce. Stále je pro nás prioritou český trh, avšak v zahraničí je o naše výrobky velký zájem. V Rusku máme svou historii v sortimentu vačkových spínačů. V Polsku cílíme na architekty s našimi vypínači. Arábie odebírá kvanta zásuvek. /PR/