Na dým byla firma upozorněna svědkem zvenčí a pak ihned telefonicky informovala záchranáře a mezitím se sama pustila do hašení. Profesionálové přijeli z Hranic, Lipníku nad Bečvou a Přerova, dobrovolní hasiči jim dorazili na pomoc z Hranic a Opatovic.

„Jednalo se o požár dopravního gumového pásu a přitom došlo i k ohoření plechů, plastů a ložisek,“ uvedl velitel hranických hasičů Arnošt Lenoch. Stejně tak bylo poškozeno i elektrické vedení.

Na pracovišti v tu dobu nikdo nebyl. Lidé z nedělní ranní směny byli zrovna na výměníku a čistili tam ucpaný cyklon. „Příčina požáru je v šetření,“ uvedl vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Miroslav Schwarz.

„Hasiči vyloučili elektrozávadu, ale podle mě tam musela být nějaká mechanická závada. Došlo tam zřejmě k nadměrnému tření,“ vyjádřil svůj názorvýrobní ředitel společnosti Cement Hranice Karel Magrla. Podle něj se vzniklá škoda může vyšplhat až na dvě stě tisíc korun.

Požár se obešel bez zranění. Hasiči v dýchacích přístrojích jej zlikvidovali vodním proudem. Naposledy hořelo v hranické cementárně před dvěma a půl lety. „V této části technologie hořelo teď poprvé od roku 1954, kdy byla továrna postavena,“ dodal pro zajímavost Magrla.