Manželský pár z Olomouce, který si oheň před chatou rozdělal, se snažil požár nejprve uhasit, ale pak už jen marně přihlížel katastrofě. Náročný zásah hasičů trval asi hodinu a komplikoval ho kopcovitý terén.

„Přijeli jsme na chatu, abychom tu strávili prodloužený víkend. Začali jsme grilovat, vtom ale najednou zafoukal vítr a začalo hořet. Snažili jsme se požár uhasit hasičským přístrojem, byl ale nefunkční,“ popsal muž z Olomouce.

Další svědkyně události k tomu dodala:

„Přijela jsem z práce domů a najednou uviděla, jak se dýmí z lesa. Sousedé se snažili oheň uhasit kýbly s vodou. Křičela jsem na ně ale, aby rychle zavolali hasiče, protože v lese je sucho a oheň se rychle šíří,“ popsala jedna z místních Marcela Kratochvílová, která má v sousedství restaurační zařízení a boj s ohnivým živlem sledovala spolu s dalšími sousedy.

K požáru lesa u obce Radíkov vyjížděli ve čtvrtek po druhé hodině odpoledne profesionální hasiči z Hranic a Lipníku nad Bečvou, dobrovolníci z Radíkova, Hranic, Lipníku, Hrabůvky, Stříteže a Bělotína.

Od trávy se plameny dostaly do lesa

„Hořely náletové dřeviny a smrková výsadba. Jiskra přeskočila na trávu, a pak už se plameny nekontrolovatelně šířily dál do lesa,“ popsal vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz, který byl na místě. Podle něj způsobilo zahoření velké sucho.

„Oheň jsme dostali pod kontrolu asi za hodinu. Zásah ale značně komplikoval strmý a svahovitý terén. Museli jsme s hadicemi šplhat do kopce,“ popsal řídící důstojník přerovských hasičů Zdeněk Suchánek.

Část jednotek hasičů likvidovala oheň na cestě pod lesem, druhá se k němu snažila dostat lesní cestou. Protože přes cestu ležel spadlý strom, museli vzít hasiči do ruky motorovou pilu a kmen rozříznout, aby se dostali na místo zásahu.

Každou chvíli začal hořet nějaký pařez, takže se jednotky podle potřeby přesouvaly z místa na místo. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové nebyl při požáru nikdo zraněn a nevznikly ani škody na majetku lidí z chatové oblasti.

„Přesná škoda bude vyčíslena dodatečně,“ konstatovala mluvčí.

Petra Poláková-Uvírová, Kateřina Kapková