Ve čtvrtek museli hasiči v jednu chvíli zachraňovat na Hranicku hned dva lesy. Čtyři minuty po třinácté přijalo operační středisko hlášení o požáru lesa v lokalitě Kunzov u Radíkova a jen o dvě minuty později začal hořet les v Horním Újezdě.

Na Kunzově zasahovali profesionálové z Hranic a dobrovolní hasiči z Radíkova, Stříteže nad Ludinou a Hranic.

„Na místě zjistili, že jde o pozemní požár lesa na ploše stokrát sto metrů bez dalšího rozšiřování. Hašení proudy vody, rozkopávání pařezů a jejich prolévání trvalo do 15.49 hodin. Příčinou bylo nedostatečné uhašení spáleniště po pálení klestu,“ uvedl Hrubý s tím, že zatím nevyčíslená škoda vznikla na přilehlém nízkém porostu lesa o rozloze 0,4 hektaru.

V Horním újezdě se u požáru sešlo osm hasičských jednotek z Olomouckého kraje a dva profesionální sbory ze sousedního Zlínska.

„Požárem byla zasažena plocha smíšeného obecního lesa o rozloze 200×200 metrů. Příčina tam byla stejná jako v Radíkově,“ uvedl mluvčí s tím, že škodu zatím majitel lesa nevyčíslil.

Na jaře a na podzim jsou požáry trávy a stromů častější než kdy jindy.

„Velmi časté jsou i výjezdy hasičů k dohašování špatně zabezpečených ohnišť,“ dodal mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Jaroslav Hrubý. Fyzickým osobám zákon o požární ochraně plošné vypalování porostů úplně zakazuje.

„Jarní úklid se nemusí majitelům zahrad nebo remízků vyplatit. Pokud totiž vypalují trávu plošně, dopouští se tím totiž přestupku a hrozí jim za něj pokuta až do výše 25 tisíc korun,“ upozornil mluvčí, ale podotkl, že pálit trávu, která je shrabaná na hromadě, fyzické osoby smějí. (ka)