Naposledy zasahovali hasiči v pátek 20. června kolem osmé hodiny večer v Rezkově ulici v Hranicích. Muž si ohříval klobásy a ze spánku ho probral až štiplavý kouř.

Oheň se naštěstí díky všímavosti svědků nerozšířil dál a větší zásah nakonec nebyl nutný. Přesto vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru v Přerově varují: lidská nedbalost může mít za následek i tragédii.

„Páteční zásah v Hranicích trval pouze hodinu. Přijeli jsme na místo a našli zadýmený byt. Nikomu se ale nic nestalo a materiální škody byly minimální. Majitel pouze vyhodil do koše zničený kastrol,“ popsal vrchní inspektor Hasičského záchranného sboru v Přerově Dušan Pala.

Jeden ze zasahujících hasičů však uvedl, že muž v tomto případě bude muset zřejmě výjezd zaplatit. „Kvůli tomu, že usnul opilý při vaření, jsme u něj asi potřetí,“ podotkl hasič.

Vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz však řekl, že podobné případy nejsou ničím neobvyklým. „Jen od počátku letošního roku jsme vyjížděli ke zhruba desítce takových událostí. Někteří lidé jsou přitom doslova nepoučitelní a zasahujeme u nich opakovaně,“ podotkl Schwarz.

Hasiči se nejčastěji setkávají se dvěma skupinami hříšníků. Tou první jsou senioři, kteří odejdou na nákup a po návratu se pak nestačí divit, když u nich operují zásahové jednotky hasičů.

„Starší lidé často zapomínají, takže si nechají jídlo na plotně a odejdou do obchodu, aniž by si to uvědomili. Když přijdou domů, mají tam už hasiče,“ popsal častý jev Schwarz.

Další kategorií bývají mladiství nebo podnapilí, kteří v noci dostanou chuť na maso. Oblíbená kombinace piva a párků se jim však může stát osudnou. „Od rozpáleného hrnce totiž může chytnout digestoř a oheň se rozšíří po celém bytě,“ popsal Schwarz.

Věnovat se kulinářskému umění v době, kdy je člověk společensky unavený, proto vyšetřovatel hasičů nedoporučuje. „Podnapilí totiž většinou u vaření usnou,“ vysvětlil Schwarz.

Takový případ se stal letos v květnu v Hranicích, kdy začal málem hořet byt ve čtvrtém patře výškového domu v ulici Hromůvky.

„Dvacetiletý mladík si v noci ohříval párky a usnul při tom. Hasiči museli vniknout do bytu násilím a muže poté zdravotníci převezli do nemocnice, protože se ve spánku nadýchal nebezpečných zplodin,“ popsal Schwarz.

Hasiči se však naštěstí o možném nebezpečí dozvěděli včas. Lidé jsou totiž poměrně všímaví. Mladíkovi z Hranic zachránila život kolejmdoucí žena, která uviděla dým a na místo zavolala hasiče.