Na místo se nakonec sjelo patnáct jednotek hasičů z Lipnicka i Hranicka. 

V nočních hodinách se jim podařilo dostat oheň pod kontrolu.

Na místě ale i v sobotu zůstávají jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů, které dohlížejí na požářiště.

„U požáru je stále asi stovka hasičů s technikou, a to z patnácti profesionálních a dobrovolných jednotek Olomouckého kraje. Dnes kolem osmé hodiny ráno došlo k novému prostřídání zasahujících týmů," uvedl krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Zdroj: Youtube

Jednotky pokračují v dohašování požářiště a jeho zabezpečení pro případ opětovného vznícení.

„Dohašují menší ohniska a postupně jednotlivé úseky procházejí a odkrývají nebezpečná místa, vykazující vyšší teploty s následným prolitím," řekl. Zásah podle jeho slov potrvá několik dalších hodin.

Požár lesa, ale také starých pařezů a hrabanky, vypukl ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá v pátek kolem půl třetí odpoledne.

Na pomoc zasahujícím jednotkám dorazil ještě během odpoledne vrtulník z letecké základny Praha- Kbely a prováděl v intervalech asi čtyř minut až do západu slunce shozy z bam-bivaku, který pojme asi tisíc litrů vody.

K ohni se museli prořezat

První jednotky se k ohni musely doslova prořezat a k největšímu rozsahu požáru nebylo možné s technikou vůbec dojet.

„Hasiči zde zřídili několik dálkových vedení vody a následné zásobování prováděli kyvadlově cisternami," vylíčil zásah Zdeněk Hošák, který byl na místě.

Další síly, které zamířily na místo s lopatami a krompáči, musely odvést nejtěžší kus práce v podobě důkladného prohrabávání, rozkopání a následného prolévání vodou.

K požáru na ploše čtyř hektarů došlo podle správců lesa s největší pravděpodobností po úderu blesku do jednoho ze stromů – nad Podhořím a Majetínem se totiž prohnala silná bouřka.