Oproti loňsku počet těchto případů na Přerovsku narostl, na vině je snaha majitelů domků co nejvíce ušetřit, lidé topí vším, čím se dá, a nezajistí si včas vymetení sazí z komínů.

Největší škodu napáchal počátkem února požár rodinného domu v Lučicích. „Kompletně shořely stropy a poničeno bylo i vybavení domu. Škody dosáhly 150 tisíc korun,“ informoval vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz.

Stotisícovou škodu způsobil v lednu požár rodinného domu v Pavlovicích u Přerova, kde se od komína vzňal mezistropní prostor. Střešní konstrukce chytla od komína také v rodinném domě ve Slavíči a v Potštátě.

Škody zde byly jen několikatisícové. „Majitel domu ve Slavíči vymetal saze tím, že zapálil noviny a hodil je do komína. Ještě před tím je namočil v oleji,“ popsal případ Miroslav Schwarz.

Podle jeho slov není zahoření stropních konstrukcí tím jediným, co lidem hrozí. „Pokud se věc včas nepodchytí, hrozí i otrava oxidem uhelnatým,“ řekl Schwarz. Jak dodal, takový případ se ale zatím na Přerovsku naštěstí nestal.

„Požárů oproti loňsku výrazně přibylo,“ konstatoval vyšetřovatel hasičů. Příčinou je podle jeho slov nezodpovědné chování majitelů domů. Ti ve snaze ušetřit topí, čím se dá.

Zdražil plyn a spousta lidí se kvůli tomu vrací k topení na tuhá paliva. „Setkáváme se často s tím, že lidé topí odpadem. Výjimkou nejsou PET lahve, navlhlé dřevo a podobný materiál. Právě takové palivo ale může způsobit zanesení komínů. Studené spaliny totiž komíny zadehtují, což bývá příčinou požáru,“ dodal k tomu také zástupce ředitele hasičského záchranného sboru v Přerově Jaroslav Symerský.

Mezi vlastníky domů, v nichž většinou k požáru dochází, převažují lidé v důchodovém věku. Právě ti se totiž snaží na palivu nejvíce ušetřit.

„Na palivu sice ušetří, ale škody způsobené požárem jsou mnohonásobně vyšší. Se spalováním plastů a dalších odpadů by měli lidé ve vlastním zájmu skoncovat,“ radí Symerský.