„Naše odhady o menším počtu událostí, které vyžadují zásah hasičů, se naštěstí naplnily. Poslední den v roce jsme vyjížděli k ohlášenému požáru u rodinného domu v Huzové na Olomoucku, ze kterého se nakonec vyklubal jen planý poplach. Smutné je ale zjištění, že šlo o možné zneužití volání na tísňovou linku,“ řekl krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Věc si proto převzala policie.

Jednotky likvidovaly po sedmé hodině večer požár dřevěného přístavku a části garáže rodinného domu v Hrabenově na Šumpersku.

„Oheň se naštěstí podařilo dostat včas pod kontrolu a nedošlo k jeho rozšíření. Při požáru se ale utrpěl popálení jeden z obyvatel domu. Hasiči mu na místě poskytli předlékařskou pomoc a předali zraněného do péče lékařů záchranky,“ vylíčil.

Místo ohně jen pára

Kuriózní zásah má za sebou jednotka v Olomouci, která vyjížděla k ohlášenému zakouření v domě. Na místě údajného „požáru“ v Dobnerově ulici ale hasiči zjistili, že původcem zakouření není oheň, ale odsávání páry.

Zábavní pyrotechnika během silvestrovské noci velké škody nenapáchala. Olomoučtí hasiči pouze asi čtvrt hodiny po půlnoci likvidovali požár plastové popelnice ve Fischerově ulici. Od zábavní pyrotechniky se také půl hodiny po půlnoci vznítilo křoví před domem v Bludově na Šumpersku.

Uvězněný muž na balkoně

Jednotka hasičů na přelomu roku vyprošťovala také obyvatele domu, který uvízl na balkoně v ulici Kavaleristů v Olomouci - dveřní balkonový systém se totiž zasekl a hrozilo, že muž stráví zbytek silvestrovské noci na balkoně.

„Naštěstí se nám podařilo vše bez poškození vysadit a zpětně dostat do posuvného kolejnicového systému,“ zmínil Zdeněk Hošák.

Ve srovnání s loňskými oslavami Silvestra měli hasiči zásahů výrazně méně - jednotky jen během prvních hodin roku 2020 vyjížděly k desítce událostí, které způsobil požár odpadu a nebo zahoření od zábavní pyrotechniky.

PŘEHLED SILVESTROVSKÝCH VÝJEZDŮ HASIČŮ ZDE.