Halda materiálu naskladněná až do výšky deseti metrů o hmotnosti přes sedm a půl tisíc tisíc tun začala doutnat v neděli před polednem.

"Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že štěpka v jednom z nepřístupných míst hoří plamenem. K ohnisku se museli prořezat motorovými pilami a následně pak zahájili hasební práce," informovala Lucie Balážová, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Kvůli hlubokým ohniskům se doutnající a znehodnocený přírodní materiál odvážel těžkou technikou na volné prostranství, kde jej hasiči rozhrabávali a prolévali vodou.

"Jen za neděli takto odvezli dvě stě tun štěpky. Práce pokračovaly během celé noci i v pondělí, kdy bylo rozhodnuto o rozdělení haldy na dvě části, aby se zamezilo skrytému šíření požáru," pokračovala Lucie Balážová.

"Zásah po celou dobu provázel hustý kouř, který směřoval i do blízké obce. Lidem z okolí bylo doporučeno, aby nevětrali a měli zavřená okna. Vodu jsme dopravovali kyvadlově z lomu Výkleky."

Během neděle a pondělí u požáru zasahovaly profesionální jednotky z Olomouce a Lipníka nad Bečvou, jednotky SDH Velký Újezd, Veselíčko, Velká Bystřice, Doloplazy, Výkleky, Jindřichov, Potštát a VHJ Libavá.