V Myslechovicích u Litovle bydlí asi 350 obyvatel. Mezi nimi Veronika Skládalová, šestadvacetiletá studentka olomoucké Univerzity Palackého a od roku 2016 oficiálně chovatelka plemene hovawart.

Se svými pejsky objíždí výstavy a soutěže, ocenění sbírá v České republice i v zahraničí.

Časově i finančně náročné zálibě obětuje veškerý volný čas a většinu peněz.

„Nelituji toho. Chovatelství se musí dělat z lásky, ne pro finanční zisk,“ říká slečna. 

Impulzem k pořízení prvního čtyřnohého mazlíčka bylo stěhování do rodinného domku se zahradou v roce 2005. S nápadem založit chovatelskou stanici přišla o pár let později právě Veronika.

„Rodiče se do toho všeho nechali rádi namočit. Upřímně musím říct, že bez jejich podpory bych si tento koníček nemohla v takovém rozsahu dovolit,“ usmívá se milovnice psů. Po půl roce vyřizování získala licenci. Svou chovatelskou stanici pojmenovala Eldunarya. 

„Aktuálně máme jednoho psa a dvě fenky, to nám momentálně úplně stačí,“ prozradila mladá chovatelka.

V lednu 2018 se její psí rodina rozrostla o jedenáct štěňátek. Pro všechny našla nové majitele. Stále se zajímá, jak se jim daří.

„Kromě toho, že jsme s jejich rodinami v kontaktu přes internet, vzájemně se navštěvujeme a sdělujeme si, z čeho máme u štěňat radost, případně co nás trápí,“ popisuje. Potkávají se i na různých výstavách a soutěžích. 

Šampionáty krásy v Polsku a na Slovenksu, speciální výstavy v Kroměřiži nebo Brně. To je jen hrstka úspěchů, jimiž se mazlíčci Verči mohou pyšnit. Poháry a medaile vozí nejen z výstav, ale také ze závodů.

Na jaké ocenění Veronika vzpomíná nejraději?

„Určitě první místo na Speciální výstavě hovawartů v Brně z roku 2016, které mému Ardalovi udělila paní Kirsten Wesche, velmi vážená německá rozhodčí a zároveň poradkyně chovu v tamějším klubu RZV.“ 

Verča studuje Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, obor Environmentální studia a udržitelný rozvoj. Je přesvědčená, že pro ni chovatelství a kynologie zůstane jen zálibou, kterou bude dělat s láskou a nadšením, ne pro peníze.

Jejím snem je mít hlavně zdravé psy a odchovy, aby si s nimi mohla užívat veškeré radosti života co nejdéle a co nejintenzivněji.

„Všechny další úspěchy už jsou jenom sladkou třešničkou na dortu,“ dodává.