Když pominu stížnosti, které slýchám od kapel či návštěvníků na mizerný zvuk na akcích, na neútulné prostředí či na spoustu dalších drobností, mě nejvíce zaráží podivné programové směřování klubu.

Najednou tady máme klub programově zaměřený především na generaci ve věku od třiceti do padesáti let. Tomu napovídá poměrně úzké hudební spektrum, které se v klubu objevilo.

Většinu pořadů zatím tvoří folk, country, blues, bluesrock a podobné styly, které při vší úctě k nim mají svá nejlepší léta za sebou. Přitom ve výše uvedené generaci třicátníků až padesátníků zase tak velká poptávka po klubovém zařízení ve městě nebyla.

Klub si vysnila spíše o něco mladší generace. A pro mladé toho v klubu příliš mnoho není: jednou za pár měsíců hiphop, jednou za pár měsíců funk, jednou za pár měsíců house, techno nebo drum'n'bass či moderně střižený rock nebo metal, možná se někdy dočkáme i ska nebo reggae.

To jsou převážně styly, které současná mladá tvůrčí generace upřednostňuje, a to i ta hranická. Stačilo by se zpětně podívat, jaké akce v uplynulých dvou letech pořádali v Hranicích a okolí mladí lidé na vlastní triko v pronajatých sálech a hospodách.

Přitom dát místním mladým lidem vlastní prostor, kde se budou cítit dobře a který jim umožní se nějakým způsobem realizovat, by se vyplatilo. Když se podíváte do okolních měst srovnatelné velikosti, které kluby mají, uvidíte, že se kolem nich vytváří nové a nové generace mladých hudebních skupin, DJů a dalších lidí, kteří se kolem hudby pohybují, a kterým dává klub možnost tvořivě se vyjádřit.

Třeba i vytvářením výtvarně zajímavých plakátů nebo webových stránek. Má to dokonce i svá ekonomická pozitiva. Na akce místních kapel a DJů většinou chodí i dost lidí.

Proč si neposlechnout, co kluci nebo holky ze sousedství dělají? Není to tak finančně náročné jako některé koncerty v současném programu klubu, které jako kdyby se dělaly jen pro hrstku vyvolených.

Snad vedení klubu (nebo radnice?) brzy dojde, že by byla škoda promarnit možnosti, které klubová zařízení dávají. Ještě pořád je šance na změnu. Za současné situace se mi zdá scestné nazývat hranický Zámecký klub klubem.

Spíše by mu seděla nálepka Zámecký koncertní sál. A mladé kapely a DJové pořád musejí hrát v pronajatých sálech…

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika