Oni komunisté totiž mají jednu výhodu: po revoluci se zatím nikdy nedostali k moci natolik, aby se stihli zkorumpovat. Že to s tou moderností komunistů nebude až tak pravda, prozradil minulý týden v rozhovoru pro Přerovský a Hranický deník jeden z regionálních představitelů KSČM Josef Nekl.

I když se totiž komunisté v nové době zase tak moc zkorumpovat nestačili, táhnou za sebou s předlistopadové minulosti skvrnu poměrně velkou, a také značně krvavou.

Od této minulosti se komunisté nikdy neodřízli, a jak se z rozhovoru s Josefem Neklem zdá, rádi na ni vzpomínají. A to v dobrém. Ale vzpomínám si na ni i já; i když v ještě nedospělém věku, už jsem dobře vnímal tu atmosféru nesvobody a bezmoci.

Josef Nekl nevidí na současné době nic dobrého, natož pak na ostatních politicích, ale já si pamatuji, že před revolucí na čelných místech v naprosté většině nebyli lidé, kteří se tam dostali díky svým schopnostem, ale hlavně kvůli tomu, jak se dokázali prokousávat vzhůru stranickým aparátem.

Čtyřicet let nutili komunisté žít český národ ve lži a přetvářce. A Josef Nekl se dnes zlobí nad chováním českých politiků. Ale není to snad pozůstatek výchovy, kterou nám tady čtyřicet let ordinovala komunistická strana?

Vždyť většina současných českých politiků patří ke generaci nejhůře postižené touto výchovou. Naštěstí dnes žijeme v době, kdy si můžeme říkat, co chceme, kdy v šarvátkách politiků padají maximálně tak ostrá slova a občas facky, ale nedochází už na žalářování a mučení, jako tomu bývalo kdysi.

Tu dobu, na kterou Josef Nekl tak rád vzpomíná, bych osobně už zažít nechtěl.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Prohrála KSČM 17. listopadu?

Nekl: KSČ chystala změny, které požadovala revoluce

Tomáš Hradílek: Demokracii vnímám bez iluzí

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika