Nová kniha Endgame, která spatřila světlo světa v úterý, opět nahlíží „dovnitř“ královské rodiny a otevírá témata, o kterých se dlouhodobě spekuluje. Podle zdroje z autorova okolí umí být jinak usměvavá Kate hodně „chladná“, pokud někoho nemá ráda. Přičemž spisovatel k tomu dodává, že „toto je stránka Kate, o které se málokdy píše“. Stejně tak jako třeba o roztržkách mezi Williamem a králem Karlem III., protože ten údajně žárlí na Williamovu pozici a nesnáší Harryho popularitu u médií.

Nová kniha Endgame: Roztržky v královské rodině i překvapivé dopisy:

Zdroj: Youtube

Dvaačtyřicetiletý Scobie, který byl donedávna označován za „neoficiálního mluvčího páru“, chce novou knihou také vyvrátit tvrzení kritiků, že je „mluvčím“ Sussexů, a tweetoval o své knize následující: „Není to ‚kniha Harryho a Meghan‘, já nejsem ‚Meghanin kamarád‘, Sussexové s knihou nemají co do činění. Jejich příběh je jen malou částí něčeho mnohem většího.“

Pravdou ale je – a tím se Scobie netají –, že má s Meghan společné přátele a v knize cituje různé zdroje, které uvádějí několik tvrzení o královské rodině, včetně toho, že Kate ignorovala volání vévodkyně ze Sussexu o pomoc a že budoucnost monarchie spočívá v "boji o přežití". To je však jen malá část toho, co se čtenáři mohou dočíst.

Kate ignorovala Meghanina volání o pomoc

Jedno z velkých obvinění, které se v knize objevuje, se týká princezny Kate, která byla podle autora „chladná“ a ignorovala Meghaniny prosby o pomoc. Tvrdí, že princezna z Walesu a vévodkyně ze Sussexu spolu od roku 2019 nemluví a dodává, že Kate se nikdy nechtěla s Meghan přátelit a svou švagrovou označila za „Stepfordskou paničku“. „Kdykoli se řekne Meghanino jméno, tak se Kate "otřese", tvrdí Scobie. Podle bývalého poradce paláce byl hlavní problém v tom, že Meghan měla názory. Napsal: „Chtěli, aby Meghan šla s tím, co bylo navrženo a nevytvářela žádné další možnosti.“

Princezna Kate v korunce královny matky
Vzácný šperk královny matky. Princezna Kate vynesla zapomenutou korunku

Meghaniny dopisy princi Charlesovi

Kniha také obsahuje řadu tvrzení týkajících se vévody a vévodkyně ze Sussexu včetně toho, že William a další členové rodiny "tajně schválili" úniky informací o Harrym a Meghan do tisku. William údajně ignoroval zprávy od Harryho, když se rodina vydala na cestu do Balmoralu krátce před tím, než královna zemřela. A Meghan si prý po svém rozhovoru s Oprah Winfrey vyměnila několik dopisů s tehdy ještě princem Charlesem. Měly odhalit identitu dvou lidí, o nichž vévodkyně tvrdí, že měli „obavy“ o barvu pleti tehdy ještě nenarozeného prince Archieho.

Králova „neschopnost" velet rodině

V Endgame Omid Scobie také tvrdí, že král Karel III.  stále řeší následky své neschopnosti svolat a velet své vlastní rodině. „Jeho neschopnost umět srovnat rodinné vztahy proměnila Harryho a Meghan v narušitele,“ říká k tomu autor. Zároveň si stojí za tím, že král promeškal příležitost nechat minulost minulostí a nezačal novou kapitolu s Harrym, když ho vévoda ze Sussexu kontaktoval po vydání svých pamětí Spare, které vznesly několik vážných obvinění.

Vztah Harryho a Meghan údajně prochází krizí:

Harry a MeghanHarry a Meghan Zdroj: Profimedia

Napětí mezi Karlem III. a Williamem

Scobie naznačuje, že i králův vztah s Williamem není zdaleka takový, jak se může na první pohled jevit. „Nedůvěra a doutnající nevraživost mezi otcem a synem nejsou v jejich pracovním vztahu ničím novým,“ píše.

Královniny sympatie k Meghan

V knize se také zmiňuje o tom, jaký měla k Meghan vztah královna Alžběta II. Panovnice údajně řekla ostatním, že má velké pochopení pro to, čím si Meghan prošla, ale nelíbilo se jí, jak se vévoda a vévodkyně ze Sussexu zachovali. Harry již dříve zaútočil na pověst své nevlastní matky Camilly, popsal ji jako „nebezpečnou“ a zkritizoval její pokusy rehabilitovat svůj „obraz“ na lepší verzi.

Podle časopisu Forbes činí celkové čisté jmění Windsorů přibližně šest set dvacet osm miliard korun
Karel III. provětral kasu. Jaký plat má William a kolik stál pohřeb Alžběty II.

Informace naštvaly prince Williama

Podle vysoce postaveného zdroje z blízkého okolí královské rodiny je princ William tvrzeními o královské rodině v nové knize „podrážděný“. Už v úryvcích je naznačeno, že William upřednostnil svou loajalitu k monarchii před loajalitou ke svému bratrovi Harrymu a informoval o něm tisk, s čímž William údajně nesouhlasí.

Dlouholetý královský zdroj řekl listu Evening Standard: „Je to všechno kvůli posílení prodeje knihy. Pravdou je, že princ z Walesu byl vždy obezřetný a diskrétní v otázkách na svou rodinu.“ V Endgame je William zobrazen jako horkokrevný muž, odhodlaný vést královskou rodinu svou cestou. Scobie tvrdí, že princ chce „roztrhat“ knihu pravidel a dělat si věci po svém.

Britský princ William a Kate, princezna z Walesu na korunovačním ceremoniálu britského krále Karla III. a královny manželky Camilly ve Westminsterském opatství v Londýně
Velké zákulisní změny. Princ William v tichosti proměňuje britskou monarchii

Média knihu kritizují

The New York Times a další napsali na novou knihu o královské rodině velmi kritické recenze, a to včetně kapitoly o princi Harrym a Meghan Markle, kterou jedna recenze dokonce popsala jako „tiskovou zprávu připravenou umělou inteligencí“. Recenze, kterou napsala Eva Wolchover pro New York Times, uvádí, že kniha neprokázala Harrymu a Meghan „žádnou laskavost“.

„Ať už Scobie na této knize s Meghan a Harrym aktivně spolupracoval nebo ne, nedělá jim žádnou laskavost. Jejich kapitola se čte jako tisková zpráva připravená umělou inteligencí a dělá jen málo pro to, aby je jako „lidi“ ukázala v pozitivním světle,“ stojí v recenzi. 

Recenzentka Anna Pasternak v The Independent pro změnu tvrdí, že kniha neomylně sympatizuje s Harrym a Meghan. „Zatímco Scobie je Sussexům neomylně nakloněný – nečiní je za nic odpovědnými – a jak jsem předpokládala, nedémonizuje Karla III., ani neodsuzuje Camillu. Čekala jsem něco jiného. Skutečným královským padouchem je tady William," napsala Pasternak. 


Nahrává se anketa ...

Já nic, já muzikant

Harry a Meghan se od knihy oficiálně distancovali, i když existují spekulace, že Scobiemu záměrně některé informace poskytli. Také Buckinghamský i Kensingtonský palác se rozhodly podobně jako v jiných případech publikaci nekomentovat. Odborníci se ale shodují, že kniha může krátce před Vánocemi, které jsou vhodným časem k usmíření, nadělat v rodině ještě větší paseku.