OLOMOUCKO

Začíná Festival Dvořákova Olomouc
KDY: od 13. do 23. května
KDE: Facebook, web i YouTube kanál Moravské filharmonie Olomouc nebo na stránkách www.dvorakovaolomouc.cz
ZA KOLIK: zdarma

Zahajovacím koncertem letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, bude ve čtvrtek 13. května koncert nazvaný Dvořák jedinečný. Zahraje soubor Musica Florea, který bude řídit Marek Štryncl. Těšit se můžete na Suitu A dur op. 98b a Symfonii č. 6 D dur op. 60 od Antonín Dvořáka. Slovem bude koncert provázet renomovaný moderátor Jiří Vejvoda.

Moravská filharmonie Olomouc. Ilustrační fotoMoravská filharmonie OlomoucZdroj: Deník / Jiří Kopáč

Navštivte svět plazů a obojživelníků
KDY: víkend 15. - 16. května od 10 hodin
KDE: Pevnost poznání v Olomouci
ZA KOLIK: 50 korun

Letošní ročník akce Odpudivý nebo kouzelní? bude odlišný v tom, že pořadatelé zařadili i veterinární část. Budete moci prokonzultovat zdravotní problémy terarijních zvířat přímo s odborníkem zabývajícím se touto problematikou. Od 10 do 17 hodin se můžete těšit na prezentaci živých zvířat. Chybět nebude korálovka sedlatá honduraská, ještěrka perlová či gekončík africký.
Od 14 hodin proběhne přednáška nazvaná Jak nenavštívit veterináře aneb základní chovatelské chyby a jejich důsledky, přednášet bude MVDr. Jan Kirner. Od 16 hodin je na programu přednáška Netradiční chovanci v teráriích. 

Akce Odpudiví nebo kouzelní v olomoucké Pevnosti poznání, 7. 3. 2020Akce Odpudiví nebo kouzelní v olomoucké Pevnosti poznáníZdroj: Deník / František Berger

Výstava na hradě Šternberk
KDY: od soboty 15. května od 10 hodin
KDE: hrad Šternberk
ZA KOLIK: 40 korun

Na hradě Šternberk mohou být zatím otevřeny pouze trasy, které jsou přístupné bez nutnosti účasti průvodců. Nově je tedy možné navštívit doprovodnou výstavu „Liechtensteinská dominia střední Moravy“, která se nachází v prostorách naproti pokladny hradu. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od soboty 15. května vždy od 10 do 15 hodin. Prohlídka výstavy je individuální. V rámci návštěvy výstavy je nutné dodržovat aktuální hygienická nařízení, především zakrytí dýchacích cest, použití desinfekce u vstupu do pokladny a dodržování rozestupů.

Silově vytrvalostní pětiboj
KDY: sobota 15. května od 8 hodin
KDE: sokolovna ve Šternberku
ZA KOLIK: startovné jednotlivec 350 korun, v týmu od 150 korun

Přijďte si otestovat kondici ve všestranném závodu a získejte titul Ocelový muž/žena/tým. Čekají vás disciplíny benchpress, shyby na hrazdě, lehy-sedy, běh a silniční cyklistika. Pojďte do toho, ať už v týmu nebo jednotlivě. Více informací naleznete zde.

Zahradnické trhy na Floře
KDY: víkend 15. - 16. května vždy od 9 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc

Široký sortiment květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků a zahradnických pomůcek a potřeb. To vše na vás čeká tento víkend na Zahradnických trzích na Floře. Parkovat můžete v ulici Poupětova.

První Zahradnické trhy roku 2021 na výstavišti Flora Olomouc. 24. dubna 2021Zahradnické trhy na Výstavišti Flora OlomoucZdroj: Deník/Petr Krňávek

Otevření stezek Nordic Walking
KDY: sobota 15. května od 9 hodin
KDE: sraz u restaurace U Maci na Svatém Kopečku
ZA KOLIK: zdarma

Nenechte si ujít symbolické otevření Nordic Walking stezek, které se uskuteční už tuto sobotu. Na výběr budou 2 trasy - kratší devíti kilometrová a delší jedenácti kilometrová. Hole je možné po domluvě zapůjčit zdarma prostřednictvím e-mailu senkio@seznam.cz nebo telefonu 605 108 727.

PROSTĚJOVSKO

Kamínkovou stezkou okolo Konice: Za dobrodružstvím a pohybem
KDY: do 31. května
KDE: Konice, mapa stezky dostupná zde

Máte rádi aktivní pohyb, a zároveň hledáte trochu dobrodružství? Pak se vydejte na kamínkovou stezku okolo Konice. Město si v letošním roce připomíná 100. výročí od vzniku místní sokolovny. Proto konické komunitní centrum připravilo tematickou soutěžní trasu, při níž budete pomocí mapy hledat 100 červených kamínků, z nichž každý představuje jeden rok sokolovny.

Pravidla soutěže: 
Podle mapky, která vyznačuje asi sedmi kilometrovou trasu okolo Konice, najděte celkem 100 červených kamínků. Obkreslete na hrací kartu letopočet a jednoduchý obrázek, a kamínky na místě ponechte pro ostatní. Mapku a hrací kartu si můžete stáhnout z webu a facebooku města Konice. Soutěžní lístky jsou platné, pokud budou obsahovat minimálně 50 zřetelně zakreslených obrázků, které náleží k danému letopočtu. Na hrací kartu vyplňte kontaktní údaje a lístky vhazujte do poštovní schránky v komunitním centru. Soutěž trvá do konce května.

KamínkyKamínkyZdroj: Pixabay.com

Hrátky v parku pro malé i velké
KDY: do úterý 18. května
KDE: park na Husově náměstí, Prostějov

Hravá stezka plná úkolů čeká na malé i velké v prostějovském parku na Husově náměstí. Ekocentrum Iris připravilo pro vás opět plno zajímavých informací nejen o stromech, ale také o rostlinách i zvířatech žijících ve městě. Připraveny budou zábavné otázky a úkoly. Stezka je přístupná od středy 12. do úterý 18. května.

Hledání jara v Hloučele aneb další skvělá stezka Ekocentra IrisDalší skvělá stezka Ekocentra IrisZdroj: Vlasta Rýznarová - čtenář reportér

Zámek v Čechách pod Kosířem se otevírá veřejnosti
KDY: otevřeno od úterý 11. května
KDE: Čechy pod Kosířem

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet v době rozvolňování? Co takhle konečně navštívit zámek v Čechách pod Kosířem? V úterý, 11. května, se zámek otevřel v plné parádě. O prohlídky zámeckých interiérů nepřijdete, budete si je totiž moci prohlédnout sami a svým vlastním tempem. Nezapomeňte si projít i úchvatný zámecký park a navštívit skvělou zámeckou kavárnu s vynikajícími dortíky a voňavou kávou, která vám nabudí všechny smysly. Otevřena je v sobotu i neděli od 10 do 17 hodin.

Zámek Čechy pod KosířemZámek Čechy pod KosířemZdroj: Nevrlá Hana

Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané
KDY: otevřeno sezónně / květen - pátek (14.00 - 18.00), víkendy (10.00 - 13.00; 14.00 - 18.00)
KDE: Bezručova 153, Kostelec na Hané
ZA KOLIK: plné vstupné je 20, snížené 10 korun

Muzea se konečně po dlouhých měsících otevřela znovu veřejnosti. V nedalekém Kostelci na Hané tak můžete navštívit unikátní expozici nazvanou Básník slezského lidu Petr Bezruč (1867 – 1958). Ta se pro veřejnost otevře v pátek 14. května. Budova opláštěná červenými cihlami prošla celkovou proměnou. Ve dvou přízemních místnostech domu návštěvníci najdou panely s texty o životě a díle básníka, ale také pokoj v takové podobě, jak jej Petr Bezruč obýval. Nechybí ani dokumenty s básníkovými osobními věcmi. Tak neváhejte a vyrazte opět za kulturou, už můžete. 

Bezručův Červený domek v Kostelci na HanéBezručův Červený domek v Kostelci na HanéZdroj: archiv Muzea a galerie v Prostějově

PŘEROVSKO A HRANICKO

Příběh staré kuchyně aneb Jak jsme vařili
KDY: od pátku 14. května v 16 hodin
KDE: Muzeum Záhoří, Veselíčko
ZA KOLIK: zdarma

Na nové výstavě si můžete prohlédnout zařízení starých kuchyní i komory, porovnat nádobí i náčiní z minulých dob, obdivovat vyšívané kuchařky a kuchyňské váhy z různých období 20. století. Na panelech si můžete přečíst historii, k vidění budou také kuchařské knihy, časopisy a recepty. Otevřeno bude až do konce června vždy v pátek a sobotu od 16 do 18 hodin, jinak po domluvě s kurátorkou. Kolektivní prohlídky zatím nejsou povoleny.
Velikonoční výstavou otevřeli pátek 18. dubna ve Veselíčku malé vesnické muzeum, jež má přiblížit tradice a historii obce i národopisné oblasti Záhoří.Výstava ve Veselíčku -  malé vesnické muzeum, jež má přiblížit tradice a historii obce i národopisné oblasti Záhoří. Ilustrační fotoZdroj: Eva Lehnertová

Václav Lemon: Dřevěné plastiky a objekty
KDY: do 1. srpna
KDE: Galerie města Přerov
ZA KOLIK: zdarma

Dřevosochař Václav Lemon vystavuje v zámeckém příkopu na Horním náměstí v Přerově. Výstava je prodejní. Nasvětleno pro noční podívanou. Pohledově přístupné 24 hodin denně ze zámeckého mostu nebo od kované brány před galerií.

Ve znamení kříže a kalicha
KDY: do 30. května
KDE: Stará radnice, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Výstava k 100. výročí Církve československé husitské mapuje historii této církve v Drahotuších a v Hranicích, ale také život mistra Jana Husa. K vidění je instalace oltáře, historický talár, kalichy, obrazy, historické fotografie, knihy, dokumenty a další sakrální předměty.

Stará radnice v HranicíchStará radnice v HranicíchZdroj: DENÍK/Pavel Mašlaň

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Hračky ze sbírky Kamily Kubáškové
KDY: do 6. června
KDE: Muzeum Zábřeh
ZA KOLIK: základní 30 korun

Až do června si můžete v zábřežském muzeu prohlédnout výstavu věnovanou dětským dárkům. Ty jsou prezentovány prostřednictvím sbírky historických hraček Kamily Kubáškové z Rýmařovska, která obsahuje téměř vše, co si děti mohly v minulosti přát – různé panenky, domečky pro panenky, medvídky, stavebnice nebo autíčka. Uvidíte například i hadrovou panenku Terezínku, s níž si hrála holčička v koncentračním táboře Terezín, nebo charitativní hračku Habešánek z počátku 20. století.

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo. Láká na zajímavé výstavy
KDE: pobočka muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici i Lošticích

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo od úterý 11. května všechny své pobočky. Po více než čtyřech měsících, kdy byly z důvodu vládního nařízení zcela uzavřeny, mohou nyní opět přivítat zájemce o prohlídky výstav. A to jak těch stávajících, tak i zbrusu nových. Nenechte si ujít výstavy Šumperské veduty, Extrémní jevy na Jesenicku a Šumpersku pohledem meteorologa, Na Jeseníky! či výstavu Poslední hrnčíři v Lošticích. O celém květnovém programu se dočtete zde

Výstava Šumperské vedutyVýstava Šumperské vedutyZdroj: Archiv muzea

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ TIPY ZE SOUSEDNÍCH KRAJŮ

ZLÍNSKÝ KRAJ

Každá kapka se počítá - přednáška on-line
KDY: čtvrtek 13. května od 17 hodin
KDE: Masarykova veřejna knihovna Vsetín, beseda probíhá on-line zde
ZA KOLIK: zdarma

Voda. Důležitá součást každodenních činností, které nejen doma vykonáváme. Ať umýváme nádobí nebo se sprchujeme. Šetříte s vodou? Nenechte si ujít zajímavou přednášku přírodovědce a cestovatele Mgr. Jana Husáka. Dopady dlouhodobého sucha či katastrofických povodní, tojsou viditelné projevy snížené schopnosti naší krajiny zadržovat vodu. Jaké jsou příčiny tohoto stavu? Co můžeme udělat pro zlepšení? Pomohou nám k tomu megaprojekty, jako je stavba přehrady Skalička, nebo kanálu Dunaj-Odra-Labe? A jaký je odkaz otravy řeky Bečvy v září 2020? Nejen o tom v on-line besedě. Otázky pro hosta pište předem na e-mail: kjanoskova@mvk.cz nebo do chatu v on-line přenosu.

Zdroj: Youtube

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Autorské čtení on-line: Radek Štěpánek
KDY: čtvrtek 13. května od 18 hodin 
KDE: Městská knihovna Krnov, dostupné zde
ZA KOLIK: zdarma

Rádi čtete a bez knihy si svůj běžný život nedokážete představit? Jsou něco jako potrava pro duši? A co takhle setkání se spisovatelem, který vaší oblíbené knize vdechnul život? Nenechte si v květnu ujít další, již páté autorské čtení, které proběhne živě (on-line) z Městské krnovské knihovny.

Ve čtvrtek 13. května od 18 hodin se vám po čtyřech autorkách, představí muž, básník, redaktor a nadšený rybář Radek Štěpánek. Pochází z Prachatic, má za sebou mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, kde později vystudoval humanitní environmentalistiku. Jeho básnická tvorba čítá osm básnických sbírek a první z nich, Soudný potok, vyšla v roce 2010. Zatím poslední sbírka nese název Velké obcování a vyšla v roce 2020. Kniha obsahuje texty na pomezí poezie a básnické prózy, které psal Radek Štěpánek mezi lety 2012 - 2019.
Spisovatel Radek ŠtěpánekSpisovatel Radek ŠtěpánekZdroj: z webu ČT

Třinecké farmářské trhy
KDY: pátek 14. května od 9 hodin
KDE: náměstí Svobody v Třinci

Na Třineckých farmářských trzích si i letos v pravidelných čtrnáctidenních intervalech nakoupíte výrobky a výpěstky, které při cestě na váš stůl nebyly přepravovány tisíce kilometrů, ale vyrostly, či byly vyprodukovány v naší zemi. Proto si můžete být jisti, že dostáváte skutečně kvalitní a čerstvé potraviny. Další trhy se uskuteční v pátek 28. května.