OLOMOUCKO

Westernoví řemeslníci na Výstavišti Flora
KDY: pátek 27. května a sobota 28. května od 9 do 18 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc
ZA KOLIK: 150 korun

Jedni z nejlepších tuzemských nožířů, sedlářů, výrobců bičů a také westernových a jezdeckých doplňků dorazí spolu s dalšími podobně zaměřenými řemeslníky v pátek 27. a v sobotu 28. května na Výstaviště Flora. Vše bude laděno do stylu divokého Západu. Připravené bude i tematické kvalitní občerstvení, dobový fotograf, indiánská osada pro děti, pistolnická show nebo projížďky na ponících a workshopy.

Výstava nožů a chladných zbraní. Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Radek Ctibor

Káceni mája
KDY: sobota 28. května od 16 do 23 hodin
KDE: ulice Hliník, Velká Bystřice
ZA KOLIK: zdarma

Končí snad nejkrásnější měsíc v roce. K zemi se tak na konci května musí tradičně poroučet i bystřická májka. Přijďte se na tuto folklórní událost podívat, bude spousta zábavy pro malé i velké.

Jarmark v Čokoládovně Troubelice
KDY: sobota 28. května od 10 do 17 hodin
KDE: Čokoládovna Troubelice
ZA KOLIK: zdarma

Čokoládovna Troubelice připravila jarní jarmark. K zakoupení budou nejen čokolády a další sladké výrobky, ale také vybrané dobroty od regionálních výrobců. Akce se koná za každého počasí ve venkovních prostorách Čokoládovny Troubelice.

Festival čokolády v olomoucké Šantovce, 12. února 2022Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Sraz supersportů
KDY: sobota 28. května od 14 do 18 hodin
KDE: Galerie Šantovka, Olomouc

Zájemci z řad milovníků motorových vozidel mohou už bezmála tři týdny navštěvovat výstavu historických skvostů i novinek ze světa, která nese název S vůní benzínu. Akce v Galerii Šantovka vyvrcholí v sobotu 28. května srazem nablýskaných supersportů. Před obchodním centrem zaparkují od 14 do 18 hodin, a poté se vypraví na spanilou jízdu centrem Olomouce.

PROSTĚJOVSKO

Dětský den na zámku
KDY: sobota 28. května od 10 hodin
KDE: Zámek Čechy pod Kosířem
ZA KOLIK: dospělí 140 korun, snížené 90 korun, děti do 6 let zdarma

Přijďte si užít pohádkové prohlídky zámku, dětské dílničky, lukostřelbu nebo překážkovou dráhu s hobby koníky. Příležitosti, jak nachystat dětem krásný zážitek bude mnoho! Pohádkové prohlídky proběhnou v 10, 11, 14, a 15 hodin. Lepší je si předem udělat rezervaci na telefonním čísle 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz. V zámeckém parku bude ten samý den probíhat i stezka kouzelným parkem organizovaná místní školou. Vstupné na stezku je dobrovolné.

Den dětí v Čechách pod KosířemDen dětí v Čechách pod KosířemZdroj: Deník / Hana Nevrlá

Dětský den na zámku Plumlov
KDY: sobota 28. května od 10 do 16 hodin
KDE: zámek Plumlov
ZA KOLIK: 50 korun, děti do 14 let zdarma

Zámecký pohádkový dětský den v krásném prostředí zámeckého nádvoří na zámku Plumlov. Připraveno bude spoustu her pro děti, airsoftová střelnice, pohádkový fotokoutek, show Šaška Vikyho, malování na obličej nebo dětská diskotéka. Občerstvení bude v rámci akce zajištěné.

Dětský den s vojáky na plumlovském zámku - 5. 6. 2021Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Karel Rozehnal

Sousedské a farmářské trhy
KDY: sobota 28. květnaod 8 do 12 hodin
KDE: Farní dvůr, Smržice
ZA KOLIK: zdarma

Sousedské a farmářské trhy se konají ve farním dvorku ve Smržicích každou poslední sobotu v měsíci až do října. Zboží bude z místních zdrojů a od regionálních farmářů. Můžete si koupit, prodat či vyměnit se sousedy i svoje zahradní výpěstky.

Hloučela 3.6.9
KDY: neděle 29. května, start v 9 hodin
KDE: bistro u Maříků, Hloučela
ZA KOLIK: startovné dospělí 200 korun, děti 50 korun

Další ročník vytrvalostního běhu v atraktivním terénu lesoparku Hloučela je připraven pro všechny amatérské běžce. Z tras je možné si vybrat délku 3, 6 nebo 9 kilometrů nebo královskou disciplínu 18 kilometrů, kde se časy závodníků z jednotlivých tras postupně sčítají. Pro všechny účastníky je zajištěné občerstvení, pro děti a vítěze hlavních běhů i medaile.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Divadlo Víti Marčíka: Labyrint
KDY: pátek 27. května od 20 hodin
KDE: nádvoří zámku, Přerov
ZA KOLIK: 100 korun

Představení jednoho herce na motivy Komenského díla Labyrint světa a ráj srdce v rámci Muzejní noci s Komenským se uskuteční tento pátek na nádvoří zámku, za nepříznivého počasí ve Slavnostní síni. V rámci Muzejní noci s Komenským so v pátek od 18 do 23 hodin můžete užít v Muzeu Konenského také komentované prohlídky výstav, oživená expozice třídy ze 17. století, divadelní představení, fotokoutek, soutěže a kvízy pro děti, výtvarná dílna a další program.

Přerovský festival dračích lodí 2022
KDY: sobota 28. května od 9 hodin
KDE: Laguna, Přerov

Po dvou zrušených ročnících klub Moravian Dragons opět pořádá Přerovský festival dračích lodí na Laguně. Těšit se můžete i na kulturní program a bohaté občerstvení.

Příznivci nejen vodních sportů se o víkendu dočkali už devátého ročníku Přerovského festivalu dračích lodí. V osvědčeném a prověřeném prostředí Laguny se letos setkalo padesát posádek, které bojovaly o vavříny ve čtyřech kategoriích. Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Vojtěch Podušel

Motomše Hranice 2022
KDY: sobota 28. května od 11.30 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční mše svatá pro motocykly všech značek a veterány se bude konat tuto sobotu. Jedná se již o 13. ročník akce. Sraz je v 11.30 hodin na Masarykově náměstí. Samotná mše pak bude probíhat od 13 do 13.45 hodin v kostele Stětí svatého Jana Křtitele. Po mši bude následovat požehnání a od 14 hodin Spanilá jízda. Akce se bude konat za každého počasí.
Program:
11.30 – 12.30 – sraz – slavnostní řazení na náměstí
12.00 – 13.00 – prohlídka strojů veřejností
13.00 – 13.45 – mše v kostele Stětí sv. Jana Křtitele
13.45 – 14.00 – požehnání jezdcům a jejich strojům
14.00 – Spanilá jízda

Hranická motomše pořádaná klubem Harley Owners GroupHranická motomše 2018 pořádaná klubem Harley Owners GroupZdroj: Jiří Necid

Mezinárodní den tance
KDY: sobota 28. května od 8 do 13.30 a od 15 hodin
KDE: Základní umělecká škola a letní kino, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Základní umělecká škola Hranice zve na 8. ročník Mezinárodního dne tance, který se bude konat v sobotu 28. května od 15 v Letním kině Hranice. V programu se představí taneční skupiny a choreografie mnoha tanečních stylů. Dopoledne v době od 8 do 13.30 hodin se budou konat taneční workshopy pro všechny zájemce v Základní umělecké škole Hranice. Bližší informace u paní Martínkové, tel. 581 601 724. V případě nepříznivého počasí se bude akce konat ve dvoraně zámku.

Mezinárodní den tance oslavili řadou vystoupení ve dvoraně hranického zámku žáci tanečního oboru zdejší Základní umělecké školy.Mezinárodní den tance 2018 oslavili řadou vystoupení ve dvoraně hranického zámku žáci tanečního oboru zdejší Základní umělecké školy.Zdroj: Deník / Poláková-Uvírová Petra

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Tradiční kácení máje
KDY: sobota 28. května od 15 hodin
KDE: areál zámku Skalička, Zábřeh
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční kácení májky pořádají hasiči ze Skaličky. Na akci zahraje DJ Čada, chybět nebude ani doprovodné divadlo a samozřejmostí je i bohaté občerstvení včetně grilovaných makrel. Májka se bude kácet přibližně v 17.30 hodin.

Stavění májky na Horním náměstí v OlomouciIlustrační foto.Zdroj: DENÍK/Petra Pášová

FIT DAY pro Dominička Kurka
KDY: sobota 28. května od 8 do 12 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 3 lekce 350 korun, 2 lekce 250 korun, 1 lekce 150 korun

Akce plná pohybu a krásné myšlenky. Výtěžek půjde na intenzivní rehabilitační pobyt v lázních na Slovensku pro malého Dominika, který má kromě několika komplikovaných diagnóz tracheostomii. Program: první lekce pilates, druhá lekce GYM Fitness Rapotín, třetí lekce od Pedro Fit

Benefiční ROT KART FEST
KDY: pátek 27. a sobota 28. května od 12 hodin
KDE: Areál za Sypkou, Velké Losiny
ZA KOLIK: 550 korun na místě, ZTP a děti do 15 let vstup zdarma

Letošní ročník, který se uskuteční 27. a 28. května v areálu Za sýpkou ve Velkých Losinách, bude pomáhat malému Dominikovi z Velkých Losin a organizaci Šance Olomouc, o. p. s., která již od roku 1991 pomáhá hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným dětem a jejich rodinám na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Dva festivalové dny se tak ponesou nejen v duchu pomoci nemocným dětem, ale samozřejmě i v duchu skvělé muziky, o kterou se postarají špičkové kapely česko-slovenské rock/metalové scény.
Více info na: https://beneficni-koncert.cz/
Vystoupí: PORTA INFERI, PERSEUS, MORAVA, LAUTR, WELICORUSS, FORREST JUMP, LeRa(SK), OCELOT, LADY KATE, ALŽBĚTA, RIMORTIS, DONOR, PRYOR.

Hudební festival Rock in Hranice 2020 - RimortisRimortisZdroj: Deník / Liba Mátlová

Červík Jiřík a světluška Liduška
KDY: neděle 29. května v 10 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 70 korun, děti do 3 let vstup zdarma

Červík Jiřík se má už už zakuklit, ale bojí se. Neví, co ho čeká. přiběhne za ním kamarád a poprosí ho o pomoc. Světlušce Lidušce zhasla lampička a nikdo jí neumí opravit. Červík Jiřík se do světlušky zamiluje, jen si pořád neví rady s rozbitou lampičkou. Broučkům musí poradit všudypřítomný Čmelík, který všechno vidí a se vším si ví rady. Jak to všechno dopadne? Na to se přijďte v neděli podívat.