„Z těch nejočekávanějších lze zmínit zatmění Slunce a zatmění Měsíce nebo také druhou polovinu června, kdy bude na obloze i pouhým okem viditelných pět planet Sluneční soustavy,“ upozorňuje pro Deník na hlavní lákadla astronom a ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Ráno ve společnosti Marsu

Ranní ptáčata si velké nebeské divadlo užijí už příští měsíc a také v březnu. „Počátkem února mohou lidé za svítání zahlédnout nápadnou Venuši, naoranžovělý Mars a nízko nad obzorem i Merkur. V dalších dnech se viditelnost Merkuru zhorší, ale další dvě planety budou pozorovatelné čím dál snadněji,“ uvádí Dušek.

Nejen Peresidy

Nejslavnější meteorický roj sice přichází v létě, ovšem to není jediné období, kdy lze podobný úkaz pozorovat. Ve druhé polovině dubna lidé na obloze uvidí roj Lyridy. „Mezi 14. a 30. dubnem 2022 totiž naše Země proletí meziplanetárním proudem drobných prachových částic uvolněných v minulých staletích z jádra komety Thatcher. Vylétávat budou jakoby ze souhvězdí Lyry, proto se nazývají Lyridy. Nejvíce meteorů bychom mohli spatřit v noci z 22. na 23. dubna, dvě až tři hodiny před svítáním,“ vysvětluje Dušek. Nápadným rojem letos budou ještě Geminidy, které nebe ozdobí v noci z 13. na 14. prosince.

Největší měsíc Sluneční soustavy Ganymedes.
NASA zveřejnila strašidelné zvuky z vesmíru. Běhá z nich mráz po zádech

Merkur zdraví

Planety Sluneční soustavy se poměrně jasně ukážou na obloze letos hned několikrát. Na konci dubna se takhle „vystaví“ Merkur. „Lidé budou mít jedinečnou příležitost tuto planetu zahlédnout dvě hodiny po západu Slunce nízko nad západem. Bude vypadat jako nápadná „hvězda“ s jasností srovnatelnou s Capellou ze souhvězdí Vozky nebo Arkturem z Pastýře,“ shrnuje Dušek.

Pozor, zatmění

V noci z 15. na 16. května nastane zatmění Měsíce. Začne kolem půl čtvrté ráno a vrchol přijde o hodinu později. „Tento úkaz bychom rozhodně neměli ignorovat. Následující roky totiž budou na podobné události chudé, nejbližší úplné zatmění proběhne až v září 2025,“ zdůrazňuje Dušek. Mimochodem, 8. listopadu se odehraje ještě jednou částečné zatmění Měsíce, kvůli jeho pozorování ale budou bohužel muset lidé vycestovat. „Viditelné bude z Asie, Austrálie, tichomořských ostrovů a Ameriky počátkem listopadu,“ zmiňuje CNN.

Planety jako na talíři

Jedno z nejúchvatnějších nebeských divadel letoška nás čeká ve druhé polovině června. I pouhým okem totiž bude pozorovatelných na obloze pět planet Sluneční soustavy. „Jako první se kolem půl dvanácté vyhoupne nad obzor Saturn. Za hodinu a půl se přidá Jupiter, poté Mars a od čtvrt na čtyři jasná Venuše. Již za rozbřesku mohou lidé nízko nad severovýchodem zahlédnout také Merkur,“ říká ředitel hvězdárny.

Autor snímku: David Oldenhof; Tasmánie
OBRAZEM: Z nejlepších záběrů polární záře se tají dech

Dva superúplňky

Každý z dvanácti úplňků, kterých se lidé letos podle stanice CNN dočkají, nese velmi zajímavé označení. Třeba ten, co přijde 18. března, je označován jako červivý. Podobné názvy vychází z lidových tradic a souvisí s děním v přírodě typickým pro dané období, nijak přitom nevypovídají o samotném vzhledu Měsíce. Dvakrát se letos lidé také dočkají superúplňku, tedy úplňku, při němž je Měsíc nejblíže Zemi a je nejzářivější. První bude 14. června, druhý přijde 13. července.

Částečné zatmění Slunce

Ani Slunce se letos nenechá, co se týče zajímavých jevů, zahanbit. V říjnu bude totiž ze Země pozorovatelné jeho částečné zatmění. „Kolem čtvrt na dvanáct se u levého horního okraje Slunce objeví temný kotouč Měsíce. Maximální fáze nastane ve 12:10, kdy zmizí zhruba čtyřicet procent zářivého slunečního disku,“ nastiňuje Dušek. A radí událost nepromeškat, další takový úkaz se zopakuje až v roce 2025.