Titán z hlubin. Výzkumníci chytili obrovitého žraloka, má přes pět metrů
Vědci, kteří provádějí průzkum ve vodách u kanadského pobřeží v oblasti Nového Skotska, narazili na výjimečný exemplář žraloka bílého, velkého mořského dravce proslaveného Spielbergovými Čelistmi. Padesát let stará samice měla na délku pět metrů a dvacet centimetrů a vážila přes 1593 kilogramů.
Královna oceánu. Tak vědci z nevládní organizace Ocearch popisovali obří samici žraloka bílého, které začali říkat "Nukumi".
"Pojmenovali jsme ji Nukumi, protože to je označení pro moudrou starou babičku z legend původních obyvatel Ameriky Mikmaků," napsali zástupci Ocearchu minulou sobotu na své facebookové stránky. O jejich objevu informuje CNN.
Ocearch je organizace sledující populace bílých žraloků ve světových mořích, která jednotlivé exempláře značku a odebírá jejich vzorky. Mikmakové představují etnikum, které patřilo mezi První národy obývající poloostrov Nové Skotsko a přilehlé atlantické pobřeží, jejich kultura je proto v této oblasti hluboce zakořeněna.
Nukumi je podle organizace největší z osmi velkých bílých žraloků, jejichž vzorky vědci odebrali během aktuální expedice, která bude trvat 27 dní.
3,541 lb #greatwhiteshark “Nukumi” is an ancient mature female #whiteshark or “Queen of the Ocean” that will share years worth of knowledge with the collaborative #OCEARCH science team. #ExpeditionNovaScotia #FactsOverFear pic.twitter.com/USVdvfqrdm
— OCEARCH (@OCEARCH) October 3, 2020
Ocearch také zveřejnil na svém Twitteru krátké video zachycující žraločí samici na speciální ponorné plošině připevněné k boku výzkumné lodi, s jejíž pomocí ji výzkumníci spustili šetrně zpátky do vody a nechali odplavat.
Počet velkých bílých žraloků klesá
Data ze vzorků, které Ocearch shromažďuje nejenom od žraloků, ale i od delfínů, tuleňů a dalších příslušníků mořské fauny, slouží této organizaci k tomu, aby získala informace o způsobech migrace mořských tvorů a také odhalila dosud neznámé podrobnosti ze života žraloků.
Například v říjnu 2019 označkovala elektronickým zařízením sledujícím pohyb ryby bezmála čtyřmetrového žraločího samce, kterého odchytila u Lunenborgu v Novém Skotsku. Koncem prosince se pak ukázalo, že tento žralok urazil více než 2370 kilometrů podél východního pobřeží Spojených států amerických až k ostrovu Key Biscayne poblíž Miami.
Velcí bílí žraloci jsou podle Světového fondu na ochranu přírody největší dravou rybou na světě. Ví se o nich, že jsou schopni vytrhnout ze své kořisti velké kusy masa, které polykají vcelku.
Navzdory své strašidelné pověsti však jsou podle Světového fondu na ochranu přírody zranitelným druhem a jejich počet ve světových mořích klesá, takže mohou v brzké době čelit hrozbě vyhynutí.