Dva nízkopodlažní autobusy se totiž na půl roku proměnily v pojízdnou pozvánku na expozici. Originální nápad navazuje na obdobnou formu prezentace, kterou muzeum ve spolupráci s Dopravním podnikem města Olomouce připravilo na začátku letošního roku v souvislosti s průřezovou výstavou Jindřicha Štreita.

„Pro propagaci Vasarelyho výstavy na autobusech jsme vybrali tři díla zastupující jak černobílé počátky jeho tvorby, tak vrcholné op-artové období se zářivými barvami. Volba byla opravdu těžká, protože každé z výtvarníkových děl je vizuálně uhrančivé,“ přiblížil mluvčí MMU Petr Bielesz. Černobílý autobus „vozí“ dvě Vasarelyho práce - dvoumetrový gobelín Zebry z roku 1939 a grafiku G. A. CHEYT ONDz roku 1971. Ukázku toho, kam maďarský rodák v propagaci Op-artu neboli kinetické abstrakce dospěl, reprezentuje pestrobarevná grafika Koska MC z roku 1970, do níž je zabalený druhý autobus.

Vozy s motivy z Vasarelyho díla budou po olomouckých ulicích jezdit do konce ledna příštího roku. Projekt, jehož částka se vyšplhala na 300 tisíc korun, se podařilo zrealizovat díky příspěvku Nadace ČEZ, dotaci Olomouckého kraje a vstřícnému přístupu dopravního podniku.

Samotná výstava bezmála 80 děl potrvá od 15. listopadu do 27. ledna.