U kostela potkali faráře Waltera ze 13. století, před budovou radnice řinčely zbraně loupeživých hord a v blízkosti synagogy dokonce město dobývali Dánové.

Připomínkou událostí, které se zapsaly do dějin města, oslavili v Lipníku Dny evropského dědictví. Organizátoři akce letos vůbec poprvé uspořádali noční prohlídky památek a návštěvníci se tak mohli vypravit do historie i s průvodcem.

„Chtěli jsme formou krátkých divadelních scének přiblížit lidem významné úseky dějin Lipníku,“ uvedl autor scénáře a historik Lubor Maloň.

Pro tento nápad se organizátorům podařilo získat celou řadu nadšenců. Mnozí z nich přitom ani z Lipníka nepocházejí. „Hraji takovou starou, pomatenou a nic nechápající babku,“ smála se třeba Milena Malinová z Přerova, která účinkovala ve scénce před kostelem o vůbec první písemné zmínce o městě Lipníku.

„Já jsem zase farář Walter a této prosté ženě vysvětluji, jak důležité je vzdělání,“ dodal k tomu další z „ochotníků“ Zbyšek Bílek z Olomouce. Návštěvníci nočních prohlídek, z nichž první začínala v osm hodin večer, mohli zavítat na šest stanovišť v centru města. Lidi přitom neodradilo ani chladné počasí a na srazu u farního kostela svatého Jakuba se jich sešlo několik desítek.

„Pro všechny scénky jsme vybrali skutečné události a známé postavy historie,“ doplnil autor scénáře. Přímo u budovy radnice tak mohli lidé spatřit třeba legendárního zakladatele města Lipníka Voka z Kravař.

„Podle legendy osvobodil v roce 1320 Lipník od řádění loupeživé bandy a získal město i s okolím do dědičného držení,“ vysvětlil Maloň.

Právě bitvu Voka s loupeživými hordami mohli zhlédnout návštěvníci na prostranství před radnicí. Stanoviště v podloubí zase místním přiblížilo osobu měšťana Pavla, který koupil v roce 1349 od vrchnosti dvůr v Trnávce.

„Na listině je uvedeno, že Lipník už v té době měl vlastní pečeť. To je důkazem existence městské správy,“ shrnul historik.

Jedna ze zastávek nezapomněla ani na oblíbenou postavu lipnických pověstí – vodníka Kašňáka, který číhal na příchozí u kašny sv. Jana Nepomuckého. Vyvrcholením noční prohlídky pak byla bojová scéna o dobývání Lipníka Dány, kterou předváděli ochotničtí herci u synagogy.

„Významný dánský generál Mansfeld sice opanoval velkou část Moravy, Lipník ale nedobyl. Město tedy získalo zpět svá privilegia, která mu dříve zabavil kardinál Ditrichštejn,“ podotkl Maloň.

V konírně zámku byla k vidění i rekonstrukce soudního procesu s čarodějem Jakubem Pastýřem, který byl obviněn z čarodějnictví za přechovávání čerta. „Za čarodějnictví bylo v minulosti v Lipníku odsouzeno několik lidí, ale nebyly to žádné velké procesy, jako třeba ve Velkých Losinách,“ uzavřel autor scénáře.