Ivi Rebová je slovenská autorka, která má za sebou už několik výstav nejen v České republice, ale i po celé Evropě. Její dílo už viděli například ve Vídni nebo Dublinu.

„Díky svým výstavám se stala známou nejen doma na Slovensku, ale i u nás a v zahraničí,“ sdělil kulturně výchovný a propagační pracovník muzea Stefan Osciatka.

Její fotografie pocházejí ze všech možných koutů světa. Během svých soukromých i pracovních cest objíždí celou Evropu, kde pořizuje obrázky v běžných situacích.

„Obrázky pocházejí z různých míst kontinentu. Poté na výstavách se zase zpětně vracejí do zemí, kde autorka věci vyfotografovala,“ přidal Stefan Osciatka.

Hranická výstava představuje zcela konkrétní výběr z její tvorby. Jedná se o fotky, které zobrazují obyčejné všední věci nezvyklým novým způsobem. Ve svých dílech se snaží odkrývat obyčejnou roušku všednosti.

„Skrze ní můžeme odkrývat zejména estetické hodnoty,“ doplnil Osciatka.

Estetickou hodnotu vytváří pomocí zajímavého kompozičního výběru, ať už se jedná o výběr barev nebo samotného předmětu. Současně se snaží návštěvníky učit vyhledávat obyčejnou krásu všude okolo sebe.

„Jde vlastně o návod pro nás, abychom se učili hledat estetické hodnoty kolem sebe a uměli se z nich těšit,“ připomněl Stefan Osciatka.

Pro běžného návštěvníka její výstavy je zřejmé, že z jejich fotografií vyzařuje velká radost a hravost. Do Hranic se autorka dostala díky už dřívější spolupráci se Stefanem Osciatkou, který pořádal už její dřívější výstavy v Brně a Uherském Brodě.

„Pak už byl jen krůček k tomu, aby se podobná výstava uskutečnila i u nás v muzeu. Vzhledem k jejím úspěchům jsme moc rádi, že jsme ji mohli přivítat i v Hranicích,“ uvedl na závěr Stefan Osciatka. (zem)