Z bohatých sbírek Zikmunda Walderode, který potštátský zámek obýval na začátku minulého století spolu se svou sestrou, se uchoval jen střípek.

„Byl to velký sběratel věcí. Sbíral snad všechno. Bývala tu obrovská knihovna, která čítala čtrnáct tisíc knih. Hodnota této sbírky byla nevyčíslitelná, bohužel během války a po válce se spousta věcí znehodnotila. Nebo předměty skončily v takzvaných svozových objektech, kde některé leží dodnes," vypráví kulturní referentka Hana Králíková.

Postupem času ale sbírka vzkvétá. Bývalý i stávající starosta se výrazně zasadil o její rozšíření.

„Některé exponáty jsme dokupovali, něco nám lidé propůjčili a celou jednu místnost vytvořili pracovníci úřadu spolu s panem starostou. Je škoda, že mnoho věcí je stále ve Šternberku, což je právě jedno ze svozových míst, ale postupem času se nám daří exponáty rozšiřovat," pokračuje dále referentka.

I výstava vzácných minerálů

Návštěvníci, kteří zavítají na renesanční potštátský zámek, se dozvědí o historii města mnoho zajímavostí z informačních tabulí, a zároveň mají možnost prohlédnout si dobové fotografie a poslechnout si výklad. Zajímavostí je i výstava vzácných minerálů.

„Asi polovinu nám zapůjčil pan Čoček ze Stříteže, který tam má Malé muzeum minerálů, zbytek kamenů patřil rodu Walderode," dodává.

Prostory expozice využívá město i pro výstavy. Nyní si zde mohou návštěvníci prohlédnout fotografie Lukáše Kovára. Výstava nese název Příroda Bornea. Dále zde vystavujeme také enakaustické obrazy Hany Hudečkové, potštátské rodačky," popisuje Hana Králíkové. „Snažíme se podporovat místní umělce a rodáky. Rádi bychom do budoucna umožnili vystavovat i dalším zájemcům," doplňuje.

Dle slov Hany Králíkové potštátský zámek navštěvuje hojný počet lidí, ať už místních, nebo přespolních. Ani čtvrtek 6. srpna nebyl výjimkou. Na prohlídku dorazilo v rámci výletu po okolí sedm turistů z celé Moravy.

„Vyšli jsme si na výlet s dětmi, ani jsme netušili, že zde nějaké takové muzeum je. Od dob, kdy jsme tu byli naposledy, se to tu hodně změnilo," pověděl jeden z návštěvníků ze Šumperku.

Mezi další návštěvníky muzea patřili na konci roku i místní předškoláci a učitelky.

„Jako překvapení a za odměnu jim naše knihovnice připravila překvapení. Pozvala všechny do zámku a promítla jim film o Krtečkovi. Je to originální nápad a navíc tyto prostory najdou i další uplatnění," usmívá se průvodkyně.

Tvář Expozice Historie Potštátska není finální.

„Do budoucna plánujeme zdokonalovat naši sbírku. Již brzy zde přibude dochovaná dřevěno-železná konstrukce, která držela kostelní zvony. Daroval nám ji pan farář," uzavírá Hana Králíková.