KDY: od 19. září 17 hodin
KDE: Muzeum, Přerov
ZA KOLIK: 40/20 korun

Švarcvaldky, černoleské nebo selské hodiny – to jsou různá pojmenování pro hodinářský fenomén, kterým se stal pozoruhodný rozvoj produkce závěsných dřevěných hodin s lidovou malovanou výzdobou, který započal v polovině 17. století v jihozápadním Německu. V této hornaté oblasti při hranicích se Švýcarskem, s dostatkem dřeva, sklářskou tradicí a levnou pracovní silou sedláků (zejména v zimních měsících) se postupně vyvinula specializovaná výroba dřevěných a později i polodřevěných (částečně mosazných) hodin, která brzy zásobovala finančně dostupnými hodinami zákazníky z celé střední Evropy.

Výstava zapůjčená ze soukromé sbírky Mgr. Miloše Klikara představí v kapli přerovského zámku přes 60 pozoruhodných exponátů z období od poloviny 18. do konce 19. století. Zájemci o časoměrné přístroje i o vynalézavost našich předků budou moci obdivovat vedle jednoduchých nástěnných a stojacích hodin také složitější mechanismy s odbíjením na skleněné i kovové zvonky nebo vybavené kolíčkovými hracími válci s dřevěnými píšťalami. Pro švarcvaldky bylo charakteristické doplnění číselníků o pohyblivé figurky, tzv. automaty. K potěše majitelů tak z hodin vykukovala proslulá kukačka nebo se na nich otáčely různé postavičky tanečníků, vojáků, řemeslníků nebo apoštolů. K nejvzácnějším zastoupeným exponátům patří astronomické hodiny a interiérové orloje, které znázorňují kromě časových i další kalendářní a astronomické údaje – hodinu, den, měsíc i rok, fáze měsíce či znamení zvěrokruhu.

Pro malé návštěvníky a badatele je připraven interaktivní hrací koutek a dětský průvodce výstavou v podobě pracovního listu.

Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 19. září v 17.00 hodin ve slavnostní zámecké síni města Přerova a navštívit ji můžete až do 29. prosince v přerovském zámku.