Hrad Helfštýn
Výstavy, koncerty a další kulturní akce nalákaly od počátku sezony do konce srpna jen na hrad Helfštýn na devadesát pět tisíc turistů. „Pro nás je letošní sezona velmi úspěšná, branami hradu totiž prošlo o 17 tisíc lidí více než vloni,“ shrnula Marcela Kleckerová ze Správy hradu Helfštýna.
Podle jejích slov se na zvýšené návštěvnosti podepsalo příznivé počasí. „Když je pěkně, vyrážejí na výlety rodiny s dětmi. Kvůli dešti ale třeba nebyla valná návštěvnost hradu v rámci Dnů evropského dědictví, kdy přišlo pouze 260 lidí. Obvykle přitom prodáme za den až 1500 vstupenek,“ dodala.
O vysoký zájem ze strany turistů se během sezony postarala především celá řada tradičních akcí. „Na prvním místě to samozřejmě bylo setkání uměleckých kovářů z celého světa Hefaiston, které zhlédlo 12,5 tisíce lidí,“ upřesnila. Velký zájem byl i o dětský den s dobovým jarmarkem nebo o tradiční hradní bál.
„Během sezony se snažíme dělat maximum pro to, aby lidé na prohlídky čekali co možná nejkratší dobu. Nikdy to není déle než půl hodiny,“ dodala. Výstavy se navíc z hradu rozšířily také do Lipníku, kde je o prohlídku kovářských exponátů velký zájem.
Tovačovský zámek
Za vůbec nejúspěšnější v historii považují letošní návštěvnost na zámku v Tovačově. „Zčásti je to kvůli provedeným rekonstrukcím a zpřístupnění nádvoří pro konání akcí, ale také díky větší mediální propagaci zámku,“ vysvětlil starosta Tovačova Leon Bouchal.
Podle jeho slov lidi přitáhly známé a úspěšné akce. „Na tradiční pálení čarodějnic zavítalo na 2,5 tisíce lidí. Stejný počet zájemců se zúčastnil i noční prohlídky zámku na konci června,“ řekl starosta.
Prohlídky jsou totiž koncipovány jako průřez několika staletími historie zámku. „Členové obecně prospěšné společnosti Tovačovský zámek si letos připomněli nejen slavné rody Cimburků nebo Pernštejnů, ale také dobu, kdy zámek vlastnil stát a zřídil v něm muzeum socialistického zemědělství,“ popsal starosta.
Velký zájem byl podle jeho slov o folkový festival Tovačovský portál nebo o výstavu obrazů moravské rodačky Lilian Amman. Zatímco v dubnu loňského roku dosáhly tržby na zámku 17 tisíc korun, letos to bylo 33 tisíc. Velký rozdíl je také mezi červnem loňského a letošního roku. „Tržby stouply ze 23 na 40 tisíc,“ upřesnil starosta.
Muzeum Komenského
Vysokou návštěvnost si pochvalují rovněž v Muzeu Komenského v Přerově. Od dubna do srpna letošního roku totiž prošlo branami muzea na 5,5 tisíce hostů. „Nejvíce se zajímali o výstavu muzejních přírůstků, úspěšné byly expozice Krásná v každé době a Jednota bratrská. Každou z nich navštívilo kolem 2,5 tisíce lidí,“ shrnul kastelán Muzea Komenského v Přerově Otakar Bujnoch.
Zejména zahraniční návštěvníci jsou podle jeho slov překvapeni rozsahem a kvalitou expozic. „Do muzea zavítalo přes 330 cizinců z nejrůznějších koutů světa – z Japonska, Austrálie, Litvy, Anglie, ale i z Mongolska, Egypta, Mexika nebo Kuby,“ uzavřel Bujnoch.