„Výstava navazuje na obdobné projekty, které již proběhly v rámci partnerské spolupráce mezi Hranicemi a městem Slovenske Konjice v uplynulých dvou letech. Je zároveň připomenutím již pětileté spolupráce obou měst,“ informoval mluvčí města Petr Bakovský.

Šest výtvarníků

Na výstavě se podílí celkem šest výtvarníků – čtyři ze Slovinska a dva z Česka. Franjo Funkeli prezentoval soubor komorních kovových plastik, Milan Lamovec zase vystavuje promyšlený celek obrazů, fotografií a závěsných dřevěných objektů. Dalším je grafik a autor ex-libris Arpád Šalamon se svými frontážemi a také jeho žena Vidmar Šalamon, vystavující abstraktně laděné kresby.

„Hranice reprezentoval malíř a výtvarník Radovan Langer s aktuální tvorbou a fotograf Milan Kaštovský, který si připravil průřez tvorbou posledních let,“ zmínil mluvčí města.

Dlouhodobá spolupráce

Spolupráce mezi Slovinskem a Hranicemi není první. Dříve proběhly projekty jako Hraniceana 2015 ve Slovinsku, výstava #870 v Hranicích nebo výstava obrazů a grafik Arpáda Šalamona v Galerii města Olomouc. Všechny tyto akce podpořila finančně obě partnerská města.

„Vernisáže se za město Hranice zúčastnila členka zastupitelstva města Lenka Kopřivová a pracovníci odboru školství, kultury a tělovýchovy. Výstava v Galerii Lapidarium v centru Prahy potrvá do 29. září,“ uzavřel Petr Bakovský.