S nápadem založit vlastní kapelu přišli bratři Petr a Jaroslav Kučerovi ze Špiček.

„Pak se k nim přidal Lukáš Petřek, který hraje na kytaru, bubeník Tomáš Kaluža a nakonec kluci oslovili mě, abych s nimi zpíval,“ vzpomíná sedmadvacetiletý Jiří Vinklárek na vznik Iron Army. Protože členové skupiny mají rádi klasické metalové pecky z osmdesátých let, rozhodli se, že se jejich styl ponese v duchu hard rocku a heavy metalu.

„Označujeme jej spíš jako hard ´n heavy. Naše písničky jsou melodické a svižné. Snažíme se o patřičný drive,“ vysvětluje hnědovlasý zpěvák.

Vinklárek v kapele nejen zpívá, ale píše také texty. Základem dobré písničky je podle něj chytlavá melodie.

„Už při prvním poslechu mě často napadne refrén nebo frázování. Text písně často odráží mé vlastní zážitky a zkušenosti. Ale dokážu dát prostor i své fantazii a všechno vyfabulovat,“ mluví zaujatě o své tvůrčí činnosti. Písničky skládá zásadně v anglickém jazyce.

„K našemu stylu se hodí angličtina, zpívání v češtině si vůbec nedovedu představit. Přesto jsme uvažovali, že v budoucnu napíšeme jednu českou písničku jako malé zpestření,“ prozrazuje Vinklárek.

V současné době si zpěvák neví rady s textem pomalé písně. Podle kapely totiž správní rockeři musí mít v repertoáru alespoň jednu baladu. „Ještě vůbec netuším, o čem píseň bude. Kluci mi říkali, ať hlavně není o holkách a o lásce,“ usmívá se nadaný textař a dodává, že na své první baladě si chce nechat záležet.

Zkušebnu si muzikanti zřídili v garáži, kde třikrát týdně trénují především nové písně. Nejprve se rozehrají a pak už jedou naplno.

„Po sobě zahrajeme všechny naše písničky a pak třeba nacvičujeme novou skladbu. Trochu nás to zdržuje, protože se každou část musíme naučit zvlášť, ale konečný výsledek je pro nás vždy odměnou,“ popisuje zpěvák. Přesto má zkoušení nových písniček i své výhody. „Mnohdy nás napadne něco nového a pak zkoušíme, jak bychom to do skladby mohli zakomponovat. Pořád tak nad texty i melodií přemýšlíme,“ vypráví nadšeně Vinklárek.

Na své skladby, které jednotliví členové neustále zdokonalují, Iron Army nedá dopustit. Kapela se nechce nikomu podobat a zásadně odmítá kohokoliv kopírovat.

„Nemáme žádný konkrétní hudební vzor, protože si zakládáme na našem specifickém stylu. Každý člen má jinou oblíbenou kapelu, což má na komponování skladeb pozitivní vliv,“ říká Vinklárek.

Iron Army však nehraje jen pro vlastní potěšení, ale snaží se prosadit i na veřejnosti. Na konci října muzikanty čeká vystoupení v Olomouci, kde se představí coby finalisté soutěže Rocková Olomouc. Podpora fanoušků je přitom pro kapelu velmi důležitá.

„Když složíme nějakou skladbu a vidíme, že se lidem líbí, je to paráda. Co víc si můžeme přát než spokojené fanoušky. Právě oni nás ženou dál,“ uzavírá Vinklárek.

IVETA PODEŠVOVÁ