Tennabídne nejenom několik koncertů, ale rovněž výstavu fotografií a projekci filmu o jazzmanovi Rayi Charlesovi.

Mezi hlavní hvězdy festivalu bude přitom letos patřit Jana Koubková a Gustav Brom Big Band.

Program Evropských jazzových dnů Hranice 2008

 • Středa 23. dubna od 15 hodin – Hudební pozvánka na festival – na frekventovaných ulicích města zahraje Stanley´s dixie street band.
 • Čtvrtek 24. dubna od 19 hodin – Divadlo Stará střelnice – Jana Koubková Quartet. Vstupné 120 korun.
 • Pátek 25. dubna od 16 hodin – Galerie severní křídlo zámku – vernisáž výstavy „Ohlédnutí za minulými ročníky EJD“ fotografů Milana Kaštovského a Jiřího Necida. O hudební doprovod se postará Workshop Oldtimers (Holandsko). Vstup zdarma.
 • Pátek 25. dubna od 19 hodin – Sokolovna – Gustav Brom Big Band. Vstupné 150 korun.
 • Sobota 26. dubna od 19 hodin – Zámecký klub – Slavnostní jazzový večer. Zahrají tuzemské skupiny Jazzevčík a H-Band a holandský jazz band Workshop Oldtimers. Program zpestří taneční vystoupení formace Oldies. Chybět nebude ani půlnoční jam se Sweet 17 Quartetem. Vstupné 100 korun.
 • Neděle 27. dubna v 18.30 hodin – kino Svět – projekce filmu Ray o idolu všech jazzmanů Rayi Charlesovi. Vstupné 30 korun.

  Jana Koubková

  Zpěvačka Jana Koubková, která vystoupí ve čtvrtek 24. dubna od 19 hodin v Divadle Stará střelnice, patří už léta k předním osobnostem českého jazzu. Je to umělkyně, která používá svůj hlas jako nástroj, ovládá scatové zpívání a improvizaci, ale zrovna tak si zazpívá s chutí skladbu s dobrým textem.

  Daří se jí i jako skladatelce a organizátorce různých pořadů a festivalů. Každé její vystoupení má punc originality, protože se jí daří navázat spontánní kontakt s publikem.

  V jejím repertoáru najdete blues, mainstream, moderní jazz, latin, free a nechybí ani vlastní skladby. Jana Koubková vystupuje jako sólistka, v Hranicích se po jejím boku navíc představí Ondřej Kabrna (piano), Jan Tengler (kontrabas) a Jan Dvořák (bicí).

  Gustav Brom Big Band

  Orchestr Gustava Broma aneb Gustav Brom Big Band nastoupil do svého prvního profesionálního angažmá v červnu 1940 v hotelu Radhošť v Rožnově pod Radhoštěm.

  Tehdy asi nikdo nepředpokládal, že tato kapela bude hrát pod vedením Gustava Broma až do 25. září 1995, kdy mu srdce dotlouklo v pět hodin ráno. Za dobu její pohádkové existence se naplnil zakladatelův velký sen.

  Kapela získala světové renomé, v šedesátých letech minulého století se zařadila podle amerických odborníků mezi 10 nejlepších big bandů světa. Jako sólisté s ní účinkovali ty největší hvězdy jazzu i popu, například Maynard Fergusson, Dizzy Gilespie, Dianna Ross se skupinou The Supremes, Ray Conniff, Ben Cramer, VOX, Bill Ramsey a další.

  Značka Brom se usadila mezi nejuznávanější v povědomí odborné i laické veřejnosti. Rokem 1995 ovšem existence tohoto tělesa neskončila.

  Pouze začala nová etapa jejího života s mírně pozměněným názvem pod vedením Vladimíra Valoviče z Bratislavy, kterého ještě za svého života řádně do funkce jmenoval Gustav Brom i s některými novými hráči.

  Rázem se kapela stala mezinárodní, protože za své pulty se sjíždí muzikanti nejen z Prahy, Brna, Olomouce, Ostravy ale i z Bratislavy a odjinud ze zahraničí. Dobře rozjetý rychlík jede dál.

  Od června 1940 do dnešního dne najdete jméno Gustava Broma na 576 hudebních nosičích domácích i zahraničních vydavatelů a nahrávky z prvních poválečných let se pomalu stávají sběratelským artiklem.

  Dnes toto těleso, které se v Hranicích představí v pátek 25. dubna od 19 hodin v místní sokolovně, nabízí v plném lesku koncertní programy jazzové i populární hudby, ale i doprovodnou hudební složku pro plesy a programy zábavného typu.

  Permanentka na všechny koncerty Evropských jazzových dnů stojí 250 korun. Nedělní filmové představení zdarma jako bonus.