Hrát se bude po celé čtyři dny od 22. do 25. října na hlavní scéně v sále Městského domu, ale nabitá kvalitními koncerty bude i vedlejší scéna Jazz u piva v přerovské restauraci Pivovar.

O dramaturgii letošního festivalu jsme hovořili s jeho ředitelem Rudolfem Neulsem.

ROZHOVOR

Československý jazzový festival se letos uskuteční v době od 22. do 25. října, zatímco v minulosti byli lidé zvyklí spíše na termín konání na počátku října. Je tato změna už trvalá a co je jejím hlavním důvodem?

Hlavní příčinou je fakt, že máme koncem října větší možnost výběru zahraničních hostů. Řada hvězd totiž může zařadit koncert v Přerově do svého turné po Evropě.

V letošním roce máme přitom hned dva důvody k oslavám – Československý jazzový festival oslaví 25. výročí od svého vzniku a známý přerovský orchestr Academic Jazz Band si zase připomíná 50. výročí existence.

Oslavám „Academicu“ bude věnován prolog festivalu ve středu 22. října. Soubor si pozval do Přerova německý IKS Big Band a program jsme doplnili o dalšího hosta – bratislavský dixiland VV Revival &Traditional Jazz Band.

Přerovské publikum je specifické tím, že ho nejvíce láká tradice. Chystáte něco pro návštěvníky festivalu, kteří mají rádi třeba swing?

Páteční večer bude letos zvláštní tím, že se namísto klasického koncertu uskuteční společenský galavečer s názvem Smím prosit?

Velký sál Městského domu se tedy promění v taneční parket a lidé si budou moci k hudbě i zatančit. Hrát jim k tomu budou dva špičkové orchestry - Ondřej Havelka se svými Melody Makers a další swingovou kapelou pak bude Bratislava Hot Serenaders.

Největší návštěvnosti se každoročně těší koncerty světových hvězd. Kdo do Přerova zavítá tentokrát?

Ve čtvrtek se publiku představí kapela Take 6, což je americký vokální soubor, který letos vydal zbrusu novou desku s názvem Standards. Jejich hudba je žánrově směsí jazzu, popu, gospelu a R&B.

Vyvrcholením festivalu bude bezesporu sobotní vystoupení dvou světoznámých uskupení. Jako první se představí úspěšné americké trio The Bad Plus, které tvoří basista Reid Anderson, pianista Ethan Iverson a bubeník David King. Jsou to tři postmoderní jazzmani, kteří si libují v kompozicích plných kontrastů a inspirují se i popem, rockem a taneční hudbou. Tato skupina má přitom v České republice svou premiéru.

Vrcholem sobotního večera pak bude legendární Count Basie Orchestra z USA, který během své mnohaleté historie získal už 17 cen Grammy.

Vedlejší scéna festivalu se letos opět přemístí z náměstí do přerovské restaurace Pivovar, kde se koncerty konají v neformální atmosféře. O co by návštěvníci vedlejší scény Jazz u piva rozhodně neměli přijít?

Program všech tří večerů bude nabitý a na své si přijdou milovníci jazzu, blues i dixilandu. Ve čtvrtek vystoupí Joe After Trio se zpěvačkou Joyce Hurley, které už přerovští posluchači znají z předchozích ročníků.

Po nich zahraje polská bluesová skupina Boogie Boys. Pátek bude patřit orchestrůmTeen Jazz Band z Velkých Losin a F – dur Jazz bandu ze Zlína.

Na závěr pátečního večera vystoupí skupina Atarés, která hraje latinsko – americko – kubánskou hudbu. Vsobotu večer bude znít hlavně blues a divákům se představí bluesová skupina Petra Börnerová Band a slovenští Ad Acta.

Z jazzových hostů to pak bude Miloš Železňák Trio. Nesmím zapomenout dodat, že součástí Československého jazzového festivalu jsou i letos jam sessions, které se konají po každém koncertě ve foyeru Městského domu. Letos se na nich budou střídat Luboš Andršt Group a Rhythm Desperados.