Jen pár kroků od místa, zde byla tato plastika instalovaná, se podařilo najít starou studnu. Ta je dnes již obnovená a zámecký vchod tak bude mít hned dvě připomínky vodního živlu.

Lipničtí zastupitelé schválili pořízení nového, v pořadí již desátého exponátu pro své kovářské město na zasedání prvního února. Původní plastika je ale zpátky v Ostravě u svého autora, který ji prodat nehodlá.

„Když město Lipník nad Bečvou projevilo o dílo zájem, autor plastiky nám nabídl, že vytvoří druhý originál, od prvního k nerozeznání,“ sdělila Blanka Prudilová z odboru školství a kultury.

„Kovaná plastika vznikne v ostravské dílně jako parafráze mé dřívější práce z roku 2009. Původní plastika byla vytvořena v rámci kovářského Sympózia prostorových forem Ostrava 2009, které pod heslem Kov, kámen a voda pořádala Soukromá střední umělecká škola Ave Art Ostrava. Zmiňovaná plastika vyhrála na sympóziu první místo,“ řekl o svém díle autor Marek Břuska.

Název má upomínat na latinské přísloví In vino veritas – Ve víně je pravda.

„Chtěl jsem tím vyzdvihnout krásu, průzračnost a zdánlivou jednoduchost a lehkost proudící vody,“ dodal Břuska.

Kovová socha kruhového tvaru má uvnitř skleněnou baňku naplněnou vodou.

„Oblostí tvaru plastika koresponduje jak s kruhovým tvarem studny, tak s obloukem vstupu na zámecké nádvoří i s kruhovým výklenkem na kostele za ohradní zdí,“ poznamenala Prudilová k umístění díla, které vybrala kurátorka výstavy Marcela Kleckerová. Břuskovo dílo pro Lipník bude na své místo osazeno na začátku května letošního roku.