V sobotu odpoledne sál Lidového domu provoněla vůně slivovice a domácích koláčů, bábovek a moučníků. Již potřetí se v obci konala soutěž Opatovická čtvrtka, ve které se utkalo celkem 19 druhů koláčů a 46 vzorků slivovice.

Hlavní ingrediencí destilátů byly trnky, pak jablka a ostatní ovoce, mezi které se řadily třešně, meruňky, hrušky či mirabelky. „Lidé si tuto soutěž oblíbili, svědčí o tom, že každý rok zaznamenáváme větší účast soutěžících i příchozích, kteří si tuto událost nenechají ujít,“ uvedl organizátor klání Matin Matýska.

Vítěze v obou kategoriích pečlivě vybírala komise složená ze zástupců všech spolků z Opatovic. Ve velké konkurenci se výhercem v kategorii destilátů stal se svou trnkovou slivovicí jednasedmdesátiletý Antonín Klanica. „Z vítězství mám velkou radost. Pálím už od svých 19 let a celé léta v jedné, pro mě osvědčené palírně, a to v Lipové. Slivovice je lék,“ řekl s úsměvem zkušený Antonín Klanica.

První místo v kategorii koláč získala teprve devatenáctiletá Petra Andrýsková, která do soutěže přihlásila Dobrůtkovou bábovku. „Recept jsem si sama vymyslela. Vzala jsem si inspiraci ze starých receptů. Pečení mě baví, mamka mě učila už odmala,“ prozradila mladá vítězka Petra.

Hned ve vedlejším sále probíhala v sobotu i v neděli velikonoční výstava. Na jarní expozici se podíleli nejen lidé z obce ale i z okolí a své trofeje zde vystavovali i zdejší myslivci. „Letos máme velikonoční výstavu pošesté. Jsou zde především ruční práce našich žen a dětí a také se zde prezentují včelaři z Hranic a naše obecní spolky, například myslivci a chovatelé. Se svým aranžmá přispěli i z okolních vesnic či naši známí,“ přiblížila Marie Černocká z kulturní komise Obecního úřadu Opatovice.

Pro Opatovice se tato výstava i soutěž stala již tradicí. „Lidé se scházejí po zimě na začátku jara a přijdou na jiné myšlenky. Lidé jsou s lidmi, to je důležité,“ pochvaloval akci starosta Opatovic Antonín Tomeček.