„Lidé měli spoustu zajímavých tipů, tím nejzábavnějším ale byl hlas, který jsem opravdu nečekal. Byl to totiž hlas pro hanáckou lakotu a lenost. O anketu byl velký zájem, uživatelé knihoven je mají rádi. V loňském roce jsme vyhlašovali anketu o Největšího Středomoravana a příští rok připravíme nějaké překvapení,“ řekl Roman Giebisch, odpovědný redaktor časopisu Krok, který vydává Vědecká knihovna v Olomouci.

Podle výsledků ankety si lidé myslí, že největším divem Olomouckého kraje je romantický hrad Bouzov. Podle vyplněných anketních lístku získala stříbrné místo přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách, která se budovala od roku 1978, téměř dvacet let.

„Menším překvapením pro nás bylo třetí místo, které patří významné památce chrámu Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Sakrální památky totiž obecně nejsou nejoblíbenějšími objekty turistů. Tento chrám však patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším poutním místům v České republice,“ pokračoval Giebisch.

S bramborovou medailí skončil sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí na čtvrtém místě. Krásně je i ve Velkých Losinách a tak losinský zámek a papírny skončily na pátém a šestém místě.

Anketa byla vyhlášena u příležitosti celostátní konference knihovníků s názvem knihovny.cz, která se v Olomouci konala v červnu, a její výsledky tak zároveň měly sloužit jako prezentační materiál kraje.

„Výsledky ankety jsme využili pro prezentaci našeho kraje v periodiku vydávaném Vědeckou knihovnou v Olomouci s názvem Knihovnická revue Olomouckého kraje - KROK, které je k dispozici našim uživatelům zdarma,“ dodal Roman Giebisch.

VÝSLEDKY

1. Bouzov

2. Dlouhé stráně

3. Sv. Kopeček

4. Sloup Nejsv. Trojice

5. Velké Losiny – zámek

6. Velké Losiny – papírna

7. Hranická propast

8. Javoříčské jeskyně

9. Dóm sv. Václava

10. Šternberk – hrad

11. Náměšť na Hané – zám.

12. Helfštýn – hrad

13. Olomouc město

14. Litovelské Pomoraví

15. Orloj v Olomouci

16. Přemyslovský palác

17. Úsov – zámek

18. Mladečské jeskyně

19. Petrovy kameny

20. Příkazy – skanzen